Vakcinēti visi, kas stāvēja rindās pirms centru atvēršanas; rindu vairs nav (plkst.11:06)
Foto: LETA

Pirmajā stundā ir vakcinēti visi iedzīvotāji, kas Rīgā stāvēja rindā pirms centru atvēršanas. Rindu abos centros vairs nav, tāpēc prioritāro grupu iedzīvotājiem ir iespēja vakcinēties ātri, raiti un bez stāvēšanas rindā, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sestdien divos liela mēroga vakcinācijas centros tiek izmēģināts "dzīvās rindas" princips: bez iepriekšēja pieraksta tiek vakcinēti šobrīd atvērto prioritāro grupu pārstāvji: seniori vecumā virs 60 gadiem, iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar imūnsupresiju, un smagi slimu personu aprūpētāji.

Prioritāro grupu vakcinācija bez iepriekšēja pieraksta notiek no plkst.9 – 17 liela mēroga vakcinācijas centros: "ATTA Centre", Krasta ielā 60 un Ķīpsalas hallē, Ķīpsalas ielā 8.

Katrā centrā dienas laikā plānots izmantot 1000 vakcīnu devu. Iedzīvotāji aicināti uz vakcināciju nākt pakāpeniski, visas dienas garumā. Iedzīvotāji jo īpaši tiek lūgti ievērot arī epidemioloģiskās drošības prasības: 2 metru distanci, kā arī lietot deguna un mutes aizsegus.

Jau ziņots, ka sestdienas rītā Rīgā, Ķīpsalas hallē, vēl pirms oficiālā vakcinēšanas centra darba laika sākuma bija vērojama visai liela iedzīvotāju interese vakcinēties pret Covid-19, izmantojot "dzīvās rindas" iespēju, novēroja aģentūra LETA.

Pie vakcinēšanas centra vēl pirms plkst.9 bija pulcējušies vairāki desmiti cilvēku, kurus arī sāka raiti apkalpot. Kārtības ievērošanu rindā pieskata pašvaldību policisti un zemessargi.

Kāda sieviete aģentūrai LETA pastāstīja, ka viņa ieradusies izmantot "dzīvās rindas" iespēju, jo pagājušajā nedēļā nav varējusi ierasties uz vakcināciju aicinātajā laikā. Viņa pie vakcinācijas centra ieradusies jau ap plkst.8.30, uzreiz arī tikusi iekšā un viss vakcinācijas process prasījis nepilnu pusstundu.

Kāda kundze gados savukārt pastāstīja, ka viņa bez uzaicinājuma mēģinājusi poti saņemt jau vakar, taču tad atraidīta un nākusi šorīt agri no rīta. Šorīt process esot gājis ļoti raiti un nav nācies ilgi gaidīt rindā.

Kopumā pie vakcinācijas centra no rīta bija vērojama noturīga cilvēku aktivitāte vakcinēties - lai arī cilvēki tika vakcinēti visai raiti, nepārtraukti nāca klāt jauni interesenti un rindā pastāvīgi bija 20 līdz 30 cilvēki. Apjautātie stāstīja, ka "dzīvās rindas" iespēju nolēmuši izmantot, jo dzirdējuši par to masu medijos, kāds nav varējis sagaidīt uzaicinājumu vakcinēties, citam par šādu iespēju pastāstījis ģimenes ārsts, kurš pats pret Covid-19 nevakcinē.

Kā ziņots, sestdien Rīgā divos vakcinācijas pret Covid-19 centros - "ATTA centrā" un Ķīpsalas hallē - izmēģina "dzīvās rindas" principu. Plānots, ka abi centri strādās līdz plkst.17. Izmēģinājumā iesaistītie vakcinācijas punkti katrs saņēma 1000 "AstraZeneca" vakcīnas devu. Ja vakcīnas beigsies agrāk par plkst.17, atbildīgie dienesti sola par to ziņot.

Vakcinēties "dzīvās rindas" kārtībā tiek aicināti tikai atvērto prioritāro grupu pārstāvji - seniori vecumā virs 60 gadiem, iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar īmunsupresiju. Tāpat vakcinēties tiek aicināti smagi slimu personu aprūpētāji.

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča skaidroja, ka visu minēto grupu pārstāvjiem uz vakcināciju būtu jāņem līdzi pase vai ID karte.

Savukārt personām, kas aprūpē smagi slimus cilvēkus, būs jāņem līdzi pase vai ID karte un klātienē būs jāaizpilda pašapliecinājums, norādot datus par aprūpējamo personu. Pašapliecinājumu formas būs pieejamas drukātā veidā vakcinācijas centros. Personām, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar īmunsupresiju, uz vakcināciju līdzi jāņem arī bērna dzimšanas apliecība un konsultanta slēdziens vai slimnīcas izraksts, kas apliecina diagnozi. Šis apliecinājums nedrīkst būt vecāks par diviem gadiem. Ja iedzīvotājam nebūs līdzi konsultanta slēdziens, būs jāaizpilda pašapliecinājums, norādot datus par sevi un bērnu.

Hronisko slimību pacientiem turpretim līdz ar pasi vai ID karti būtu jāņem līdzi ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums, vai arī e-veselības recepte vai izraksts no pacienta kartes ar apstiprinātu diagnozi.

"Tomēr, ja ir tāds gadījums, ka nav iespējams paņemt līdzi e-nosūtījumu, tad mēs centīsimies pārbaudīt uz vietas un vajadzības gadījumā būs pieejamas pašapliecinājuma formas," skaidroja Juhņēviča.

Visas dienas garumā Veselības ministrijas un tās struktūrvienību sociālo tīklu kontos tikšot ziņots par centros pieejamo devu skaitu. "Dzīvajā rindā" tikšot izmantota numuriņu sistēma, kas kalpos kā apliecinājums, ka persona vakcīnu saņems. Juhņēviča aicināja nedrūzmēties un uz centriem ierasties pakāpeniski. Tāpat iedzīvotāji tiek īpaši lūgti ievērot arī epidemioloģiskās drošības prasības - divu metru distanci un lietot deguna un mutes aizsegus.

Lai nodrošinātu sekmīgu vakcinācijas procesu visas nākamās nedēļas garumā, iedzīvotāji tiek aicināti nākt tikai tad, ja tuvākās nedēļas laikā nav jau ieplānots vakcinācijas laiks kādā citā vakcinācijas kabinetā.

Jau ziņots, ka Imunizācijas valsts padome sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centra, Zāļu valsts aģentūras un citiem vadošajiem ārstiem-speciālistiem norāda, ka pašlaik ne zinātniski, ne epidemioloģiski nav pamata ierobežot vakcināciju ar vakcīnu "AstraZeneca" visās vecuma grupās, un iesaka ar šo vakcīnu turpināt vakcinēt visas iedzīvotāju grupas tāpat kā līdz šim, informēja Zāļu valsts aģentūras Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 Vakcinācija Ķīpsala
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form