Video: 'Katru gadu zaudējam miljardu' – pie valdības piketē ugunsdzēsēji
Foto: Kadrs no video

Rīta pusē pie Ministru kabineta piestāja vairāki "ZIL" markas transportlīdzekļi, ko Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests līdzekļu trūkuma dēļ joprojām izmanto izsaukumos cilvēku dzīvību glābšanā. Pie klātesošajiem ugunsdzēsējiem iznāca par nozari atbildīgais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) un Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), novēroja portāls "Delfi".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iekšlietu ministra prasības pēc papildus budžeta līdzekļiem ir saprotamas, taču valsts finansiālās iespējas nav tādas, lai apmierinātu visas vajadzības, piektdien žurnālistiem atzina Ministru prezidents.

Piektdienas rītā pie Ministru kabineta bija piestājuši "ZIL" markas transportlīdzekļi, ko Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) līdzekļu trūkuma dēļ joprojām izmanto izsaukumos cilvēku dzīvību glābšanā. Mašīnas pie valdības ēkas piestājas, lai pievērstu Ministru prezidenta un sabiedrības uzmanību finansējuma trūkumam iekšlietu nozarē.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) pasākuma laikā žurnālistus informēja, ka situācija ar nepietiekamo finansējumu ir pārrunāta ar Ministru prezidentu, kurš izprotot situāciju nozarē. Vienlaikus Ģirģens aicināja Ministru kabinetu, piektdien lemjot par 2020. gada budžeta prioritārajiem pasākumiem, pieņemt atbildīgu lēmumu.

Savukārt Kariņš mediju pārstāvjiem pauda atzinīgus vārdus par Ģirģenu iekšlietu ministra amatā un viņa būtisko lomu valdības darbā, jo ministrs aktīvi norāda uz trūkumiem viņa uzraugāmajā jomā. Premjera ieskatā, arī šīs dienas "teatrālā" akcija ir labs piemērs Ģirģena bažām par iekšlietu jomu.

Tajā pašā laikā Ministru prezidents uzsvēra, ka iekšlietu ministra prasības pēc papildus budžeta līdzekļiem ir saprotamas, tomēr finansiālās iespējas valstī nav tādas, lai apmierinātu visas vajadzības. Premjers pauda, ka iekšlietu sfērai ir jānovirza vairāk līdzekļu, tomēr vajadzības ir arī citās jomās.

Vaicāts, vai VUGD akcija varētu ietekmēt valdības šīs dienas gaidāmo lēmumu par papildus līdzekļu novirzīšanu iekšlietu jomai, Kariņš atbildēja izvairīgi, norādot, ka risinājumi tiks meklēti.

Jau ziņots, ka mašīnas pie valdības ēkas piestāja, lai pievērstu Ministru prezidenta un sabiedrības uzmanību finansējuma trūkumam iekšlietu nozarē.

"Par cilvēku dzīvībām nedrīkst augstāk vērtēt būves. Pēc pēdējām budžeta sarunām var secināt, ka dažas nākamo gadu budžetu prioritātes neatbilst sabiedrības interesēm, un nav pieņemami, ka atsevišķi politiskie spēki "spēlējas" ar cilvēku dzīvībām," iepriekš pauda Ģirģens..

Ministrs norādīja, ka "ZIL" markas transportlīdzekļi ir simbolisks atgādinājums visiem par to, ka cilvēku drošībai ir jābūt starp valsts augstākajām prioritātēm ne tikai vārdos, bet arī finansiālā atbalstā.

Ģirģena ieskatā, valsts attieksme pret iekšējo drošību nav pieņemama un ir vērtējama kā bezatbildīga un pat ciniska.

Kā vēstīts, ka ministrijas prioritārajiem pasākumiem 2020. gada budžetā papildus prasa 953,5 miljonus eiro, tomēr patlaban šo prioritāru pasākumu īstenošanai pieejami 130 miljoni eiro.

Iepriekš finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) informēja, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts 2020. gadā augs par 2,8%, tādējādi nākamā gada budžetā nodrošinot papildus līdzekļus teju 600 miljonu eiro apmērā.

Pēc Reira teiktā, no šiem līdzekļiem 500 miljoni eiro jau ir sadalīti virknei pasākumu, par kuriem lēmumi tikuši pieņemti iepriekš, piemēram, pensiju indeksācijai paredzēts novirzīt papildus 166 miljonus eiro.

Līdz ar to fiskālā telpa jeb papildus pieejamie līdzekļi ministriju prioritāro pasākumu īstenošanai 2020. gadā patlaban ir 130 miljoni eiro, tāpēc sagaidāmas politiskās diskusijas par to, kādiem pasākumiem sadalīt pieejamos līdzekļus.

Ministru kabinets piektdien cer vienoties par prioritārajiem pasākumiem, kuriem 2020. gada budžetā piešķirt papildus pieejamos līdzekļus, ceturtdien mediju pārstāvjiem sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, lai rastu finansējumu citām prioritātēm, koalīcijas līmenī tiek apspriesta iespēju uz laiku atlikt jauna cietuma būvniecība.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

KPV LV Jānis Reirs Krišjānis Kariņš Ministru kabinets Ministru prezidents Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form