Foto: morgueFile
Janvārī Latvijā reģistrēti 58 jauni tuberkulozes slimnieki, kas ir par astoņiem gadījumiem vairāk nekā pērn šajā laika posmā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā statistika.

Šogad pieciem pacientiem atklāta multirezistentā tuberkuloze, kas ir nejūtīga pret diviem visefektīvākajiem prettuberkulozes medikamentiem. Kā skaidro SPKC speciālisti, tuberkulozes baciļu nejūtība pret zālēm var attīstīties, neregulāri lietojot zāles un nepabeidzot ārstēšanās kursu. Tādējādi slimība progresē un kļūst grūti ārstējama vai neārstējama.

Ar tuberkulozi šogad saslimuši arī četri bērni. Pērn deviņos mēnešos tā skāra 34 bērnus. Pilna statistika par aizvadīto gadu vēl tiek gatavota.

Zināms, ka bīstamā infekcijas slimība pērn prasījusi vismaz 76 cilvēku dzīvības.

SPKC speciālisti uzsver, ka tuberkuloze ir sena, tomēr joprojām aktuāla un izārstējama infekcijas slimība. Izplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr tuberkuloze var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs.

Tuberkulozi tālāk izplata tikai tie slimnieki, kuri slimo ar plaušu tuberkulozi. Tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē izplatās pa gaisu, infekciozam, neārstētam plaušu tuberkulozes slimniekam klepojot, šķaudot un pat runājot vai elpojot. Turklāt tuberkulozes izraisītājs apkārtējā vidē ir ļoti noturīgs, nevēdinātu telpu gaisā tas saglabājas pat vairākas stundas.

Tuberkulozei raksturīgākās saslimšanas pazīmes ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, novērojams svara zudums un pastiprināta svīšana naktīs.

Ja radušās aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi, SPKC mudina apmeklēt ģimenes ārstu vai plaušu speciālistu. Ārsts nozīmēs izmeklējumus, tostarp plaušu rentgenoloģisku izmeklēšanu un krēpu analīzes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!