Straume: atsevišķos jautājumos mums ir kleptokrātijas pazīmes
Foto: DELFI

Lai gan Latvija ir demokrātiska un tiesiska valsts, atsevišķos jautājumos vērojamas kleptokrātijas pazīmes, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "de facto" teica Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītājs Jēkabs Straume.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Ir ļoti būtiski, lai sabiedrība saprastu, kādu ļaunumu patiesībā korupcija nodara. de jure Latvija ir demokrātiska, tiesiska valsts. de facto atsevišķos jautājumos man liekas, ka mums ir kleptokrātijas pazīmes. Tas nozīmē to, ka vismazāk aizsargātās grupas vai tie, kuriem nav iespējas par sevi pastāvēt, cieš no korupcijas visvairāk,'' skaidroja Straume, ''ja mums patiešām ir svarīgi, lai valsts attīstītos, lai būtu godīga uzņēmējdarbība, būtu godīga konkurence, jebkuros valsts vai pašvaldību pasūtījumos uzvarētu pats labākais piedāvājums par pašu sakarīgāko cenu – tātad nepārmaksājot, jo pārmaksas parasti tie tomēr ir kukuļi."

Straume sagaida, ka sabiedrība kļūs neiecietīga pret korupciju, taču vienlaikus atzīst, ka ''nav ticības arī tiesībaizsardzības iestādēm''. Neminot konkrētus kriminālprocesus, Straume arī norādīja, ka mēdz gadīties – kriminālprocesos aizdomās turamas vai jau apsūdzētas valsts amatpersonas sabiedrībā tiek atzītas. ''Varbūt nenotic, ka mēs patiešām esam veikuši savu darbu un šīs personas ir kaut ko tomēr nogrēkojušās diezgan pamatīgi. Bet viņas tiek pārvēlētas, viņas joprojām ieņem amatus, un tā tālāk. Ir jābūt tā, ka sabiedrība tomēr nepieļauj tādu lietu, ja ir aizdomas," klāstīja KNAB vadītājs.

"Savukārt tiem, kuri iesaistīti koruptīvās attiecībās, viņiem ir jāsaprot, ka, ja pieķēra, joki nebūs – ir jāstāsta, jāatzīstas, jāliecina gan par sevi, gan arī par pārējiem, kas, starp citu, biroja reputācijas uzlabošanās dēļ arī mums pastāvīgi notiek. Mums tas arī savā ziņā darbu atvieglo. Bet nu protams, ka liels darbs ieguldīts arī pirms tam, savācot pierādījumus," teica Straume.

Runājot par pēdējā laika panākumiem, Straume uzsvēra kolēģu padarīto un nopelnus: "Būtiskākais noteikti ir tas, ka KNAB strādā kā vienota komanda, jo tas darbs, kas ir jāiegulda noziedzīga nodarījuma izmeklēšanā, tādos apmēros un iespējamās shēmās, ir patiešām grandiozs. Sabiedrība varbūt to tā nesaprot, bet tas, ko ir jāizdara operatīviem darbiniekiem, analītiķiem un izmeklētājiem tas patiešām ir ļoti, ļoti liels darbs, un to nav iespējams veikt, ja nav tāds draudzīgs kolektīvs. Arī viens otra atbalstīšana, pleca pielikšanu un tā tālāk."

Straume arīdzan pauda pateicību KNAB darbiniekiem, sakot, ka komanda ir kā ģimene un ''tikai tā sevi uztverot mēs būsim stiprāki".

KNAB vadītājs uz interviju ar raidījumu "de facto" bija ieradies kopā ar saviem vietniekiem un norādījis: "Gatavojoties šai intervijai, es izlēmu, ka arī abi vietnieki būs klāt, jo es gribu pateikt, ka šis nav mans nopelns – šis ir mūsu nopelns."

Par vienu no pēdējā laika skaļākajām KNAB lietām – korupciju "Rīgas Satiksmes" iepirkumos – Straumes vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos pastāstīja Ineta Cīrule. Viņa norādīja, ka lietā ir veiktas sākotnējās izmeklēšanas darbības un tās ietvaros veiktas vairāk nekā 30 kratīšanas. "Ir izņemts pietiekoši liels apjoms dažādu priekšmetu, kurus ir arī procesuāli jāapstrādā, un jāizvērtē informācija, ko kurš priekšmets satur. Tas būtu viens. Un otrs – šobrīd mēs darām visu, lai nostiprinātu iegūtos pierādījumus, un kriminālprocess bez novilcināšanas tiktu virzīts tālāk." Cīrule apliecināja, ka korupcijas shēma nav no vienkāršajām – iesaistīts ļoti daudz personu.

Savukārt Straume piebilda, ka: "Šobrīd ļoti būtiski arī paralēli jebkuram kriminālprocesam, kurā ir iesaistīta finanšu līdzekļu plūsma, veikt tā saucamo finanšu izmeklēšanu. Tātad – noskaidrot, kādi ir bijuši šie naudas ceļi, kādi bijuši finanšu līdzekļu atmazgāšanas mēģinājumi, lai padarītu viņus baltus, un tad jau faktiski pēdējā fāze – izmantot jau kā kukuli. Tas ir tas būtiskākais, uz ko mēs arī liekam uzsvarus.'' KNAB vadītājs apliecināja, ka izmeklēšana tiek uztverta ''ārkārtīgi nopietni'' un neapstāsies pie tā, ''kur mēs esam tagad, cik daudz mēs esam noskaidrojuši''. ''Mēs skatīsimies ļoti dziļi un tālu. Un mums tur palīdz gan Latvijas tiesību aizsardzības iestādes, gan arī starptautiskā līmenī mēs ļoti cieši sadarbojamies ar Baltijas valstu, Polijas un citām Eiropas Savienības valstīm. Arī Kontroles dienests sniedz būtisku atbalstu, par to liels paldies," raidījumam pastāstīja Straume.

KNAB vadītājs arī pauda pārliecību, ka šoreiz informācija nav noplūdusi: "Man tāda informācija nav. Es ļoti ceru, ka ne. Katrā gadījumā šis ir viens no aspektiem, kas ir ļoti svarīgs arī man, manam ikdienas darbam. Es cieši sadarbojos ar citu iestāžu vadītājiem, lai man būtu skaidrība, kas notiek, vai nav kādu signālu indikācijas, ka kaut kur ir parādījusies kāda informācija, kurai nevajadzētu parādīties."

Jau ziņots, ka KNAB novembrī sāka kriminālprocesu saistībā ar saistībā ar "Rīgas satiksmes" veiktajiem iepirkumiem. Pagājušās nedēļas otrdienā KNAB veica procesuālās darbības, tostarp vairāk nekā 30 kratīšanas. Kriminālprocesā kopumā tika aizturētas astoņas personas – sešas Latvijā, bet divas Polijā.

Aizturētās personas bija uzņēmējs Māris Martinsons, "Rīgas satiksmes" Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, Čehijas uzņēmuma "Škoda Transportation" komercdirektors Vladislavs Kozaks, SIA "Alkom-Trans" valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Krjačeks, uzņēmuma "Tram Servis Riga" valdes locekle Elīna Kokina un viņas biznesa partneris Edgars Teterovskis.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Jēkabs Straume KNAB Korupcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form