Sava pildspalva un divi metri – kas būs jāievēro pašvaldību vēlēšanās
Foto: DELFI

Lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus 5. jūnija pašvaldību domes vēlēšanās, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir apstiprinājusi ieteikumus Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanu iecirkņos, portālu "Delfi" informēja CVK.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ieteikumi paredz īstenot pasākumus vēlētāju, vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļu, darbinieku un vēlēšanu novērotāju aizsardzībai pret inficēšanos ar Covid-19, vienlaikus nodrošinot balsstiesīgajiem pilsoņiem vēlēšanu tiesības. Noteikto drošības pasākumu īstenošana gan vēl var mainīties atkarībā no epidemioloģiskās situācijas valstī un speciālistu ieteikumiem.

Uzturoties vēlēšanu iecirknī, vēlētājiem obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs, lai pasargātu sevi un citus no riska inficēties ar Covid-19. Izņēmums būs personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, kā arī vēlētāju bērni līdz 7 gadu vecumam.

Vēlēšanu iecirkņos būs jānodrošina, ka vēlētāji, kuriem sejas maskas nav, tās var saņemt pie ieejas vēlēšanu iecirknī.

Uzturoties iecirknī, vēlētājiem būs jāievēro divu metru distance un jādezinficē rokas. Tāpat vēlētāji vēlēšanu iecirknī tiks aicināti izmantot savu pildspalvu. Ja vēlētājam šādas iespējas nebūs, iecirkņa darbinieki izsniegs katram vēlētājam savu pildspalvu.

Tāpat vēlēšanu iecirknī būs jānodrošina vismaz divu metru distance starp vēlētāju reģistrācijas galdiem, vēlēšanu kabīnēm un aizslietņiem, kā arī būs jānosaka maksimālais apmeklētāju skaits iecirknī, atvēlot uz personu četru kvadrātmetru lielu platību. Lai vēlētāji ievērotu noteikto distanci un nedrūzmētos, iecirkņu komisijām būs jāseko līdzi un jāorganizē vēlētāju plūsma tā, lai tiktu ievēroti drošības pasākumi.

Reģistrējot vēlētājus, balsotāju saraksta veidlapā būs jānorāda veidlapas aizpildīšanas laiks, lai nepieciešamības gadījumā būtu iespējams veikt epidemioloģisko izmeklēšanu un brīdināt vēlētājus, kuri varētu būt bijuši saskarsmē ar Covid-19 inficētu personu.

Ieteikumi arī paredz veikt regulāru iecirkņa telpu vēdināšanu un telpu uzkopšanu, ar spirtu saturošiem dezinfekcijas līdzekļiem apstrādājot koplietošanas virsmas, durvju rokturus, galdu virsmas, krēslu roku balstus u.c.

Balsošanai iesaka izmanot vēlēšanu kabīnes bez auduma aizkariem, jo aizkari ir virsma, kurai vēlēšanu laikā pieskaras vēlētāji un kuru nav iespējams atbilstoši dezinficēt. Balsošanas aizklātumu paredzēts nodrošināt, izkārtojot kabīnes un aizslietņus ar ieeju pret sienu vai pret blakus esošās kabīnes vai aizslietņa slēgto daļu.

Vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļiem un darbiniekiem, ka arī vēlēšanu novērotājiem būs jālieto sejas maskas vai, ja nepieciešams, respiratori. Tāpat, uzturoties vēlēšanu iecirknī, jābūt pieejamiem roku dezinfekcijas līdzekļiem, bet iecirkņu darbiniekiem, kuri veiks balsu skaitīšanu, būs jālieto gumijas cimdi.

Vēlēšanu iecirkņos vai izbraukumā pie vēlētājiem būs aizliegts piedalīties cilvēkiem ar elpceļu infekcijas pazīmēm vai uz kuriem attiecas pašizolācijas, karantīnas vai stingrās izolācijas nosacījumi.

Līdz ar to, veidojot vēlēšanu iecirkņu komisijas, katram iecirknim jānodrošina arī rezerves darbinieki - vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu pienākumu izpildītāji, kurus būtu iespējams nekavējoties iesaistīt vēlēšanu nodrošināšanā situācijā, ja iepriekšējās balsošanas dienās vai vēlēšanu dienā slimības vai noteiktās karantīnas, pašizolācijas dēļ vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļi vai darbinieki nevarēs ierasties darba vietā.

Īpaši drošības pasākumi būs jāievēro arī, nodrošinot balsošanu vēlētāja atrašanās vietās, kā arī slimnīcās un sociālās aprūpes namos. Balsošanas nodrošināšanai vēlētāju atrašanās vietās pēc iespējas norīkojami tie vēlēšanu komisijas locekļi, kuriem ir laba veselība un kuri ir saņēmuši vakcīnu pret Covid-19.

Vēlētāju atrašanās vietā balsošana pēc iespējas organizējama tā, lai izvairītos no tieša kontakta starp vēlēšanu komisijas locekli un vēlētāju. Savukārt, ja drošu attālumu vēlēšanu materiālu saņemšanai un nodošanai nav iespējams ievērot, vēlēšanu komisijas locekļiem, uzturoties vēlētāja atrašanās vietā, jālieto respirators, virsvalks, gumijas cimdi un, ja iespējams, arī aizsargbrilles.

Ievērojot Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumus, vēlēšanu iecirkņi netiks izvietoti ēkās, kurās uzturas vīrusa Covid-19 visvairāk apdraudētās grupas, — ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Tāpat plānots nodrošināt, ka izglītības iestādēs izvietotajos vēlēšanu iecirkņos laikā, kad iecirknis atvērts vēlētājiem, neuzturas audzēkņi, skolēni, studenti. Gan vēlēšanu dienā, gan iepriekšējās balsošanas dienās vēlēšanu iecirkņi izvietojami pēc iespējas plašākās telpās ar iespēju tās regulāri vēdināt.

Jau vēstīts, ka šogad pašvaldību vēlēšanas notiks 5. jūnijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Pašvaldību vēlēšanas 2021 Centrālā vēlēšanu komisija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form