Veido jaunas NMPD brigādes ātrākai reaģēšanai uz dzīvībai kritiskām situācijām
Foto: LETA

Lai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi ātrāk spētu nokļūt pie pacientiem dzīvībai bīstamās situācijās, dienests veido jauna veida brigādes un atsevišķos Latvijas novados arī jaunus brigāžu punktus.

No 20. februāra darbu sākusi mediķu brigāde Jaunjelgavā, savukārt no 1. marta jaunizveidota brigāde dežūrēs arī Rēzeknes novada Dricānu pagastā, informē NMPD.

Proti, darbu uzsāk jauna veida mediķu brigādes, kuras saskaņā ar pērn gada nogalē apstiprinātajiem Ministru kabineta noteikumiem dienests var veidot, lai uzlabotu palīdzības saņemšanu iedzīvotājiem. Jaunajās brigādēs uz izsaukumiem dosies viens mediķis un operatīvā transportlīdzekļa vadītājs. Tās strādās dienas laikā no pulksten 8 līdz 22, kad tiek saņemts visvairāk zvanu uz ārkārtas tālruni 113 un izpildīti ap 80% no visiem izsaukumiem, vēsta dienests.

"Tā ir iespēja dienestam ļoti sarežģītā situācijā, kad trūkst darbinieku, uzlabot brigāžu teritoriālo pārklājumu, lai pacienti saņemtu savlaicīgu palīdzību kritiskās situācijās. Jo īpaši svarīgi tas ir iedzīvotājiem reģionos, kur mazāk apdzīvotās teritorijās tuvākajām brigādēm pie pacientiem nākas mērot lielākus attālumus, vai vietās, kur nav atbilstošas ceļu infrastruktūras," uzsver NMPD direktore Liene Cipule.

Savukārt pilsētās, kur dežurē vairākas brigādes, viena mediķa brigādes var tikt veidotas, lai veiksmīgāk reaģētu uz izsaukumiem pēc to prioritātes. Paredzēts, ka viena mediķa brigādes sniedz palīdzību pacientiem zemākas prioritātes izsaukumos, kamēr pārējo brigāžu uzdevums ir maksimāli ātri ierasties uz dzīvībai kritiskām situācijām.

Šāda veida brigāde pērn decembrī un šogad janvārī strādāja Talsos, savukārt pavisam nesen februārī tāda izveidota arī Gulbenē. Kā rāda dati, divos mēnešos Talsu novadā ir izdevies uzlabot brigāžu savlaicīgu ierašanos uz dzīvībai kritiskām situācijām, piemēram, Talsu pilsētā savlaicīguma rādītājs no 85% ir pieaudzis līdz 94%, un brigādes neatliekamos izsaukumos šobrīd ierodas par divām minūtēm ātrāk. Nepieciešamības gadījumā viena mediķa brigāde var tikt pārdislocēta arī uz citu vietu, ja to prasa operatīvā situācija.

"Jauna veida brigādes dod dienestam iespēju daudz elastīgāk organizēt brigāžu darbu, arī to skaitu un izvietojumu atbilstoši operatīvajai situācijai, kas var mainīties ne tikai pa dienām, bet pa stundām", norāda Cipule.

NMPD arī atgādina, ka tā uzdevums ir sniegt palīdzību situācijās, kad cilvēka veselība un dzīvība ir apdraudēta un izšķirošas ir minūtes. "Tie ir brīži, kad gūta ļoti smaga trauma vai ir pēkšņa saslimšana un jāpalīdz nekavējoši. NMPD mediķu brigāde jāizsauc, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja ir dzīvībai bīstama asiņošana, gūta smaga trauma, piemēram, ceļu satiksmes negadījums, elektrotrauma, ugunsgrēks un citi. Ir pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, ir vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad palīdzību nepieciešams sniegt nekavējoties un neatliekami," skaidro Ilze Bukša, NMPD komunikācijas nodaļas vadītāja.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Liene Cipule NMPD
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form