Foto: LETA

Otrdien, 2. aprīlī, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) un iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) parakstīs sadarbības memorandu, lai efektivizētu informācijas apmaiņu starp institūcijām, tādējādi stiprinot tiesiskumu, paaugstinot pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti un uzlabojot tiesvedības procesus, portālu "Delfi" informēja Tieslietu ministrijā (TM).

Bordāns uzsver, ka šāda vienošanās līdz šim nav bijusi, un sola, ka sadarbība būs aktīvāka un mērķtiecīgāka. "Iestāžu ciešāka sadarbība ir galvenais priekšnoteikums, lai būtiski paaugstinātu gan tieslietu, gan iekšlietu sistēmu kopējo efektivitāti, turklāt tieslietu sektora jaunā datu apstrādes rīka piedāvātās iespējas ļaus apkopot un analizēt jaunākos datus par tiesvedību procesiem, kas tālāk varētu palīdzēt daudz ātrākai un kvalitatīvākai noziegumu atklāšanai, izmeklēšanai un iztiesāšanai. Esmu pārliecināts, ka, parakstot šo vienošanos, ievērojami tiks uzlaboti pašreizējie izmeklēšanas un tiesvedības procesi un kopējais tiesiskuma līmenis valstī. Tas būs nozīmīgs ieguvums sabiedrībai – no pirmstiesas izmeklēšanas līdz tiesas spriedumam," sadarbības nozīmi akcentē Bordāns.

Savukārt Ģirģens norāda, ka izveidots efektīvāks modeli informācijas apmaiņai un kvalifikācijas celšanai. Viņaprāt, IeM un TM panākušas vienotu izpratni par ciešākas komunikācijas nepieciešamību un atradusi veidu, kā risināt dažādus nozares problēmajutājumus.

Ar kopīgu sadarbības memorandu paredzēts veicināt tieslietu un iekšlietu informācijas sistēmu attīstību un modernizāciju, kā arī elektronizēt procesus sloga mazināšanai izmeklēšanas un iztiesāšanas stadijā.

Pirmstiesas izmeklēšanas kvalitātes celšanas nolūkā stiprinās arī tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonu profesionālās zināšanas un prasmes. Savukārt, izmantojot tieslietu sektora biznesa inteliģences rīka sniegtās iespējas attiecībā uz lielformāta datu analīzi, plānots nodrošināt tieslietu un iekšlietu informācijas sistēmu datu apmaiņu atbilstoši padotības iestāžu pieprasījumiem.

Vienlaikus paredzēts attīstīt administratīvo sodu sistēmu, nosakot administratīvā soda apmēru atbilstību izdarītajam pārkāpumam un izvērtējot administratīvo sankciju apmēru. TM norāda, ka ar vienkāršāka un vieglāk piemērojama administratīvās atbildības regulējuma palīdzību tiks nodrošināta ātrāka, efektīvāka administratīvo sodu procesa un soda neizbēgamības principa īstenošana.

Plānots arī noteikt vienādus un savlaicīgi koordinētus risinājumus attiecībā uz amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm atalgojuma pieauguma un citu sociālo garantiju jautājumiem. Tāpat plānots, ka, stiprinot sadarbību pirmstiesas procesā, tiks nodrošināta padziļināts kriminālprocesa izvērtējums un vienota metodisko materiālu izstrāde un ieviešana izmeklētājiem un prokuroriem.

Abu ministriju plānos ietilpst arī paplašināt tehnisko līdzekļu izmantošanu procesuālo darbību nodrošināšanai tiesā, kā arī izvērtēt iespējas sagatavot priekšlikumus izmaiņām tiesību aktos.

Atbilstoši Ministru kabineta (MK) dotajam uzdevumam sadarbības memorands paredz sagatavot arī rīcības plānu tiesu ekspertīžu institūta reformas ieviešanai un, pēc tā apstiprināšanas MK, īstenošanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!