Rosinās lielo pilsētu mērus ļaut ievēlēt tautai
Foto: Publicitātes attēli

Politiskās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) 11. Saeimas frakcija gatavo grozījumus likumdošanā, lai deviņās republikas nozīmes pilsētās pilsoņi mērus varētu ievēlēt tiešās vēlēšanās. SC deputāti arī uzskata, ka vienlaicīgi ir jāpārskata pašvaldības struktūru tiesības un pienākumi, stingrāk nošķirot lēmējvaru no izpildvaras, portālu "Delfi" informēja SC.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iniciatīvu ieviest deviņu lielo pilsētu – Rīgas, Jūrmalas, Jelgavas, Ventspils, Liepājas, Daugavpils, Rēzeknes, Jēkabpils un Valmieras – mēru tiešās vēlēšanas izteicis SC frakcijas deputāts Vladimirs Reskājs.

Pēc deputāta domām, lai tiktu ievēlēts, kandidātam uz mēra amatu ir jāsaņem vairāk nekā 50% balsu. Tiesības izvirzīt mēra kandidātu jādod ne tikai partijām un politiskām apvienībām, bet arī vēlētāju apvienībām – tas veicinās demokrātiju un pilsoniskās sabiedrības attīstību. Ar laiku šādu mēru ievēlēšanas kārtību var noteikt arī citās pašvaldībās.
"Pasaules praksē pastāv vairākas pilsētu mēru (pašvaldību vadītāju) ievēlēšanas sistēmas. Lai cik daudzveidīgas nebūtu šīs sistēmas, principiāla nozīme ir diviem risinājumiem: pirmais – mēru ievēl pašvaldības deputāti, kā tas pašlaik notiek Latvijā, vai arī viņu ieceļ ar augstākas varas rīkojumu, kā to dara Krievijā; otrais variants – mēru izvēlas tauta," norādījis deputāts.

Aizstāvot savu ideju, viņš paudis, ka Latvijā "politiskā tirgus un intrigu rezultātā" par mēru var tikt ievēlēts kādas pašvaldības koalīciju veidojošās partijas maz pamanāms pārstāvis.

"Šāds mērs bieži vien ir atkarīgs no koalīcijas un ir spiests pirmām kārtām pārstāvēt un aizstāvēt tās intereses, nevis pašvaldības iedzīvotāju intereses," norādījis Reskājs. Kā piemēru viņš minējis skandālus ap Jūrmalas mēra amatu.

Lai izstrādātu likumdošanas izmaiņas šo ideju īstenošanai, SC izveidojusi darba grupu Reskāja vadībā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Saskaņa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form