Saeima noraida SC pieprasījumu premjeram par palīdzības nesniegšanu Mālpils katastrofā cietušajiem
Foto: LETA

Saeimas ceturtdien ar balsu vairākumu noraidīja "Saskaņas centra" (SC) deputātu iesniegto pieprasījumu Ministru prezidentam Valdim Dombrovskis (V) par bezatbildību palīdzības sniegšanā Mālpils novada Upmales ciemā katastrofā cietušajiem, kuri palika bez pajumtes, jo sprādziena dēļ sagruvusi māja.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par pieprasījumu nobalsoja 35 deputāti – no SC frakcijas, kā arī Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) pārstāvji Rihards Eigims, Iveta Grigule, Jānis Klaužs, Kārlis Seržants, Raimonds Vējonis un Jānis Vucāns.

Pret bija 42 koalīcijas deputāti, bet atturējās 14 deputāti – gan atlikušie ZZS pārstāvji, gan astoņi VL-TB/LNNK deputāti, gan "Vienotības" pārstāves Ilma Čepāne un Janīna Kursīte-Pakule.

Pieprasījumu komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš (V) sacīja, ka komisija, lai gan noraidīja pieprasījumu, tomēr solīja sazināties ar Mālpils pārstāvjiem. Komisija arī gatavo vēstuli premjeram, lai noskaidrotu, kāpēc atbilstoši likumam par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanu vēl nav izstrādāti Ministru kabineta noteikumi vai arī kādā stadijā tie šobrīd ir.

Debatēs SC deputāti pauda sašutumu par to, ka arī "reformu un tiesiskuma koalīcija" aizbildinās, ka MK noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās mājas īpašniekiem katastrofā cietušas mājas renovācijai nav izstrādāti līdzekļu trūkuma dēļ.

"Vai tiešām nevar sakārtot elementāras lietas un piespiest ierēdņus sagatavot un izstrādāt attiecīgus Ministru kabineta noteikumus? Kolēģi, tas man ir absolūti nesaprotams un es uzturu pieprasījumu un uzskatu, ka Ministru prezidentam beidzot tad ir jānāk šeit priekšā un jāpasaka, ja viņš nav spējīgs vadīt ierēdņu armiju, nu tad, lai viņš iet mājās," sacīja Jānis Ādamsons (SC).

Andrejs Elksniņš (SC) sacīja, ka viņam esot kauns par ministriju pārstāvju pozīciju, ka "mums nav valstī jāpieņem MK noteikumi, jo mums nav līdzekļu". "Piedodiet, par ko mēs runājam - par tiesisku valsti, par tiesisku koalīciju? Par to, ka mēs sekosim normatīvo aktu prasībām? Vai primāri mēs norādām to, ka mums nav līdzekļu, un tikai tādēļ, ka mums nav līdzekļu, mēs neapmierināsim iedzīvotāju prasības?" retoriski vaicāja deputāts.

Elksniņš arī paziņoja, ka aicinātu Valsts prezidentu gadījumā, ja pieprasījums Ministru prezidentam tiks noraidīts un ja "deputāti paudīs ar savu balsojumu, ka viss ir mūsu valstī kārtībā un viss ir likumīgi", iniciēt Saeimas atlaišanu. "Es neuzskatu, ka šajā gadījumā Šlesers un viņa gadījums ar kaut ko ir labāks par to cilvēku dzīvēm un dzīvībām, un par valsts attieksmi pret visiem iedzīvotājiem valstī kopumā," sacīja deputāts.

Savukārt Sergejs Dolgopolovs (SC) lūdza atbalstīt pieprasījumu, "jo tas nav mēģinājums atstādīt Ministru prezidentu no amata, tas ir mēģinājums ieviest taisnīgumu un tiesiskumu mūsu valstī".

Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) atzina, ka atturēsies balsojumā par pieprasījumu, jo pēc formas to atbalstīt to nevarot, taču uzskata, ka "nevar būt tāda situācija, ka četrus gadus netiek izpildīts uzdotais uzdevums Ministru kabinetam." Viņš aicināja koalīciju uzņemties atbildību par to, ka vistuvākajā laikā šī likuma norma ir jāizpilda un MK noteikumi jāizstrādā.

Jau ziņots, ka iepriekš SC pieprasījumu bija noraidījusi arī Saeimas Pieprasījumu komisija. Komisijas sēdē premjera deleģētais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūžs (ZRP) informēja deputātus, ka valdība ir piešķīrusi no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Mālpils novada domei 10 000 latu, lai 50% apmērā segtu pašvaldības izmaksātos sociālos pabalstus katastrofā cietušajiem.

Sprūdžs arī informēja deputātus, ka Mālpils novada sprādzienā cietusī māja ir apsekota un speciālisti ir atzinuši, ka tā ir renovējama. Pagaidām māja tiks iekonservēta, kam, pēc ministra teiktā, tiks izlietots valdības sniegtais finansējums. Mājas renovācijas plāns tiks izstrādāts nākamgad, un tad arī Mālpils pašvaldība varēs vēlreiz lūgt finansiālu palīdzību no valsts.

Pieprasījumā deputāti bija jautājuši, kādēļ premjers Dombrovskis nav nodrošinājis atbilstošu Ministru kabineta noteikumu pieņemšanu, kas noteiktu kārtību, kā tiek sniegta palīdzība iedzīvotāju izraisītas katastrofas upuriem.

Likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" Saeima ir uzdevusi Ministru kabinetam jau 2007.gadā izstrādāt noteikumus par kārtību, kādā valsts sniedz palīdzību dzīvojamās mājas īpašniekiem mājas renovācijā, ja tās tehniskais stāvoklis atzīts par bīstamu cilvēku dzīvībai vai veselībai, kā arī mājas renovācijai, kurā jālikvidē nelaimes vai citas katastrofas sekas.

Pieprasījuma komisijas deputāti tika informēti, ka šādu noteikumu izstrādāšana atrodas Ekonomikas ministrijas (EM) pārziņā. Noteikumu izstrādāšana esot atlikta līdz 2013.gadam, jo krīzes apstākļos valdībai palīdzības sniegšanai šādos gadījumos neesot naudas.

Mālpils novada dome bija lūgusi arī piešķirt sprādzienā cietušās mājas renovācijai līdzekļus no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem. EM esot atbildējusi, ka tas nav iespējams, jo ERAF līdzekļi tiek izlietoti tikai māju siltumefektivitātes uzlabošanai.

Pieprasījuma komisija tomēr nolēma nosūtīt vēstuli Ministru kabinetam, lūdzot iespējami ātrāk izstrādāt noteikumus, kurus paredz likums "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā".

Jau ziņots, ka 16.oktobrī Mālpils novada Upmales ciemā notika sprādziens trīsstāvu dzīvojamajā mājā. Sprādziena rezultātā tika izpostīta un sagrauta lielāka daļa no 18 ēkā esošajiem dzīvokļiem un bez pajumtes palika vairāk nekā 30 cilvēku. Negadījumā dzīvību zaudēja seši dzīvojamās mājas iedzīvotāji.

Mālpils novada pašvaldība ir sniegusi cietušajiem iedzīvotājiem sociālo palīdzību ārkārtas situācijā saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form