Sanatorijas 'Dzintarkrasts' ēku Latvija atdos Krievijai
Foto: LETA

Nesekmīgi beigušies Latvijas valsts mēģinājumi atgūt savā īpašumā Jūrmalā esošo sanatorijas "Dzintarkrasts" ēku un tai pieguļošos 20 000 kvadrātmetrus zemes – epopeja ceturtdien noslēgusies, Saeimai pieņemot likumu, saskaņā ar kuru "Dzintarkrasta" ēkas nodotas Krievijas Federācijas īpašumā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Apmaiņā pret īpašumu Jūrmalā Latvijas Republika iegūs vēstniecības vajadzībām izmantojamu ēku Krievijā un tiesības par simbolisku samaksu – 1 rubli – gadā 49 gadus nomāt zemi. Tāpat Krievijas puse apsolījusi Latvijai "labvēlības žestu" - nomas maksas atlaidi ģenerālkonsulāta ēkai Sanktpēterburgā.

Arī Krievijas Federācija iegūs tādas pašas tiesības, proti, 49 gadus tai par simbolisku samaksu tiks iznomāta zeme Jūrmalā. Turklāt vienošanās paredz iespēju to pagarināt vēl uz 49 gadiem, attiecīgi pagarinot arī zemes nomas līgumus.

Ārlietu komisijas deputāts Kārlis Eņģelis (RP) īpaši izplatītā paziņojumā presei skaidro, ka darījums, kura rezultātā par "Dzintarjūras" ēku iegūs citu ēku Krievijas galvaspilsētā Maskavā, esot valstij izdevīgs.

Ēka, kuru Latvijas valsts pārņems savā īpašumā, esot kultūras piemineklis. To par saviem līdzekļiem apņēmusies restaurēt Krievijas puse. Pēc restaurācijas ēkas vērtība būšo 5,62 miljoni latu, kamēr Krievijas Federācijai nodotās "Dzintarjūras" ēku kompleksa vērtība ir 5,35 miljoni latu.

"Šis ir saimnieciski izdevīgs darījums Latvijas valstij, kas atrisina vēl vienu sarežģītu jautājumu starpvalstu attiecībās. Sadarbības kontekstā ar atsevišķām valstīm Krievija ir Latvijas otrais lielākais eksporta tirgus. Iegūtā ēka Maskavā stiprinās Latvijas vēstniecības kapacitāti ekonomisko sakaru veicināšanā," uzskata Eņģelis.

2000. gadu pirmajā desmitgadē Latvijas valsts nesekmīgi mēģināja atgūt savā īpašumā sanatoriju "Dzintarkrasts", kas, saskaņā ar 2004. gadā pieņemtu Jūrmalas zemesgrāmatu tiesas tiesneses Ainas Freimanes lēmumu, reģistrēta zemesgrāmatā uz Krievijas Federācijas vārda Krievijas Federācijas Prezidenta lietu pārvaldes federālā valsts uzņēmuma "Bor" personā. Zemesgrāmatā uz Krievijas Federācijas vārda toreiz tika reģistrētas vairākas būves, kas atrodas uz Latvijas valstij piederošiem un piekrītošiem zemesgabaliem.

Latvijas valsts uzskatīja, ka šī reģistrācija notikusi, pārkāpjot vairākus tiesību aktus, tostarp 1991. gada 20. decembrī pieņemto Latvijas Republikas Ministru Padomes rīkojumu "Par sanatoriju "Jantarnij bereg" un "Belorussija pārņemšanu", ar kuru Labklājības ministrijai tika uzdots pārņemt Krievijas Federatīvās Republikas Ministru Padomes Lietu pārvaldes sanatoriju "Jantarnij bereg".

2006.gadā Ģenerālprokuratūra pēc valdības lūguma uzsāka tiesvedību par "Dzintarkrasta" ēku atgūšanu Latvijas valsts interesēs, tomēr 2008. gadā, dažas nedēļas pirms paredzētās tiesas sēdes Ministru kabinets uzdeva Finanšu ministrijai uzsākt ar Krievijas pusi sarunas par īpašumtiesību sakārtošanu ārpustiesas ceļā un lūgt tiesai apturēt tiesvedību par īpašumu atgūšanu.

"Dzintarkrasta" mājaslapā atrodamā informācija liecina, ka patlaban tur pieejami ne tikai sanatorijas pakalpojumi. Interesentiem tiek piedāvāts apmeklēt teatralizētu ekskursiju programmu "Sovet party". Potenciālie apmeklētāji tiek informēti, ka savulaik sanatorijas ēkā atradusies valsts "dāča" Nr. 2, kurā atpūtušies PSRS kompartijas augstākā vadība.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form