TB/LNNK valde: valdībai nekavējoties jāķeras pie ekonomikas 'sildīšanas'
Foto: AFI

Izvērtējot valdības darbu pie nozaru strukturālo reformu un valsts budžeta grozījumu gatavošanas, apvienības „Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK valde pirmdien secināja, ka valdībai nekavējoties jāķeras pie ekonomikas "sildīšanas", portālam "Delfi" pavēstīja TB/LNNK pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Apvienības „Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK valde secinājusi, ka nepamatoti atstāti novārtā ekonomikas stimulēšanas, kredītņēmēju aizsardzības un kredītresursu tirgus atdzīvināšanas pasākumi, kādi ekonomiskās krīzes pārvarēšanai šobrīd tiek īstenoti citās ES dalībvalstīs.

„Pilnīgi skaidrs, ka valdībai ir nekavējoties jāizpilda starptautisko institūciju prasības pēc budžeta izdevumu samazināšanas un strukturālajām reformām, lai mēs saņemtu paredzēto aizdevumu. Taču tas vien var iedzīt Latviju un tās pilsoņus grūti atmaksājamos parādos, tādēļ paralēli ir jāveic arī virkne pasākumu ekonomikas stimulēšanai un darba vietu saglabāšanai, līdzīgi kā to dara citas valstis," atzīst TB/LNNK priekšsēdētājs Roberts Zīle.

Ministru kabinetam adresētajā TB/LNNK valdes aicinājumā nekavējoties sākt darbu pie ekonomikas atbalsta pasākumu īstenošanas iekļauti seši punkti.

TB/LNNK aicina panākt vienošanos ar starptautiskajiem aizdevējiem par piešķirtā finansējuma izlietojuma mērķu paplašināšanu un uz tā pamata izstrādāt visaptverošu ekonomikas stimulēšanas programmu, pēc iespējas ātrāk sagatavot valsts budžeta grozījumu projektu, lai tiktu iedarbināti šobrīd jau sagatavotie pasākumi uzņēmējdarbības kreditēšanas atbalstam, steidzami izstrādāt un ieviest subsidēto darbavietu mehānismu, gan samazinot darba devēju sociālās apdrošināšanas maksājumus par katru saglabāto darbavietu, gan izmaksājot uzņēmējiem vienreizēju valsts subsīdiju par jaunas darba vietas radīšanu vismaz 12 mēnešu garumā.

Tāpat TB/LNNK aicina steidzami izstrādāt un sadarbībā ar komercbankām ieviest pašapdzīvotu mājokļu kredītņēmēju aizsardzības programmu, paredzot, piemēram, ka valsts uz noteiktu laiku atmaksā pusi no grūtībās nonākuša godprātīga kredītņēmēja kredīta (līdz 100 000 latu) procentu maksājumiem, savukārt komercbankas atliek pamatsummas maksājumus uz trim gadiem; nākt klajā ar iniciatīvu mājokļu kredītu tirgus iekustināšanai, piemēram, pirmā mājokļa pircējiem (līdz 100 000 latu) apmaksājot pusi no kredīta procentu maksājumiem, kā arī galvojot visu kredītu, ja komercbankas piekrīt pamatsummas atmaksu sākt prasīt ne ātrāk kā pēc diviem gadiem Bez tam TB/LNNK uzskata, ka nepieciešams uzturēt ārpolitisko spiedienu, lai ES vadošās dalībvalstis izšķirtos par eiro ieviešanai nepieciešamo Māstrihtas kritēriju mīkstināšanu, jo īpaši tāpēc, ka jau esošās eirozonas valstis tagadējos ekonomiskajos apstākļos tos nespēj izpildīt.

Apvienības priekšsēdētājs Roberts Zīle šobrīd ir izstrādājis jaunu ekonomikas atveseļošanas programmu, uz kuras balstīti arī valdes ieteikumi valdībai.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form