Ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju (26%) uzskata, ka aizejošais 2005.gads Latvijai bijis labāks nekā 2004.gads, savukārt nedaudz vairāk iedzīvotāju (27%) pauduši viedokli, ka tas ir bijis sliktāks. Taču vairāk nekā divas trešdaļas iedzīvotāju uzskata, ka 2005.gads ir bijis tāds pats kā 2004.gads, liecina sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS decembrī veiktās aptaujas rezultāti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Raksturojot izmaiņas, pētījuma autori secina, ka 2005.gadā kritiski aizejošā gada vērtējumi sniegti biežāk nekā iepriekšējos 5 gados: ja laika posmā no 2000.gada līdz 2004.gadam viedokli, ka aizejošais gads bijis sliktāks, pauda 13%-22% aptaujāto, tad šogad tā uzskatījuši 27% iedzīvotāju.

Šogad pirmo reizi kopš 2000.gada negatīvo vērtējumu īpatsvars (27%) nedaudz pārsniedz pozitīvo vērtējumu īpatsvaru (26%), norāda SKDS.

Salīdzinot 2005.gada decembrī veiktās aptaujas datus dažādās sociāldemogrāfiskās grupās, SKDS konstatē, ka aizejošo gadu Latvijā pozitīvi biežāk nekā caurmērā vērtējuši jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem, iedzīvotāji ar augstāko izglītību, latvieši un aptaujātie ar augstiem ienākumiem.

Savukārt aizejošo gadu Latvijā negatīvi biežāk nekā caurmērā vērtējuši iedzīvotāji, kuri vecāki par 55 gadiem, aptaujātie ar pamatizglītību, citu tautību pārstāvji, respondenti bez LR pilsonības un iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem.

Pētījuma rezultāti arī liecinot, ka aptuveni viena trešdaļa iedzīvotāju (34%) uzskata, ka nākamais gads Latvijai būs labāks nekā aizejošais 2005.gads. To, ka, viņuprāt, 2006.gads būs tāds pats kā 2005.gads, norādīja 37% aptaujāto, bet 18% pauda viedokli, ka nākamais gads būs sliktāks nekā 2005.gads.

Šogad iedzīvotāji ir noskaņoti mazāk optimistiski kā iepriekšējos gados: to, ka nākamais gads Latvijai būs sliktāks nekā iepriekšējais, 2005.gadā norādījuši 18% aptaujāto, bet laika posmā no 1999.gada līdz 2004.gadam tā uzskatīja 10%-14% iedzīvotāju.

Saskaņā ar 2005.gada decembrī veiktās aptaujas datiem viedokli, ka nākamais 2006.gads Latvijai būs labāks nekā aizejošais gads, biežāk nekā caurmērā pauduši gados jaunāki respondenti vecumā no 18 līdz 34 gadiem, iedzīvotāji ar augstāko izglītību, valsts sektorā nodarbinātie, aptaujātie ar augstiem ienākumiem, kā arī Rīgā un Vidzemē dzīvojošie.

To, ka nākamais gads Latvijai būs sliktāks nekā 2005.gads, biežāk nekā caurmērā norādījuši iedzīvotāji, kuri vecāki par 55 gadiem, aptaujātie ar pamatizglītību, citu tautību pārstāvji, respondenti bez LR pilsonības, iedzīvotāji ar vidējiem ienākumiem, Kurzemē un Zemgalē dzīvojošie, kā arī aptaujātie citās pilsētās (ne Rīgā).

Dati iegūti SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi kopumā tika aptaujāti 1003 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā. Izlase ir reprezentatīva attiecībā pret ģenerālo kopumu. Pētījuma statistiskā kļūda ir + / - 3% robežās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form