Vairāk nekā desmitā daļa uzturlīdzekļu parādnieku cenšas spēlēt azartspēles
Foto: LETA

Vairāk nekā desmitā daļa uzturlīdzekļu parādnieku, arī pastāvot liegumam spēlēt azartspēles, tomēr cenšas to darīt, izriet no Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (UGFA) apkopotās statistikas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā nformēja Tieslietu ministrijā, ceturtdien tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) tikās ar UGFA direktoru Edgaru Līcīti, kurš ministru iepazīstināja arī ar atsevišķiem UGF jaunākās statistikas datiem. Tikšanās mērķis bija izvērtēt esošos tiesību ierobežojumus personām, kuri saviem bērniem nav maksājuši uzturlīdzekļus.

UGFA direktors atzīmēja, ka jaunākais uzturlīdzekļu parādnieku tiesību ierobežojums ir liegums viņiem piedalīties azartspēlēs. Lai gan aizliegums ir spēkā jau no 2021. gada 1. maija un lielākā parādnieku daļa apzinās, ka viņiem ir liegts spēlēt, tomēr šogad janvārī 4384 uzturlīdzekļu nemaksātāji ir centušies pārbaudīt, kā liegums darbojas, un tā rezultātā ir atturēti no spēlēšanas. "Tādējādi vairāk nekā desmitā daļa parādnieku, arī pastāvot liegumam, cenšas ieguldīt līdzekļus azartspēlēs, tā vietā, lai norēķinātos par savu bērnu uzturēšanu," secināja Bordāns.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad janvārī ir samazinājies to personu skaits, kas iesnieguši UGFA pieteikumu uzturlīdzekļu izmaksai bērnu uzturēšanai. Tāpat samazinājies arī to parādnieku skaits, kuru vietā valsts izmaksājusi uzturlīdzekļus viņu bērnu uzturēšanai. Vēl lielāks efekts esot redzams jaunu iesniegumu saņemšanā par uzturlīdzekļu izmaksu. Savukārt regresa kārtībā atgūto līdzekļu apmērs, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2021.gadā ir palielinājies par 17% un sasniedzis jaunu rekordu - 14 570 904 eiro.

UGFA apkopotie rādītāji apliecina, ka pozitīvu rezultātu ir devuši arī citi - jau pirms vairākiem gadiem - ieviestie uzturlīdzekļu parādnieku tiesību ierobežošanas pasākumi, informēja TM.

Par UGFA lēmuma nepildīšanu personu var saukt pie kriminālatbildības, kā sodu piemērojot īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Kopš 2017. gada 1. aprīļa uzturlīdzekļu parādnieks var vērsties UGFA ar iesniegumu, lūdzot noslēgt vienošanos par kārtību, kādā parādnieks veic uzturlīdzekļu un likumisko procentu maksājumus. Pērn noslēgto vienošanos skaits ir sasniedzis līdz šim vislielāko rādītāju - 2303. Savukārt kopš 2021. gada septembra pilotprojekta gaitā uzturlīdzekļu parādnieku lietas tiek nodotas ārpus tiesas piedziņai. Pēc grozījumu spēkā stāšanās ārpustiesas piedzinējam nodotas jau vairāk nekā 1200 uzturlīdzekļu lietu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form