Veselības ministrija rosina par ārkārtējās situācijas virzību turpmāk lemt pēc 'luksofora principa'
Foto: Shutterstock

Veselības ministrija (VM) rosina par ārkārtējās situācijas virzību pēc 7. februāra lemt pēc "luksofora principa", nosakot konkrētus saslimstības rādītājus, kas ļaus pakāpeniski mazināt Covid-19 izplatībai noteiktos drošības pasākumus un ierobežojumus, portāls "Delfi" uzzināja ministrijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tas nozīmē, ka pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

"Pieeja Covid-19 izplatībai noteikto ierobežojumu pārskatīšanā ir kardināli jāmaina. Mums ir izdevies apturēt Covid-19 pieaugumu, tagad jāizvirza jauns mērķis - būtiski mazināt saslimstību. Tāpēc vajadzīga jauna vienošanās ar Latvijas iedzīvotājiem. Šobrīd atļauties mīkstināt drošības pasākumus un ierobežojumus mēs nedrīkstam, toties varam dod cilvēkiem skaidru signālu, pie kādiem rādītājiem viņu ikdiena kļūs līdzīgāka savulaik ierastajai," preses paziņojumā citēts veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

VM piedāvā diskusijai modeli, kurā "sarkanajai gaismai" atbilst esošā situācija, proti, 14 dienās reģistrēti 689 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju (Eiropā vidēji - 425). "Oranžajai gaismai" jeb augsta riska situācijai Latvija atbildīs tad, kad 14 dienās tiks reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Šādā situācijā būs iespējams lemt par zināmu ierobežojumu mīkstināšanu.

Savukārt "dzeltenajai gaismai" jeb vidējam riskam atbilstošu situāciju eksperti vēl lems. Turpretim "zaļā gaisma" jeb zema riska situācijā būs, kad 14 dienās tiks reģistrēti 20 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Tas ļaus atgriezties pie ikdienas dzīves bez būtiskiem ierobežojumiem, norādīja ministrijā.

VM neizslēdz, ka valdība varētu veikt atsevišķus, nelielus precizējumus šobrīd noteiktajos ierobežojumos, bet tikai ar nosacījumu, ka tie nepalielinās cilvēku pārvietošanos, kontaktēšanos un saslimstību.

VM arī uzsver, ka visām ministrijām ir jāveido dialogs ar savu nozaru pārstāvjiem, paredzot iespēju ārkārtas situācijā piedāvāt risinājumus piesardzības un drošības pasākumu mazināšanai konkrētās, sabiedrībai un ekonomikai nozīmīgās jomās, ja:

  • nozare spēj pierādīt piesardzības un drošības pasākumu mazināšanas nozīmi sabiedrībai;
  • nozare var pierādīt pasākumu ieviešanas kontroli;
  • nozare var pierādīt, ka netiks paaugstināti riski Covid-19 izplatībai;
  • lēmumi nepasliktina Covid-19 izplatības rādītāju dinamiku.

Jau vēstīts, ka Ministru kabinets šodien konceptuāli lēma pagarināt šobrīd noteiktos drošības ierobežojumus līdz ārkārtējās situācijas beigām, 7. februārim. Līdz tam laikam valdībai jālemj par ārkārtējās situācijas virzības nosacījumiem jeb tā dēvētā luksofora principa ieviešanu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Daniels Pavļuts Ministru kabinets Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form