Foto: LETA
Ļoti iespējams, ka koalīcijā ietilpstošās apvienības "Vienotība" un Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) frakcijas, kā arī opozīcijā esošā apvienība "Saskaņas centrs" (SC) varētu vienoties par kopīgu tiesībsarga amata kandidātu, portālam "Delfi" apstiprināja SC frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins.

Runa esot tieši par šo trīs lielāko Saeimas frakciju vienošanos, "starp kurām konsultācijas visu laiku notiek". Viņaprāt, būtu ļoti pozitīvi, ja Saeimā pārstāvētie spēki varētu vienoties par vienu kandidātu, lai neraisītu nevajadzīgu ažiotāžu, un atzina, ka par šādu iespēju esot ļoti optimistisks.

Agešins norādīja, ka valstī ir daudz juristu, kas būtu cienīgi šo amatu ieņemt, tomēr "mēs pagaidām nedomājam nosaukt nevienu uzvārdu, bet neapvainosimies, ja to izdarīs ZZS vai "Vienotība"". Par konkrētiem kandidātiem Agešins atturējās runāt, lai pirms laika nekaitētu to izredzēm, tomēr šobrīd iespējamo pretendentu esot "vairāk par vienu".

Arī ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis portālam "Delfi" neizslēdza iespēju, ka līdz nākamajai ceturtdienai, kad Saeimā jāiesniedz tiesībsarga amata kandidatūras, koalīcija varētu vienoties arī ar SC. Viņš gan apgalvoja, ka šobrīd šādas sarunas nenotiekot, "vismaz es tādās sarunās nepiedalos".

Savukārt "Vienotības" frakcijas priekšsēdis Dzintars Zaķis portālam "Delfi" atzina, ka šīm trim frakcijām iespēja vienoties ir "diezgan liela", taču viņš cerot, ka izdosies atrast tādu kandidātu, par ko varētu nobalsot arī abas pārējās Saeimā pārstāvētās partijas – nacionālā apvienība VL-TB/LNNK un apvienība "Par labu Latviju!".

Jau ziņots, ka līdz 10.februārim jāizvirza kandidāti tiesībsarga amatam, jo pašreizējā tiesībsarga Romāna Apsīša pilnvaru laiks beigsies šā gada 28.februārī, un Apsītis, kuram šā gada februārī paliks 72 gadi, ir paziņojis, ka atkārtoti nekandidēs.

Tiesībsargu pēc ne mazāk kā piecu Saeimas deputātu ierosinājuma amatā apstiprina Saeima.

Par tiesībsargu var apstiprināt Latvijas pilsoni ar nevainojamu reputāciju, kurš ir sasniedzis 30 gadu vecumu, kuram ir augstākā izglītība, kuram ir zināšanas un praktiskā darba pieredze tiesību aizsardzības jomā un kurš atbilstoši likuma prasībām ir tiesīgs saņemt speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam. Par tiesībsargu nevar apstiprināt pilsoni ar dubultpilsonību.

Tiesībsarga pilnvaru termiņš, kad amata pienākumus sāks pildīt jaunais tiesībsargs, būs pieci, nevis četri gadi, kā līdz šim, paredz Saeimā pieņemtie grozījumi Tiesībsarga likumā.

Iepriekš medijos minēts, ka kandidēt uz tiesībsarga amatu piedāvāts Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājai, bijušajai Satversmes tiesas tiesnesei Ilmai Čepānei (V), bet viņa ekonomisku apsvērumu dēļ atteikusies.

Par reālāko "Vienotības" kandidāti tiesībsarga amatam neoficiāli tiek minēta Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta senatore Jautrīte Briede.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!