ST vērtēs liegumu personai ar alkohola atkarību izsniegt apsarga sertifikātu
Foto: Shutterstock

Satversmes tiesa (ST) paredzējusi vērtēt Apsardzes darbības likumā noteikto aizliegumu izsniegt apsardzes sertifikātu personai, kurai diagnosticēta alkohola atkarība, portāls "Delfi" uzzināja ST.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

ST vērtēs Apsardzes darbības likuma 15. panta 8. punkta atbilstību Satversmes 106. panta pirmajam teikumam. Apstrīdētā norma paredz, ka apsardzes sertifikātu aizliegts izsniegt personai, kurai diagnosticēti psihiski traucējumi, alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarība vai uzvedības traucējumi. Satversmes 106. panta pirmais teikum noteic, ka "ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai."

Lieta ierosināta pēc Administratīvās apgabaltiesas pieteikuma. Pieteikuma iesniedzējas izskatīšanā ir administratīvā lieta, kas ierosināta pēc fiziskas personas pieteikuma par tāda labvēlīga administratīvā akta izdošanu, ar kuru šai personai tiktu izsniegts apsardzes sertifikāts.

Pieteikuma iesniedzēja norāda, ka minētajai personai esot diagnosticēta alkohola atkarība, tādēļ, pamatojoties uz apstrīdēto normu, iestāde atteikusi izsniegt viņai apsardzes sertifikātu.

Pirmās instances tiesa, pamatojoties uz apstrīdēto normu, personas pieteikumu par labvēlīga administratīvā akta izdošanu noraidījusi.

Pieteikuma iesniedzēja konstatējusi, ka konkrētajai personai vairākus gadus ir atkarības sindroma remisijas stāvoklis, tomēr, neskatoties uz minēto, apstrīdētā norma paredzot absolūtu aizliegumu izsniegt apsardzes sertifikātu.

Pieteikuma iesniedzēja uzskata, ka apstrīdētajā normā paredzētais absolūtais aizliegums ierobežo personai Satversmes 106. panta pirmajā teikumā noteiktās tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos.

Apstrīdētajā normā ietvertais pamattiesību ierobežojums esot noteikts ar normatīvajos aktos noteiktā kārtībā pieņemtu tiesību normu, un tam esot leģitīms mērķis. Tomēr šis pamattiesību ierobežojums neatbilstot samērīguma principam.

ST ir uzaicinājusi institūciju, kas izdevusi apstrīdēto aktu, – Saeimu – līdz 2020. gada 20. jūlijam iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020. gada 20. oktobris.

Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Satversmes tiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form