Tūkstošiem eiro cietušajiem, neskaitāmas tiesu lietas un sēru pasākumi – piemin Zolitūdes traģēdiju
Foto: LETA

Pirmdien, 21. novembrī, vairākos pasākumos pieminēs trīs gadus, kopš Zolitūdē, Priedaines ielā 20, iebrūkot lielveikala "Maxima" griestiem, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Patlaban izskatīšanā tiesā nonākusi pēc šīs traģēdijas ierosinātā krimināllieta, bet SIA "Maxima Latvija" apņēmusies maksāt 100 tūkstošus eiro cietušo ģimenēm.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika tādēļ, ka bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Šobrīd lieta atrodas tiesā.

Pasākumi un sirēna upuru piemiņai

Pirmdien pulksten 17.15 notiks piemiņas pasākums Zolitūdes traģēdijas vietā pie kādreizējā lielveikala "Maxima". Pasākumā skanēs sēru mūzika, kā arī tiks iededzinātas sveces pie pagaidu memoriāla, pieminot bojāgājušos.

Pulksten 17.40 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki iedarbinās sirēnu par godu bojāgājušajiem kolēģiem. Tāpat tiks nosaukti visu 54 bojāgājušo cilvēku vārdi, kam sekos klusuma brīdis. Savukārt bojāgājušo ģimenes kā simbolu aizgājušajām 54 dvēselēm debesīs palaidīs 54 baltus balonus.

Pie pagaidu memoriāla speciālajā teltī pēdējo reizi būs iespēja par ziedojumiem saņemt biedrības izdoto piemiņas grāmatu "Atceries Zolitūdi", kurā ir apkopotas unikālas liecības par 2013. gada 21. novembra notikumiem.

Kompensācijas un lūgumi izbeigt tiesāšanos

Talsu rajona tiesa pagājušajā nedēļā nolēma izbeigt tiesvedību vienā no Zolitūdes traģēdijas civillietām daļā pret atbildētājiem "Maxima Latvija" un "Tineo".

Prasība bija iesniegta pret "Maxima Latvija", "Tineo" un SIA "Homburg Zolitūde" par bezdarbību, kas izraisījusi smagas sekas, lūdzot piedzīt morālā kaitējuma kompensāciju.

Iepriekš saistībā ar šo civillietu prasītāja puse tiesā iesniegusi pieteikumu, kurā lūgts izbeigt tiesvedību daļā pret "Maxima Latvija" un "Tineo".

Jau iepriekš ziņots, ka "Maxima Latvija" ar daļu no Zolitūdes traģēdijā cietušajiem panākusi vienošanos, kas attiecas arī uz uzņēmumu "Tineo". Vienošanās paredz, ka katra bojā gājušā ģimene saņems 100 000 eiro.

Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa tā dēvētajā Zolitūdes traģēdijas krimināllietā līdz šim saņēmusi 20 cietušo pieteikumus, kuros viņi daļēji atsakās no saviem morālā kaitējuma kompensācijas pieteikumiem.

Vienlaikus jau iepriekš vairāku cietušo pārstāvis Aldis Gobzems intervijā portālam "Delfi" uzsvēra, ka vienošanās attiecās tikai uz "Maxima Latvija" un "Tineo", bet tiesvedības attiecībā uz pārējiem atbildētājiem turpināsies.

Milzīga traģēdija

"Zolitūde bija milzīga traģēdija, kas ietekmēja daudzas dzīves. Mēs nevaram mainīt lietas, kas notikušas, bet varam ietekmēt to, kas būs. Tādēļ esmu gandarīts, ka kopējā dialogā esam panākuši ļoti svarīgu lēmumu par atbalstu cietušo ģimenēm. Mūsu mērķis bija atrast abpusēji pieņemamu un konstruktīvu risinājumu, kas ļautu izbeigt ilgās un sāpīgās tiesvedības un sniegtu reālu palīdzību jau tagad," komentējot panākto vienošanos, sacīja SIA "Maxima Latvija" vadītājs Andris Vilcmeiers.

Pirmie, kas parakstījuši uzņēmuma un cietušo vienošanos par katru bojā gājušo izmaksāt 100 000, ir ģimenes, kuras pārstāv zvērināts advokāts Aldis Gobzems. Viņš norādīja, ka viņa kā Zolitūdes traģēdijā cietušo pārstāvja pienākums ir aizstāvēt savus klientus un meklēt veidus, kā tiem palīdzēt. Izlīgums paredz, ka katra bojāgājušā ģimene, tostarp glābēju ģimenes, saņems 100 000 eiro, sacīja Gobzems, piemetinot, ka naudas izmaksa jau ir uzsākta.

Kompensāciju pieņemšana – brīva izvēle

"Gribu arī uzsvērt, ka vienošanās parakstīšana ir ģimeņu brīva izvēle, bet tiesu darbi pret "Homburg" un citiem turpināsies," iepriekš skaidroja advokāts Gobzems.

Vienošanās attiecas uz visām bojā gājušo ģimenēm, kuras pārstāv arī citi advokāti. Tāpat patlaban uzņēmums strādā pie risinājuma cietušajiem, kuri guvuši fiziskus miesas bojājumus, bet patlaban vēl nav izveidots skaidrs mehānisms.

Mierizlīgums skar gan uzņēmumu "Maxima Latvija", gan "Tineo", kuru akcionāri ir savstarpēji saistīti.

Advokāts Aldis Gobzems uzsvēra, ka uzņēmuma "Maxima Latvija" pārstāvji kopā ar viņu sestdien apmeklējuši biedrības "Zolitūde 21.11." kopsapulci, kurā aicinājuši visus, kas to vēlas, pievienoties mierizlīgumam. Gobzems papildina, ka šajā sapulcē visi klātesošie vienbalsīgi izteikuši vēlmi nepublicēt ne konkrētu personu vārdus, kas pievienojušies mierizlīgumam vai nav to darījuši, kā arī ne to personu skaitu, ar kurām šis mierizlīgums panākts un ar kurām – nē.

Līdz ar to nav zināms, ar cik personām mierizlīgums jau ir panākts un ar cik – vēl tiks panākts, taču ir zināms, ka šādai procedūrai bijusi ar mieru tikai "Maxima Latvija" un "Tineo". Vaicāts, kas noteik ar visām prasībām, kurās figurējusi ne tikai "Maxima Latvija", bet arī, piemēram, "Homburg Zolitūde", Gobzems norādīja, ka civillietās, ja panākts izlīgums, daļā pret "Maxima Latvija" lieta tiek izbeigta, taču daļā pret "Homburg Zolitūde" prasība tiek uzturēta pilnā apmērā. Gobzemes uzsvēra, ka gadījumā, ja lieta nonāk līdz rezultātam, tad tam būtu jābūt stipri bargākam nekā mierizlīguma ceļā panāktajam.

Abas puses norādīja, ka katra vienošanās atsevišķi tiek arī notariāli apstiprināta, kas esot uzskatāms par "papildu drošības garantu".

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Lasāmgabali Zolitūdes traģēdija Zolitūdes traģēdijas krimināllieta
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form