“Positivus” nemirstīgās atmiņas, baumas un leģendas

Deviņi festivāli ir pietiekami, lai tik liela pasākuma, kāds ir “Positivus”, vēsturē jau veidotos sava veida folklora – kopīgas atmiņas, dīvainas baumas un saviļņojošas leģendas. Ticam, ka to ir vairāk nekā tikai desmit.

Foto: Veronica Verlan

1. “Muse” izdzenā vaboles un mazgā drēbes

2010. gadā “Positivus” festivāla galvenie mākslinieki bija grupa “Muse”, kam togad bija intensīva turneja, popularizējot jaunāko albumu “The Resistance”. No Francijas grupa ieradās Latvijā, bet jau pēc uzstāšanās Salacgrīvā devās tālāk uz Somiju. Festivālā “Positivus” savukārt apmeklētāju ērtībai darbojās īpaša “Electrolux” veļas mazgāšanas telts. Par lielu pārsteigumu tās darbiniekiem sestdienā pirms koncerta pie viņiem ar trim netīro drēbju kastēm ieradies “Muse” tehniskais personāls, lūdzot tās izmazgāt, lai turneju varētu turpināt ar tīrām un smaržīgām drānām.

Savukārt no pašas “Muse” uzstāšanās daudzu atmiņās un arī zemas kvalitātes amatiervideo ir saglabājusies grupas līdera Metjū Belamija neveiklā cīņa ar Salacgrīvas mežu knišļiem un vabolēm, kas rekordkarstajā vasarā bija savairojušies un, iestājoties vakara dzestrumam, kļuva īpaši nekaunīgi un traucās uz skatuves gaismām. 

2 Dejas uz skatuves – publiku izsauc “James”

Ar sirsnīgu smaidu 2007. gada festivāla izskaņu atceras daudzi “Positivus” apmeklētāji, kad grupas “James” līderis Tims Būts dziesmas “Mother Gold” laikā aicināja publiku uzdejot kopā (tradicionāli tas allaž “James” koncertos tiek darīts šīs dziesmas laikā, Timam aicinot uz skatuves meitenes). Teju astoņu minūšu garās dziesmas laikā uz skatuves tika savilkts krietns pūlis. Nenoliedzami, tā bija pirmā “Positivus” emocionālā virsotne. Dejas uz skatuves tika atkārtotas arī 2011. gadā, kad “James” festivālā uzstājās otro reizi, bet zinātāji jau ieņēma labākās vietas pirmajās rindās. 

Otrs, ne mazāk sirsnīgs, smaids raisījās Tima Būta sejā, kad jau festivāla piektajā pastāvēšanas gadā “James” koncertēja teju goda viesu statusā. Pirms uzstāšanās bija nolijis kārtīgs vasaras lietus, tomēr festivāla dubļi nebija par iemeslu publikai atteikties no dziesmas “Sit Down” tradīcijas un mesties pie zemes, lai, atskanot piedziedājumam, atkal lēktu augšā. Tūkstošiem cilvēku, kuri bez vārda runas metas pie zemes, tas aizkustināja arī pašu “James” līderi. Kā viņš pats atzina, šī tradīcija nav tikusi izpildīta 12 gadus. 

3 Festivāls “Negativus”

Daudziem tas varētu būt nezināms fakts, bet pirmos pastāvēšanas gadus Salacgrīvā norisinājās vēl viens festivāls – “Negativus”, pulcējot pašmāju pagrīdes un alternatīvās mūzikas grupas. Daži labi pamanījās uzstāties kā vienā, tā otrā festivālā, tajā skaitā arī grupa “Voiceks Voiska”, kuras viens no dalībniekiem bija arī “Negativus” saimnieks. 

Roķi. Foto no personīgā arhīva

Jānis Rokjānis, pazīstams arī kā Čornijs, pirmo reizi savā īpašumā “Roķos” festivālu sarīkoja 2008. gadā – kad  “Positivus” notika otro reizi. “Negativus” idejas autori ir grupas “Voiceks Voiska” kodols – Juris “Džurelis” Mežeckis, Uldis Zariņš un pats Čornijs. Saimniekam vien atlicis piedāvāt teritoriju. “Tā jau labs festivāls “Positivus”, bet bišķi par daudz vilka uz popsu, un mēs jau tādi protesta zīmē dzimuši,” jokojot saka “Roķu” saimnieks.  “Vieta ir – kāpēc ne?!”  Tā “Negativus” norisinājās piecus gadus, savā programmā piedāvājot grupu “Oranžās brīvdienas”, “Zig Zag”, “SIA Radikal”, “Rebel Riot”, Martin Confused, protams, “Voiceks Voiska” un citu mūziķu uzstāšanos. Festivāls rīkots pašu spēkiem un līdzekļiem, kopumā ik gadu pulcējis vairākus simtus apmeklētāju. “Tas viss bija kā lielā festivāla daļa, 90 procentiem apmeklētāju bija arī “Positivus” biļetes,” stāsta privātā festivāla rīkotājs. Kopumā “Negativus” notika piecus gadus pēc kārtas, sesto reizi jau pavisam klusi, tikai draugiem, bet pēdējos gados “Roķos”, tāpat kā daudzos citos Salacgrīvas īpašumos, tiek piedāvāta iespēja nakšņot “Positivus” apmeklētājiem.

4 Vienīgā sadauzītā ģitāra festivālā

Lai cik barbariski tas neizklausītos mūsdienās, bija laiks, kad instrumentu sadauzīšana uz skatuves bija neatņemama rokkoncerta sastāvdaļa.  Par “Positivus” vēsturisko vienīgo koncerta laikā pret skatuves grīdu triekto ģitāru var pateikties grupas “Satellites LV” līderim Jānim Žildem, kurš to izdarīja 2011. gadā, savas grupas koncerta izskaņā, ar to izpelnoties neviennozīmīgas atsauksmes un tikpat neviennozīmīgus smaidus. 

Jāpiebilst, ka “Satellites LV” ir savdabīga “Positivus” rekordiste – grupa, kas ir spēlējusi teju visos līdz šim notikušajos festivālos uz teju visu izmēru skatuvēm. 2016. gadā, pēc neliela pārtraukuma, “Satellites LV” atkal būs festivālā, spēlēs uz “Palladium” skatuves un, visticamāk, instrumentus saudzēs. 

5 King Charles fenomens

Ja kādu no mūziķiem var saukt par “Positivus” fenomenu, tad tas ir ekstravagantais britu dziedātājs King Charles, kurš pirmo reizi festivālā uzstājās 2011. gadā un acumirklī iekaroja publikas, jo īpaši daiļā dzimuma, simpātijas. Nu jau par “Positivus” leģendām ir kļuvuši stāsti gan par mūziķa pārgalvīgo kāpienu skatuves konstrukcijās ar visu ģitāru, gan par pastaigām fanu svītas pavadībā Salacgrīvas Zvejnieku parkā. Tieši pateicoties “Positivus”, Latvijā King Charles kļuva satriecoši populārs. Viņš festivālā uzstājās arī 2012. un 2014. gadā, bet vietējie asprāši sāka ģenerēt jokus ar viltotiem mūziķa turneju datumiem, kur “Positivus” festivāls kā vienīgā uzstāšanās vieta ir ierakstīta jau desmit gadus uz priekšu un tamlīdzīgus pigorus. 

6 Desmitgades bauma – “Positivus” notiks Pērnavā

To, cik īsti daudz šajā stāstā ir patiesības, cik nē, neviens neizmērīs, tomēr tas eksistē un dažādos laikos uzvirmojis ar jaunu sparu – “Positivus” varētu pārcelties uz Pērnavu, Igaunijā, vēl vairāk – tā rīkotāji arī turpmāk būs mūsu ziemeļu kaimiņi. Iespējams, tam par iemeslu bija “Tallinn Music Week” ienākšana festivāla programmā, vai varbūt Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa vizīte 2013. gadā, to tagad grūti pateikt. Festivāla rīkotājs Ģirts Majors par šo stāstu pasmejas un saka – šādām baumām nekad nav bijis nekāda pamata. 

Foto: Shutterstock

7 Kad ballīte nemaz tik ātri nebeidzas

2012. gadā festivāla galvenie mākslinieki bija grupa “The Vaccines”, kuri koncertēšanu Latvijā bija iekļāvuši paralēli grupas “Red Hot Chili Peppers” turnejas iesildīšanai. 20. jūlijā nospēlējuši koncertu Sanktpēterburgā, “The Vaccines” dalībnieki atlidoja uz Latviju, lai uzstātos Salacgrīvā, savukārt 22. jūlijā grupai bija jau jābūt uz strīpas ar “Pepperiem” Maskavā. Taču… izrādījās, ka “The Vaccines” dalībniekiem ir vienreizējās iebraukšanas vīzas un, vienu reizi izbraukuši no Krievijas, viņi tur vairs atgriezties nevarēja. Festivāls ieilga un grupas dalībnieki vairākas dienas pavadīja Rīgā, priecējot savus fanus ar atzīmēšanos sociālajos tīklos no dažādām galvaspilsētas izklaides vietām. 

Jāpiebilst, ka 2012. gadā gan pirms, gan pēc festivāla vairākas dienas Rīgā pavadīja arī populārais romantiķis Demjens Raiss, turklāt dažas dienas pēc festivāla sniedza arī pārsteiguma koncertu nelielajā “Dad Cafe” Miera ielā. 

8 Festivāla dzīvnieks Ilārijs

“Positivus” pirmajos pastāvēšanas gados plašu popularitāti bija iemantojis rotaļu vāverēns Ilārijs, kurš kopā ar saviem saimniekiem Kalvi un Daigu bija paviesojies ne vienā vien festivālā dažādās pasaules malās. Tomēr Salacgrīvas priedēs Ilārijs kļuva par īstu slavenību mednieku, kurš savā blogā publicēja vērienīgas festivāla atskaites fotogrāfijās. Grūti iedomāties vēl kādu “Positivus” apmeklētāju, kuram  būtu foto gan ar “Prāta vētru”, gan Pītu Dohertiju, gan vēl dučiem festivāla apmeklētāju. 

9 Dziesminieks atsakās kāpt uz skatuves

Svinot “Positivus” desmitgadi, par pirmajā gadā piedzīvotajiem kurioziem nu jau var runāt ar smaidu. Toreiz – 2007. gadā – festivālu pirmajā dienā apmeklēja ap 2000 cilvēku, bet pirmais mākslinieks uz festivāla galvenās skatuves bija dziesminieks Badly Drown Boy.  Tobrīd populāro britu mūziķi esot ar pūlēm izdevies pierunāt noliktajā laikā kāpt uz skatuves, cik maz cilvēku pie tās bija pulcējušies. Koncerta sākuma laiks atlikts un atlikts. Viņš domājis – nebūs kam spēlēt. Tomēr koncerts sākās un cilvēki pie skatuves uzradās arvien vairāk un vairāk. Jau pēc pāris dziesmām Badly Drown Boy paziņoja, ka šī ir labākā publika, kurai tam nācies spēlēt, bet pēc koncerta starojis no apmierinātības. Smieklīgi, bet fakts – arī 10. jubilejas gadā “Positivus” rīkotāji festivālu simboliski vēlējās iesākt ar Badly Drown Boy koncertu, tomēr sarunas nevedušās, jo… piektdienā festivālā taču esot tik maz cilvēku. 

10 Pirmie īstie dubļi

Lai gan šad un tad lietutiņš bija uzlijis, tomēr kopumā pirmos piecus gadus “Positivus” apmeklētāji ar laika apstākļiem tika lutināti – siltas naktis, tveicīgas dienas, pludmale un rokenrols. Īstus festivāla dubļus “Positivus” nebija piedzīvojis.  2012. gadā festivāla sestdiena atnāca ar pamatīgu negaisu. Mākoņi savilkās un pērkons ducināja jau grupas “Skyforger” uzstāšanās laikā, vēlāk “Ewert and Two Dragons” piedzīvoja pamatīgu gāzienu, bet “The Vaccines” uzstāšanās laikā sākās neprātīgas dubļu dejas, kas jau kļuvušas par “Positivus” leģendu un kā spilgtākais pārdzīvojums parādās daudzos atmiņu stāstos. Lietus vēl lija un lija visu nakti, bet “Positivus” dubļu pārbaudījumu bija izturējis godam, joprojām saglabājot saulainu noskaņojumu zem tumšiem negaisa mākoņiem.