Rīgā šogad no ģimenēm šķirti 53 bērni; lems par Ziepniekkalna zēnu
Foto: Shutterstock

Nākamās nedēļas sākumā Rīgas bāriņtiesa lems par to, vai mājās pie vecākiem varēs atgriezties sešus gadus vecais zēnam, kurš vairākkārt atradies publiskās vietās bez pieaugušo uzraudzības un policijas redzeslokā nonācis 13 reizes. Kopumā galvaspilsētā šāgada pirmajā pusgadā ir pieņemti 43 vienpersoniskie lēmumi un no ģimenēm šķirti 53 bērni.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

13 reizes policijas redzeslokā nonākušais sešus gadus vecais zēns bāriņtiesas redzeslokā nonācis trīs reizes, iepriekšējās divās bērnu sargi lēma zēnu atdot atpakaļ ģimenes gādībā, portālu "Delfi" informēja bāriņtiesā.

Kā būs šoreiz, koleģiālu lēmumu bāriņtiesa sola pirmdien. Zēns atrodas krīzes centrā kopš pagājušās nedēļas sākuma, kad bāriņtiesa vecākiem ar vienpersonisko lēmumu pārtrauca aizgādības tiesības. Krīzes centrā puisēns ir trešo reizi dzīvē. Viņa vecākā māsa pusaudze atrodas mājās pie vecākiem, savukārt otra – deviņgadniece ir pie radiniekiem.

Par visiem gadījumiem esot ziņots

Rīgas pašvaldības policija "Delfi" norāda, ka par visiem gadījumiem, kad redzeslokā nonākuši šīs ģimenes bērni, ir sniegusi ziņas gan bāriņtiesai, gan sociālajam dienestam.

Pirmoreiz par šo ģimeni uzzināja 2013. gadā, māte bija alkohola reibumā un parūpēties nespēja par bērniem. Tiesa, gadījumi ir bijuši dažādi, vairākos noformēti administratīvā pārkāpuma protokoli. Trijos no 13 gadījumos policijas darbinieki pēc bāriņtiesas lūguma devās apsekot ģimeni. Vienā no gadījumiem pērn tobrīd piecus gadus vecais zēns bija izskrējis uz ielas, lūdzot, lai izsauc policiju, jo tēvs esot vardarbīgs pret māti. Māte policijā par miesas bojājumiem atteicās sūdzēties.

Pēc policijas pārstāvju teiktā, septiņās no 13 reizēm, kad zēns bijis policijas redzeslokā, viņš bija viens publiskās vietās bez pieaugušo uzraudzības. Trīs gadījumos bezmērķīgi un stundām ilgi vizinājies ar sabiedrisko transportu, kamēr vecāki mājās lietoja alkoholu. Pēdējoreiz – pagājušajā pirmdienā policija viņu pamanīja staigājam vienatnē pa ielu Ziepniekkalnā.

No ģimenēm pērn šķīra biežāk

Rīgas bāriņtiesas pārstāve Linda Veržbicka atzīst, ka vienpersoniskos lēmumus par aizgādības tiesību pārtraukšanu pieņem gadījumos, kad tiek konstatēts, ka vecāki nav spējīgi veikt bērnu aprūpi, un bērnu dzīvībai, veselībai un attīstībai pastāv nopietns apdraudējums un ir nekavējoties jārīkojas un jāšķir bērni no vecākiem.Kopumā 2018. gada pirmajā pusgadā ir pieņemti 43 vienpersoniskie lēmumi un no ģimenēm šķirti 53 bērni.

Šis skaits ir mazāks nekā pērnā gada pirmajā pusgadā, kad tika pieņemti 57 vienpersoniskie lēmumi un no ģimenēm šķirti 65 bērni.Pārskatot vienpersoniski pieņemtos lēmumus pēc 15 dienām, šī gada pirmajā pusgadā ģimenēs ir atgriezušies 14 bērni, bet 2017. gada pirmajā pusgadā – 27 bērni. "Bāriņtiesa, vērtējot iespējamo aizgādības tiesību atjaunošanu, ņem vērā, vai vecāki apzinās ģimenē pastāvošās problēmas, vai vecāki ir motivēti sadarboties ar speciālistiem, vai izmanto sociālā dienesta piedāvātos pakalpojumus situācijas uzlabošanai un bērnu attīstībai nelabvēlīgo apstākļu novēršanai," skaidro bāriņtiesas pārstāve.

Bērnunamos – galvenokārt pusaudži

Bērniem, kuri nevarēja atgriezties savās ģimenēs, ir nodrošināta ārpusģimenes aprūpe, turklāt lielākā daļa bērnu šogad ir ievietoti audžuģimenēs – 18 bērni. Aizbildnība radinieku ģimenēs nodibināta astoņiem bērniem, bet aprūpes iestādēs nonākuši 10 bērni, kas, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir krietni mazāk, norāda bāriņtiesā.Piemēram, pagājušajā gada pirmajā pusgadā aprūpes iestādēs nonāca 29 bērni, audžuģimenēs un aizbildņu ģimenēs – katrā pa 11 bērniem. Jāpiebilst, ka šogad trīs gadījumos Rīgas bāriņtiesas pieņemtie vienpersoniskie lēmumi par aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākiem ir pārsūtīti tālākai lemšanai citām pašvaldībām, pagājušajā gadā – 1.Aprūpes iestādēs šī gada pirmajos sešos mēnešos nonākuši galvenokārt pusaudži. Piemēram, vienā no gadījumiem krīzes centrā jaunietis iestājās pēc paša vēlmes, jo viņam ir konfliktējošas attiecības ar tēvu un viņa dzīvesbiedri, savukārt zēna māte dzīvo ārzemēs un izrāda formālu interesi par jaunieti.Šogad četri mazuļi, kuru mātes ir atteikušās uzņemties rūpes par viņiem, ir nokļuvuši audžuģimenēs. Jaunākajam bērnam, kurš šķirts no ģimenes, uz lēmuma pieņemšanas brīdi bija vien trīs dienas.

Vecāki alkohola varā, mājas pagrabā

Cēloņi lēmuma pieņemšanai ir dažādi, taču pārsvarā tās ir vecāku atkarību problēmas, kā rezultātā vecāki nevērīgi un nolaidīgi izturas pret bērnu aprūpi, bērni atrodas attīstībai nelabvēlīgos apstākļos un ir pamesti novārtā.

Piemēram, vienā gadījumā bāriņtiesa kopā ar Valsts policiju apsekoja dzīvesvietu un konstatēja, ka dzīvesvieta atrodas mājas pagrabā, vecākiem novērotas pazīmes, kas liecina par narkotisko vielu ietekmi, bērnam netiek nodrošināta atbilstoša aprūpe, kāda nepieciešama vienu gadu vecam bērnam. Citā gadījumā bērnu māte tika aizturēta, bet vairāki bērni atrasti dzīvesvietā antisanitāros apstākļos un bez elektrības pieslēguma.Vēl kādā gadījumā māte bija tādā alkohola reibumā, ka izteica pašnāvnieciskas domas bērna klātbūtnē, izturējās neadekvāti un nevarēja parūpēties par savu bērnu.

Tādēļ Rīgas bāriņtiesa aicina iedzīvotājus arī turpmāk, nojaušot, ka bērniem draud briesmas vai bērni netiek pienācīgi aprūpēti, nebūt vienaldzīgiem un nekavējoties ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērnu tiesību aizsardzības institūcijai.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bāriņtiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form