Atbilstoši likumam CVK pašvaldību vēlēšanas jāizsludina ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms vēlēšanu dienas.

CVK piektdien lēma divās pašvaldībās mainīt deputātu skaitu. Iedzīvotāju skaita dēļ Jēkabpils novadā pašvaldību vēlēšanās tiks ievēlēti deviņi deputāti līdzšinējo 15 vietā, savukārt Mārupes novadā tiks ievēlēti 17 deputāti līdzšinējo 15 vietā.

"Vēlēšanu laikā par jebkāda veida uzbrukumiem ir bažas, līdz ar to kiberuzbrukumi ir tikai viens no veidiem. Es ceru, ka sistēma, kuru mēs lietosim, necietīs no tā. Jāpiezīmē, ka mums nav elektroniskas balsošanas sistēmas. Mūsu sistēma ir rezultātu konstatēšanai un summēšanai," piektdien skaidroja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Cimdars prognozēja, ka šīs vēlēšanas būs īpašas ar to, ka pirmo reizi nav mainījies likums. Pirmo reizi vēlēšanas norisināsies pēc tiem pašiem noteikumiem, pēc kuriem iepriekš. Domājams, ka vienīgās izmaiņas, kas attieksies uz šīm pašvaldību vēlēšanām būs tādas, ka vēlētāji par vienu nedēļu ilgāk varēs mainīt vēlēšanu iecirkni. Šie grozījumi gan vēl ir jāapstiprina Saeimai, sacīja CVK vadītājs.

Tāpat CVK priekšsēdētājs paredzēja, ka būs novadi, kuros līdzdalība vēlēšanās pieaugs, bet daļā – samazināsies.

Cimdars gan pauda cerību, ka vēlētāju aktivitāte šajās vēlēšanās nesamazināsies dramatiski.

CVK pārstāve Kristīne Bērziņa iepriekš skaidroja: "Lai gan vēlēšanu diena – jūnija pirmā sestdiena – ir noteikta likumā, vēlēšanu izsludināšana nepieciešama, jo atbilstoši pašvaldības iedzīvotāju skaitam, kāds vēlēšanu izsludināšanas dienā reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā, ir nosakāms pašvaldību domēs ievēlamais deputātu skaits."

Iespējamais deputātu skaits pašvaldību domēs saskaņā ar likumu ir 9, 13, 15, 17 vai 19 deputāti, bet Rīgas domē – 60 deputāti.

Likums paredz, ka novados ar mazāk nekā 5000 iedzīvotāju domē ievēlami deviņi deputāti, novados ar iedzīvotāju skaitu no 5001 līdz 20 000 – 15 deputāti, ar iedzīvotāju skaitu no 20 001 līdz 50 000 – 17 deputāti, bet novados ar vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju - 19 deputāti.

Savukārt republikas pilsētās ar mazāk nekā 50 000 iedzīvotāju domēs ievēlami 13 deputāti, bet pilsētās, kurās iedzīvotāju skaits lielāks par 50 000, – 15 deputāti.

Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām sāksies 14. aprīlī un ilgs līdz 24. aprīlim.

Pašvaldību vēlēšanās balsotāju uzskaitei tiek lietoti iepriekš sagatavoti vēlētāju saraksti. Sākotnēji vēlētāji tiks reģistrēti vēlēšanu iecirknī atbilstoši deklarētajai dzīvesvietai šā gada 5. martā jeb 90 dienas pirms vēlēšanu dienas. Vēlētājiem gan būs tiesības sākotnējo vēlēšanu iecirkni mainīt.