Veselības nozares administratīvā aparāta optimizēšana, slimnīcu skaita samazināšana, ģimenes ārstu finansēšanas modeļa maiņa, neatliekamās palīdzības centralizācija, pacientu maksātspēja – šo un vēl citu, nesaraujami saistīto jautājumu loks būs tematika debatēs par veselības aprūpes nozari šīvakara raidījumā „Kas notiek Latvijā?”

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Pēc ieilgušām salīdzinoši nelielām korekcijām birokrātijā un veselības aprūpes sistēmā pēdējos mēnešos, starp kurām, šķiet, visnopietnākā bija pacientu maksājumu celšana, aizvadītajā nedēļā tika deklarētas daudz kardinālākas reformas - slimnīcu skaitu samazināt vairāk nekā uz pusi, ģimenes ārstu apmaksu noteikt pēc apmeklējumu skaita un tā tālāk.

Gan mediķu, gan pacientu organizācijas ir izteikušas bažas, ka liela apjoma finansējuma samazinājums veselības aprūpei radīs dziļas problēmas gan mediķu, gan pacientu pusē. „Sustento" akcentēja maksas medicīnas draudus, mediķu arodbiedrība brīdināja par „humāno katastrofu". Tai pat laikā, izmaiņas, ko veikt piespiež krīzes situācija, vēl arvien atklātus atstāj jautājumus par gan saglabājamās, gan maināmās sistēmas daļas efektivitāti -gan gultu skaita samazinājumu variantiem galvaspilsētā vai reģionos, gan kapitālieguldījumiem un ikdienas darba izmaksām slimnīcās, gan attiecībā uz neatliekamās palīdzības sistēmas pārveidi, gan zāļu izvēli un vēl daudz ko citu.

Tikmēr, ja paturam prātā starptautisko organizāciju rekomendācijas, saistībā ar ko šībrīža reformas it kā tiek realizētas, jākonstatē, ka reformu pamatojumā maz vai vispārīgi pieminēti vairāki rekomendācijas minētie atskaites punkti, gan attiecībā uz produktivitāti - personāla skaitu attiecībā pret pacientu skaitu, gan, kas galvenais, mediķu darba kvalitāti, ņemot vērā sliktos rezultātus dažādās diagnožu grupās. Vienlaikus, protams, jāpatur prātā arī to preventīvo iespēju loku, kas varētu mazināt vēlākas ārstēšanas apjomus - gan attiecībā uz dzīvesveidu, gan veselības profilaktisko kontroli. Šis aspekts reformās nav starp primārajiem, lai gan, iespējams, tieši tas būtu ilgtspējīgās sistēmas veidošanas pamats.

Diskusijā piedalīsies veselības ministrs, dažādos veselības aprūpes sistēmas līmeņos strādājošie, mediķu un pacientu organizāciju pārstāvji.

Raidījuma sākums plkst. 21.20 LTV 1.kanālā, e-pasts informācijai un jautājumiem - knl@knl.lv, „Kas notiek Latvijā?" mājas lapa - www.knl.lv

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form