Saeima atbalsta pagaidu risinājumu pašvaldību finanšu izlīdzināšanai
Foto: F64

Pēc garām debatēm Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par pašvaldību finansu izlīdzināšanu", kas paredz pašvaldību finanšu izlīdzināšanu piemērot jaunajam administratīvi teritoriālajam iedalījumam, tiesa, neatrisinot, pēc daudzu pašvaldību domām, joprojām netaisnīgās finansējuma sadales problēmas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Plašas debates ceturtdien Saeimā izvērtās par finanšu izlīdzināšanas jautājumiem starp pilsētām un novadiem. Lielo pašvaldību, kā arī jauno novadu pārstāvji jau iepriekš vairākkārtīgi iebilduši pret netaisnīgiem maksājumiem pašvaldību izlīdzināšanas fondā. Savukārt Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Guntis Bērziņš (JL) uzsvēra, ka grozījumi likumā saistāmi ar administratīvo reformu, pēc kuras 7 reģionālās nozīmes pilsētu vietā tagad ir 9, līdz ar to grozījumi esot "matemātisks turpinājums tam". Tāpat Bērziņš uzsvēra, ka šie grozījumi likumā ir pagaidu variants, jo Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija sola sagatavot jaunus šī likuma grozījumus.

Tikmēr opozīcijā esošās LPP/LC Saeimas frakcijas vadītājs Andris Bērziņš aicināja neatbalstīt atbildīgās komisijas sagatavotos priekšlikumus, kuru pieņemšanas gadījumā "Latgalei tiks dots ļoti nopietns nokdauns", turklāt tas būšot "tiešs boksera sitiens starp acīm" vēl virknei pašvaldību.

Izmaiņas likumā paredz pastāvošo pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmu piemērot jaunajām administratīvajām teritorijām - deviņām republikas pilsētām un 109 novadiem. Līdzšinējais regulējums noteica finanšu izlīdzināšanas kārtību pieciem simtiem vietējo pašvaldību un 26 rajonu pašvaldībām.

Visām pašvaldībām finanšu nepieciešamības noteikšanai plānots izmantot vienādus kritērijus, balstoties uz 2007.gada pašvaldību budžeta datiem. Aprēķinos vairs neiekļaus bērnu skaitu bērnunamos un iemītnieku skaitu pansionātos, kuri tur ievietoti līdz 1998.gadam. Šo vajadzību finansēšanai tiks ņemti vērā vidējie izdevumi valstī par vienu bērnu bērnunamā un iemītnieku pansionātā.

Tāpat tiks paredzēta dotācija tām pašvaldībām, kurām ir zemākie vērtētie ieņēmumi uz vienu iedzīvotāju pēc pašvaldību finanšu izlīdzināšanas.

Izmaiņas likumā noteiks visām pašvaldībām vienādu neizlīdzināmo apakšējo robežu 95 procentu apmērā, pēc kuras aprēķina nepieciešamās dotācijas apjomu no izlīdzināšanas fonda katrai pašvaldībai. Valsts budžeta dotācija pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā paliks līdzšinējā apmērā - 7,2 miljoni latu.

Piedāvātie likuma grozījumi ir pagaidu risinājums tuvākajiem diviem gadiem, norāda likumprojekta autori. Jauns likumprojekts par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu Ministru kabinetam Saeimā jāiesniedz līdz 2011.gada 1.janvārim.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form