Stārķu populācijai šis gads bijis veiksmīgākais pēdējos 25 gados
Foto: F64

Baltajiem stārķiem šis gads ir bijis veiksmīgākais vismaz 25 gadu ilgā novērojumu vēsturē – daudzās ligzdās ir izaudzināti pat četri mazuļi un ir konstatēta ligzda, no kuras ir izlidojuši pat pieci jaunie putni, secinājusi Latvijas ornitoloģijas biedrība (LOB).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Baltā stārķa ligzdu skaits uz elektrolīniju balstiem turpina pieaugt un šogad līdztekus esošajiem deviņiem LOB parauglaukumiem ar "Latvenergo" darbinieku līdzdalību papildus apsekoti vēl seši: Līvbērze (Jelgavas novads), Skrīveri (Skrīveru novads), Penkule (Dobeles novads), Inčukalns (Inčukalna novads), Kārļi (Amatas novads), Jaunāmuiža (Skrundas novads), Ogresgals (Ogres novadā).

2013.gadā uz elektrolīniju balstiem savas ligzdas uzvijuši 72,1% Latvijā mītošo balto stārķu, – par 5,6% vairāk nekā 2012.gadā (66,5%). 2012.gadā ligzdu skaits uz balstiem salīdzinājumā ar 2011.gadu savukārt palielinājies par 3,1%, secināts Latvijas Ornitoloģijas biedrības pētījumā "Baltā stārķa monitorings".

Ornitologi novērojuši, ka iedzīvotāju atbalsts stārķiem būvēt ligzdas kokos un uz ēku jumtiem pamazām sarūk un stārķi arvien biežāk izvēlas brīvāk pieejamos elektrolīniju balstus. Pētījums liecina, ka patlaban visvairāk ir tādu ligzdu, ko stārķi arī uz šiem balstiem būvē paši bez cilvēka uzstādītām mākslīgām pamatnēm – 64,1%; salīdzinājumā ar 2012. Gadu, šis skaits 2013. gadā ir pieaudzis par 1,4%.

"Ar balto stārķi jāprot sadzīvot – ikdienā to īpaši atceras mūsu darbinieki, kuriem nereti ir jānovērš putnu ligzdu nodarītie bojājumi elektrolīnijās. Tādēļ jau ilgstoši sadarbojamies ar LOB, lai mūsu un stārķa intereses nekonfliktētu, bet savstarpēji papildinātos un harmonētu. Ik gadu veicam dažādas aktivitātes, piemēram, šogad gan koncerna darbinieki, gan citi interesenti ar tiešraides kameras palīdzību varēja vērot stārķu ģimenes dzīvi ligzdā Bukaišos," stāsta "Latvenergo" Vides un darba aizsardzības direktore. Irēna Upzare.

"Taču lielākā novitāte ir bijusi iespēja mūsu darbiniekiem pirmo reizi sadarbības laikā iesaistīties LOB monitoringā, izvēloties un vasaras laikā apsekojot parauglaukumus ar baltā stārķa ligzdām. Šie dati tika atsevišķi analizēti kopējā monitoringā, un kopsavilkums ir šāds: LOB apsekoja 10laukumus, mūsu darbinieki – 7, kopā sniedzot 17% no šogad monitoringā iegūtajiem datiem," turpina Upzare.

Atbilstoši ornitoloģes Dr. biol. Māras Janaus sniegtajai informācijai par balto stārķu ligzdošanu Latvijā, šogad putnu skaits Latvijā sasniedz vismaz 10 000 pārus un stārķu ģimene vidēji ir izaudzinājusi 2,3 putnēnus.

"Baltajiem stārķiem šis gads ir bijis veiksmīgākais vismaz 25 gadu ilgā novērojumu vēsturē – daudzās ligzdās ir izaudzināti pat 4 mazuļi un ir konstatēta ligzda, no kuras ir izlidojuši pat 5 jaunie putni. Pie mums ligzdo 4% no pasaules balto stārķu populācijas – Latvijai tas ir ļoti daudz. Baltais stārķis ir vides veselīguma rādītājs – atrodoties barības ķēdes virsotnē, sekmīgi rādītāji liecina, ka putniem ir pietiekami pārtikas, tātad arī citām dzīvnieku sugām ir labvēlīgi dzīves apstākļi", norāda Janausa.

Taču īpaši svarīgs baltā stārķa pētniecībā būs nākamais gads – tajā notiks 7. Starptautiskā baltā stārķa ligzdu uzskaite, kurā tiek aicināti piedalīties visi Latvijas iedzīvotāji, lai neviena stārķa ligzda nepaliktu nepamanīta.

Uzskaites rezultātā tiks iegūta nozīmīga informācija par to, kādas ir baltā stārķa ligzdu skaita izmaiņu tendences, kas savukārt ļaus novērtēt vides izmaiņas Latvijā kopumā. Iepriekšējā uzskaite notika 2004./2005. gadā, konstatējot, ka Latvijā ir 10600 apdzīvotu baltā stārķa ligzdu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latvijas Ornitoloģijas biedrība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form