Rinkēvičs: Jāizmanto visi instrumenti, lai panāktu varas un sabiedrības dialogu Baltkrievijā
Foto: DELFI

Starptautiskajai sabiedrībai ir nepieciešams izmantot visus rīcībā esošos instrumentus, lai apturētu vardarbību pret miermīlīgiem protestētājiem, kā arī veicinātu Baltkrievijas varas dialogu ar opozīciju un sabiedrību, piedaloties Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministru sanāksmē, uzsvēra Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), Rinkēvičs aicināja Eiropas Savienību (ES) pēc iespējas ātrāk panākt vienošanos par ierobežojošiem pasākumiem pret Baltkrievijas amatpersonām, kuras ir atbildīgas par 9. augusta vēlēšanu viltošanu un miermīlīgo protestu apspiešanu, pielietojot spiedienu un neadekvātu spēku pret aktīvistiem.

Turpinot diskusiju par Baltkrieviju, ministrs atzīmēja, ka ir jāsniedz arī ātrs un visaptverošs atbalsts Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai. Rinkēvičs informēja, ka Latvija jau atvēlējusi 200 000 eiro juridiskai, praktiskai, psiholoģiskai un medicīniskai palīdzībai pilsoniskajai sabiedrībai un neatkarīgu mediju atbalstam Baltkrievijā. Tāpat ministra ieskatā, jāturpina sekot Krievijas iesaistei Baltkrievijas iekšpolitiskajos procesos.

ĀM pavēstīja, ka NB8 sanāksmes laikā ministri apmainījās viedokļiem par plašu jautājumu loku, pievēršoties dažādām ārpolitikas, drošības politikas, vides, ekonomikas aktualitātēm. Tāpat ministri pārrunāja situāciju Ukrainā, kā arī Austrumu partnerības politikas jautājumus. Ministri pievērsās arī aktuālajiem ES jautājumiem, īpašu uzmanību veltot ES attiecībām ar Lielbritāniju un ES dienvidu kaimiņvalstīm, kā arī tādiem ES jautājumiem kā iekšējais tirgus un tiesiskums.

Ministri atzīmēja, ka klimata jautājumi kļūst arvien būtiskāki, un aicināja veicināt atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Runājot par mācībām no Covid-19 pandēmijas, ministri bija vienisprātis, ka nepieciešama efektīvākā koordinācija starp dalībvalstīm un partnervalstīm, lai rastu risinājumus pandēmijas radītājiem izaicinājumiem personu un preču brīvas pārvietošanās jomā, skaidroja ĀM.

Sanāksmes noslēgumā, diskutējot par savienojamību, tika pausts viedoklis, ka, izmantojot iespējas, ko piedāvā stratēģiski infrastruktūras projekti, NB8 reģionam ir pamatotas ambīcijas būt vadošajam Eiropā un pasaulē digitālās ekonomikas attīstībā.

Atzīmējot NB8 formāta izveides un pirmās NB8 ārlietu ministru sanāksmes 30. gadadienu, sanāksmes laikā ministriem tika pasniegta pirmā NB8 balva.

Kā norādīja ĀM, NB8 formātā ietilpst Dānija, Igaunija, Islande, Latvija, Lietuva, Norvēģija, Somija un Zviedrija. 2020. gadā NB8 darbu koordinē Igaunija, kas noteikusi šādas prioritātes: drošības stiprināšana, transatlantiskās attiecības un Austrumu partnerība, sadarbība kiberdrošībā, reģionālās transporta un enerģētikas infrastruktūras projektu attīstība, digitālā sadarbība, klimata un vides jautājumi, sadarbība kultūrā un veselības aprūpē.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Baltkrievija Edgars Rinkēvičs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form