Senioru vakcinācija pret Covid-19: atbildes uz aktuālākajiem jautājumiem
Foto: DELFI

Šobrīd kopā savu vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši jau vairāk nekā 12 600 senioru vecumā virs 70 gadiem. Tomēr joprojām sabiedrībā ir daudz neskaidru jautājumu, kur jāpiesakās, kad tiek saņemts uzaicinājums un kad pienāks kārta doties pēc vakcīnas. Tāpēc Vakcinācijas projekta birojs apkopojis atbildes uz senioru biežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcinācijas procesu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veselības ministrija (VM) īpaši aicina tos, kuri vēl nav pieteikušies savai vakcīnai pret Covid-19, pieteikties pa tālruni 8989 vai vietnē "manavakcina.lv".

Kopš 1. marta būtiski palielinātas arī bezmaksas tālruņa līnijas 8989 jaudas, uzsver VM. Tālruņa līnija veidota ar mērķi nodrošināt pieteikšanos vakcīnai pret Covid-19 tiem iedzīvotājiem, kuriem objektīvu iemeslu dēļ nav iespēja lietot agrīnās pieteikšanās vietni "manavakcina.lv". Šobrīd 91% gadījumu gaidīšanas laiks zvanot ir zem 15 sekundēm, vidējais sarunas laiks, lai pieteiktu sevi vakcīnai pret Covid-19, ir trīs minūtes.

Otrdien Latvija saņēma šonedēļ plānoto "AstraZeneca" vakcīnu piegādi 14 400 devu apjomā, kas tuvāko divu dienu laikā nonāks vakcinācijas vietās – gan pie ģimenes ārstiem, gan arī pie ārstniecības iestādēm. Vakcinācijas iestādes turpinās to senioru virs 70 gadiem vakcināciju, kas saņēmuši uzaicinājumu vakcinēties, kā arī bijuši iekļauti ģimenes ārstu līdz šim pašu izveidotajos sarakstos, skaidro VM.

Vakcinācija norit pēc prioritāro grupu principa – šobrīd vakcīnu pret Covid-19 var saņemt seniori vecumā virs 70 gadiem, kas ir pieteikušies vietnē "manavakcina.lv", pa tālruni 8989 vai pie sava ģimenes ārsta.

Vai visi seniori, kas pieteikušies, ir saņēmuši aicinājumu vakcinēties?

Aicinājumu vakcinēties šobrīd saņēmuši gan tie seniori, kas pieteikušies vietnē "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989 (pieteikumi līdz 20. februārim), gan tie, kas pieteikušies pie sava ģimenes ārsta. Abiem pieteikšanās veidiem ir vienlīdzīga prioritāte, veidojot vakcinācijas sarakstus, bet ārstniecības iestādes ir aicinātas pirmos vakcinēt gados vecākus seniorus.

Vai visi seniori, kas pieteikušies, varēs vakcinēties šonedēļ?

Šobrīd pieprasījums pēc vakcīnām ir augstāks nekā Latvijā pieejamais vakcīnu skaits, tāpēc visi seniori, kas pieteikušies vakcinēties, tuvākajās divās nedēļās vēl nevarēs saņemt savu vakcīnu. Tomēr vakcīnu piegādes Latvijā gaidāmas katru nedēļu, un marta beigās Latvijā gaidāms lielāks vakcīnu skaita pievedums. Tāpēc ģimenes ārsti un ārstniecības iestādes, kas nodrošina vakcināciju, ir lūgtas visus seniorus, kas ar tiem sazinās pēc uzaicinājuma īsziņu un e-pastu saņemšanas, reģistrēt vakcinācijas kalendāros nākošajās nedēļās, kad gaidāms lielāks vakcīnu pievedums.

Vai ģimenes ārsts ir tiesīgs atteikt vakcinēt?

Šobrīd mazāk kā puse no visiem Latvijā reģistrētajiem ģimenes ārstiem nodrošina vakcinācijas pakalpojumus. Ja ģimenes ārsts nevakcinē, tad iedzīvotāji aicināti pieteikties vakcinācijai pa tālruni 8989 vai "manavakcina.lv". Šie iedzīvotāji saņems īsziņu un/vai e-pastu ar aicinājumu vakcinēties tuvākajā vakcinācijas iestādē, atbilstoši norādītajai vēlamajai vakcinācijas teritorijai. Nevakcinējošs ģimenes ārsts var nodrošināt iespēju savus pacientus arī novirzīt uz vakcinācijas iestādi, ar ko tam ir noslēgts līgums par ģimenes prakses pacientu vispārēju vakcināciju.

Kurus seniorus vakcinē ģimenes ārsti un kurus ārstniecības iestādes?

Ģimenes ārsti, kas vakcinē, vakcināciju veic gan tiem iedzīvotājiem, kuri pieteikušies tieši pie ģimenes ārsta, gan tiem, kuri pieteikuši "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989. Ģimenes ārstam savā vakcinācijas rindā jāiekļauj abas šīs grupas, prioritāri vakcinējot gados vecākos pacientus.

Ārstniecības iestādes vakcinē tos iedzīvotājus, kuri pieteikušies "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989, bet to ģimenes ārsti nav vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji. Tāpat ārstniecības iestādēm tiek nodoti dati par tiem iedzīvotājiem, kuri izvēlējušies vakcinēties citā pilsētā, kas nav viņa ģimenes ārsta reģistrācijas vieta.

Vai es varu izvēlieties, ar kādu vakcīnu vakcinēties?

Iedzīvotāji tiek vakcinēti ar tām vakcīnām, kas šobrīd Latvijā ir pieejamas. Vakcīnu izvēle šobrīd, kamēr vakcīnas ir ierobežotā daudzumā, nav iespējama. Tomēr eksperti norāda, ka visas Latvijā apstiprinātās vakcīnas pret Covid-19 ir drošas, atbilstoši pārbaudītas un efektīvas.

Informācija par visu vakcīnu drošību atrodama šeit.

Vai man būs atgādinājums par otro vakcīnas devu vai arī man pašam jāpiesakās?

Iedzīvotāji saņems uzaicinājumu saņemt otro vakcīnu tieši tāpat, kā saņēma uzaicinājumu uz pirmo vakcīnu. Otrās vakcīnas saņemšanas laiks katrai no vakcīnām var atšķirties. Otro reizi vakcinācijai nav jāpiesakās.

Pašlaik iedzīvotāji visvairāk tiek vakcinēti ar "AstraZeneca" vakcīnu, kam vēlamais otrās devas saņemšanas laiks ir pēc deviņām līdz 12 nedēļām.

Kā paredzēts veidot izbraukuma vakcināciju cilvēkiem, kuri nevar pārvietoties vai pašu spēkiem nokļūt vakcinācijas iestādē?

Šobrīd tiek izstrādāta kārtība izbraukumu vakcinācijas rīkošanai mājās, lai nodrošinātu senioru ar kustību traucējumiem vakcināciju. Pašlaik tiek veikta ģimenes ārstu aptauja, pēc tam tiks organizētas izbraukuma vakcinācijas brigādes vai arī sadarbībā ar pašvaldībām tiks sniegts atbalsts senioriem nokļūšanai vakcinācijas punktos.

Norādīju vienu adresi, bet mana vakcinācijas vieta īsziņā un e-pastā norādīta tik tālu no vēlamās teritorijas. Kāpēc nav iespējams atrast vakcinācijas vietu tuvāk manai dzīvesvietai?

Šobrīd vakcinācijas punktu pārklājums Latvijas teritorijā ir nevienmērīgs. Lai piedāvātu iespēju senioriem, kas pieteikušies vakcīnai pret Covid-19, vakcinēties pēc iespējas ātrāk, ir izsūtīti aicinājumi ar norādēm vakcinēties iespējami tuvākajos vakcinācijas punktos. Tomēr paralēli tiek meklētas iespējas nodrošināt izbraukuma vakcināciju sadarbībā ar pašvaldībām, piemēram, Madonā, Cēsīs, Alūksnē un citviet. Senioriem otro reizi "manavakcina.lv" nav jāpiesakās, bet viņiem tiks paziņots par izbraukuma vakcinācijas punktu norises vietu un laiku uz norādīto kontaktinformāciju atkārtoti, ja vien iedzīvotājs jau nebūs izmantojis pirms piedāvāto vietu.

Šeit ir pieejama vakcinācijas punktu karte.

Nevēlos vakcinēties norādītajā vakcinācijas vietā. Vai varu to mainīt?

Šobrīd vakcinācijas iestādes izvēlēties nevar. Tās tie iedalītas pēc iedzīvotāja norādītās teritorijas tuvuma un iestādes vakcinācijas jaudu principa.

Mans ģimenes ārsts ir Rojā, bet vietnē "manavakcina.lv" esmu pieteicies potēties Rēzeknē. Ko man darīt?

Šobrīd vakcinācijas plāns paredz, ka tiem iedzīvotājiem, kas caur "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989 izvēlējušies vakcinēties pilsētā, kurā nav viņa ģimenes ārsta prakses, tiks piedāvāta kāda no ārstniecības iestādēm, kas veic vakcināciju izvēlētajā pilsētā.

Ko darīt, ja esmu pieteicies "manavakcina.lv" rindā, bet jau paguvu vakcinēties citur?

Ja esat jau vakcinējies, tad jūsu pieteikums no "manavakcina.lv" pēc laika tiks dzēsts. Tomēr pagaidām ir iespējams, ka saņemsiet atkārtotu aicinājumu vakcinēties, tādā gadījumā atkārtoti nav jādodas vakcinēties, bet jāgaida uzaicinājums uz otro vakcīnas devu vietā, kur saņēmāt pirmo vakcīnas devu.

Kad sāks vakcinēt 60-70 gadus vecos seniorus?

Nākošā grupa ir iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, personas, kas aprūpē smagi slimos pacientus, un pēc tam vakcinācija būs pieejama senioru grupai 60+.

Ja esmu seniors, vai es varu vēl pagūt pieteikties vakcīnai?

Seniori vēl joprojām aicināti pieteikties pa tālruni 8989, vietnē "manavakcina.lv" vai pie sava ģimenes ārsta. Iedzīvotāji, kuri pieteikušies "manavakcina.lv" un 8989, pakāpeniski saņems uzaicinājumus vakcinēties gan pie saviem ģimenes ārstiem, gan ārstniecības iestādēs.

Kāpēc seniors, kas pieteicās vēlāk par mani, ir saņēmis uzaicinājumu vakcinēties ātrāk par mani?

Šobrīd vakcīnu daudzums ir ierobežots, kas ierobežo vakcinācijas punktu iespējas nekavējoties vakcinēt visus seniorus, kas pieteikušies vakcīnai. Senioru vakcinācija notiks pakāpeniski. Visi seniori, kas vēlas vakcinēties, vakcīnu saņems. Marta beigās gaidāmi lielāki vakcīnu pievedumi, kad lielākā daļa senioru 70+, kas pieteikušies vakcīnai līdz šim, saņems vakcīnu pret Covid-19.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form