Pasaules vides dienās – no 30. maija līdz 5. jūnijam – ikviens tiek aicināts sadzirdēt pasaulē apdraudēto putnu – griezi un ziņot par to pa bezmaksas tālruni 8001050. Zvani tiks pieņemti 4. un 5.jūnijā no plkst. 10:00 līdz 18:00, portālu “Delfi” informēja Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Latvijas rajons, no kura tiks saņemts visvairāk ziņojumu, iegūs griezei draudzīgākā rajona godu. 30 zvanītāji no šī rajona izlozes kārtībā 11. jūnijā dosies putnu vērošanas ekskursijā un kopā ar pieredzējušu putnu pētnieku iepazīs pļavās dzīvojošos putnus.

2. jūnijā Burtnieka ezera palieņu pļavās griezes meklēs vides ministrs Raimonds Vējonis, Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas (UNDP) biroja Latvijā vadītāja Inita Pauloviča, Valmieras rajona padomes priekšsēdētājs Vitauts Staņa un vietējie palieņu pļavu īpašnieki un apsaimniekotāji.

Pasaules vides dienas Latvijā organizē Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta administrācija, UNDP un Latvijas Dabas fonds.

Grieze ir pasaulē apdraudēta putnu suga. Pretstatā citām Eiropas valstīm griezes pie mums sastopamas vēl salīdzinoši lielā skaitā – ap 38 000 ligzdojošu pāru. Latvijā griezi apdraud gan pļavu aizaugšana un meliorācija, gan sagaidāmā lauksaimniecības intensifikācija.

Griezi reti izdodas ieraudzīt, jo tā iztraucēta nevis ceļas spārnos, bet aiziet pa zāli. Dabā visbiežāk griezi var dzirdēt „griežam” – tās divzilbīgais sauciens “krrrep–krrrep” ir nesajaucams un tālu dzirdams, it īpaši krēslā un naktī.

Griežu pētnieks Oskars Keišs uzsver: „Grieze ir viena no mūsu valsts vērtībām, kas attēlota arī uz 10 latu sudraba monētas, cita dzīvnieku suga – Eiropas ūdele, kas arī attēlota uz 10 sudraba latiem, jau izmirusi. Mums jārūpējas, lai griezes dziesma nepaliktu aprakstīta tikai tautasdziesmās.”

Pasaules vides diena tiek atzīmēta kopš 1972. gada, kad to pieņēma ANO Ģenerālā asambleja, par godu vides jautājumiem veltītās Stokholmas konferences atklāšanai. Vides dienas mērķis ir iesaistīt sabiedrību vides jautājumu risināšanā un pievērst uzmanību šo jautājumu aktualitātei.

Griezes balsi var noklausīties šeit

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form