Foto: DELFI
Ministru kabinets otrdien nolēma piešķirt Aizsardzības ministrijai (AM) no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem 112 578 latus Liepājas Virsnieku saieta nama avārijas situācijas novēršanai.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, minēto namu AM mēģina atjaunot jau vairākus gadus un līdz šim rekonstrukcijai iztērēti ievērojami līdzekļi - ap 800 000 latu. Kā aģentūra LETA noskaidroja AM, 2007.gadā tika veikta objekta tehniskā apsekošana, kas izmaksāja 6150 latus, un izstrādāts restaurācijas tehniskais projekts par 298 000 latu. Savukārt 2008. un 2009.gadā veikti būvdarbi: jumta un karnīšu restaurācija par 496 000 latu

Sākotnēji pēc rekonstrukcijas namā bija iecerēts izvietot Nacionālo bruņoto spēku un Jūras spēku muzeju, mūzikas skolu, dienesta viesnīcu un konferenču telpas, taču patlaban iepriekšējie plāni vairs neesot aktuāli, atzina ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.

AM meklējot iespējamos risinājumus, kā restaurēt ēku un kā to izmantot pēc tās, arī ar vietējo pašvaldību, taču patlaban lieku līdzekļu nevienam nav. Kā skaidroja Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube, patlaban ēka atrodas militārajā teritorijā, taču pēc nama rekonstrukcijas armijas vadība ir gatava teritoriju pārveidot, lai vēsturiskais nams būtu publiski pieejams.

Pēc Sārta teiktā, šis Virsnieku saieta nams vēsturiski un arhitektoniski būtu pielīdzināms "otrai Rundāles pilij". Graube zināja teikt, ka namā ir viena no izcilākajām akustikām, ko varētu apliecināt daudzi mūziķi. Vēl 2002.gadā, kad Graube pirmo reizi vadīja bruņotos spēkus, restaurācijai aprēķinātās izmaksas bija pieci līdz seši miljoni latu. Ņemot vērā vispārējo cenu kāpumu šajā nozarē, pašreizējās izmaksas varētu būt divtik lielas, pieļāva Sārts.

Kamēr nav atrasts vislabākais risinājums nama rekonstrukcijai, galvenais mērķis ir, lai ēka nesabrūk, teica Sārts.

Virsnieku nams atrodas Liepājā, Atmodas bulvārī 9, un tas ir valsts nozīmes arhitektūras un mākslas piemineklis. Nama vēsturiskais nosaukums ir Jūras virsnieku sapulču ēka. Tās pamatakmens likts 1898.gada martā, bet celtniecība pabeigta 1907.gadā. Gandrīz visu ēkas pastāvēšanas laiku tajā saimniekojuši karavīri. Pirmā pasaules kara gados pilī atradās vācu kara hospitālis. Latvijas brīvvalsts laikā pils tika iznomāta kaulu tuberkulozes sanatorijas vajadzībām, bet jau 1939.gada oktobrī sanatoriju pārņēma PSRS karaflotes hospitālis, kas ar pārtraukumu Otrā pasaules kara laikā darbojās līdz 1994.gada maijam.

Ministrija valdības rīkojuma projekta anotācijā min, ka patlaban, apsekojot Virsnieku saieta namu, tika konstatēti rietumu terases nesošo konstrukciju un kolonnu un ziemeļu spārna jeb kreisā korpusa bēniņu pārseguma koka siju bojājumi. Bojājumu novēršanas atlikšanas gadījumā ir iespējama gan Virsnieku saieta nama centrālās ieejas terases sabrukšana, gan Virsnieku saieta nama ziemeļu spārna bēniņu iebrukšana.

Ņemot vērā, ka terases un bēniņu pārseguma atjaunošanas izmaksas pēc sabrukšanas būs ievērojami lielākas nekā to tūlītēja restaurācija, to atlikšana līdz nākamajam budžeta gadam nav pieļaujama, uzskata AM.

Pēc Virsnieku saieta nama restaurācijas projekta izstrādātāja SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" aprēķiniem, minēto pasākumu realizācijas izmaksas kopā ar autoruzraudzību un būvuzraudzību ir 112 578 lati, bet Virsnieku saieta nama avārijas situācijas novēršanai AM šā gada budžetā līdzekļi nav paredzēti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!