“Tu paņem savu tamburīnu un uzspēlē to…”

Jau pirmajos “Positivus” pastāvēšanas gados skaidri tika nosprausta robeža – šis nebūs latviešu mūzikas festivāls, kur gadu no gada uz lielajām skatuvēm spēlē vienas un tās pašas pašmāju zvaigznes. Jā, Latvijā radītajai mūzikai Baltijas lielākā mūzikas notikuma programmā ir nozīmīga vieta, tai ir iespēja parādīt sevi visā savā daudzveidībā, taču nokļūšana “Positivus” mākslinieku sarakstā ir arī apliecinājums kvalitātei, oriģinalitātei un aktualitātei.

Foto: Andris Taškāns

1 Pirmie uz lielās skatuves – “Mofo”

2007. gadā Arņa Račinska grupa “Mofo” bija viens no pirmajiem latviešu kolektīviem, kas līdz ar ārvalstu māksliniekiem kāpa uz “Positivus” galvenās skatuves. Grupas līderis šo uzstāšanās reizi raksturo kā eiforisku. Toreiz aizskatuvē sanākusi arī neliela saķeršanās ar grupu “Stereophonics”. “Mofo” festivālā uzstājās arī 2008. gadā, turklāt līdz ar “Positivus” izziņošanu klajā nāca grupas otrais albums “Raķete”. 

2 “Instrumenti” ar un bez maskām

2009. gadā “Positivus” pārsteidza ar strauju izrāvienu festivāla attīstībā – arvien plašāks mākslinieku saraksts, arvien lielāki apmeklētāju pūļi… Tobrīd grupa “Instrumenti” ir lielākais noslēpums Latvijas mūzikā. Tikai pirms gada parādījušies mūziķi uzstājas pandu maskās un slēpj identitāti. Viņi sevi piesaka kā multinacionālu trio, kas iepazinies, studējot teoloģiju Barselonā, studentu apmaiņas programmā “Erasmus”. Tobrīd vēl nav iznācis “Instrumentu” debijas albums, bet viņi jau spēlē uz “Positivus” lielās skatuves kā vieni no festivāla galvenajiem māksliniekiem. 

Uzstāšanās ir iespaidīga, ar pirotehniku, alpīnisma elementiem un pusplikām meitenēm. Pūlī mēļo kaut ko par populārās vokālās grupas “Cosmos” dauzonīgo alter ego, bet, kurš ir kurš, tā arī nav skaidrs. Maskas kritīs tikai pāris gadus vēlāk, bet grupa “Instrumenti” “Positivus” festivālā uzstāsies vēl vairākas reizes – gan kā galvenie mākslinieki uz lielās skatuves jau bez maskām, gan kā pārsteiguma mākslinieki “I Love You” teltī. 

3 Šoks! Sensācija! “Reigani” izgriež pogas “Prāta vētrai”

“Positivus” festivāla trešajā gadā kā vieni no galvenajiem māksliniekiem uz lielās skatuves tika izziņota pašmāju grupa “Prāta vētra”, kas bija paredzēta kā tobrīd vēl divu dienu ilgā pasākuma kulminācija sestdienas vakarā.

2009. gads “Prāta vētrai” bija salīdzinoši kluss – iznāca krievu versija albumam “Tur kaut kam ir jābūt”, bet Latvijas koncertturneja bijusi jau gadu iepriekš. Lieki teikt, ka viena no visu laiku populārākajām latviešu grupām tobrīd bija lielisks publikas magnēts un Salacgrīvas kāpās ievilināja arī tos, kuri varbūt pirms tam bija šaubījušies par rokfestivāla nepieciešamību savā vasaras izklaides pasākumu plānā. Viss piepildījās. Priecīgu cilvēku pūļi, “Prāta vētras” lielākie hiti un ovācijas koncerta izskaņā. Publika sauc grupu uz skatuves vēlreiz un vēlreiz, taču pēc mazliet ieilgušas gaidīšanas galveno skatuvi ieņem piedauzīgos, košos triko tērptu huligānu varza maskās. Tajā ātri vien tiek atpazīta kaimiņzemes Igaunijas grupa “Reigani”, kurai robežas, likumi un pieklājība nenozīmē neko. Pašpasludinātie hedlaineri pārsteidz publiku nesagatavotu, plosās šī vārda vistiešākajā un brutālākajā nozīmē, bet Latvijas mediji nesankcionēto koncertu nodēvē par sensāciju un festivāla lielāko pārsteigumu. 

4 Karstās “I Love You” naktis

Lai gan salīdzinoši neliela, “I Love You” telts un skatuve “Positivus” vēsturē ieņem nozīmīgu vietu. Pirmkārt, “I Love You” nozīmē latviešu mūzikas parādi, turklāt izceļot dienasgaismā īstas pērles, kas citādi plašākai publikai, iespējams, paliktu nepamanītas. Otrkārt, gadiem ejot, repertuārs paplašinājies ar ne mazāk interesantām britu, igauņu, lietuviešu un baltkrievu jaunajām grupām. “I Love You” – tie vienmēr ir mājīgi, no lielo skatuvju varenības atšķirīgi koncerti. Festivāla teltī panākta kluba atmosfēra, vai tas būtu klusināts dziesminieces, vai trakojošu panku koncerts.  Leģendāri ir “I Love You” sestdienas nakts koncerti, kas allaž sagādājuši gan pārsteigumus, gan sirsnīgu sentimentu un sen gaidītas satikšanās. Iepriekš neizziņoti, uz šī skatuves uzstājušies gan “Satellites LV”, gan “Instrumenti”, gan arī latviešu-dāņu grupa “Aparāts”, kas pēc ilgāka pārtraukuma apvienojās tieši “Positivus” koncertam 2011. gadā. 

2009. gadā kā slepenā grupa divos naktī uz “I Love You” skatuves uzstājās spontāni dibinātā supergrupa “Zvani”, par kuras tapšanu un koncertu jau klīst nostāsti. Uz skatuves kāpa jau vairākās Latvijā zināmās grupās spēlējuši mūziķi ar trimdas latviešu grupas “Mācītājs on Acid” dalībnieku, šobrīd Vecrīgas kroga “Aptieka” saimnieku Kristapu Krēsliņu priekšgalā.  

5 Bez “Tamburīna” nav festivāla – “Sūdi”

Pilnas kāpas aurojošu cilvēku, uz skatuves – glīti puiši uzvalkos. Izskatās kaut kur redzēti, iespējams, teātrī. Publika skandē: “Sūdi! Sūdi! Sūdi!”, garāmgājēji jau pēc brīža kļūst par daļu no pūļa. Kandavas grupa ar tik neslēpti tiešo nosaukumu “Sūdi” ir savdabīgs fenomens “Positivus” vēsturē. Pirmo reizi “Sūdi” festivālā spēlēja 2012. gadā, un šobrīd jau grūti iedomāties “Dabas skatuves” programmu bez viņu uzstāšanās. “Sūdiem” ir tikai viens hits – dziesma “Tamburīns”, pārējās nekad neatkārtojas un vēsta tikai par tobrīd aktuālo un dzīvē svarīgo.  

Foto: DELFI

6 “Skyforger” – pat pērkons ducināja

2012. gada “Positivus” programmas izziņošana nāca ar pārsteigumu – līdz šim saulainajā, gaišajā un festivāla nosaukumam atbilstošajā mūzikas klāstā tika pieteikts kaut kas sūrs, nopietns un tā pa īstam smags. Latviešu folkmetālisti “Skyforger” tika nosaukti kā viena no festivāla galvenajām grupām, kas uzstāsies uz pašas lielākās skatuves. Tomēr, tuvojoties notikumam, grupai uzticīgos fanus pārsteidza “Skyforger” uzstāšanās laiks – sestdiena, plkst. 14.45. Dziesmām par mežu dzīlēm, kaujas patosu, brašiem kareivjiem un melniem kraukļiem, kas nāvi krauc, piestāv nakts, tumsa un Blomes estrāde, bet ne jau pludmale, spoža saule un pretiedeguma krēms. Turklāt fani to uztvēra kā zināmu necieņas izrādīšanu pret pasaulē savā žanrā izcilus panākumus guvušo grupu. Sašutums un joki dzirkstīja sociālajos tīklos, bet entuziasti izveidoja ironisku “Hitlers uzzina, ka…” video ar fragmentu no filmas “Sakāve”

Savukārt paši “Skyforger” dalībnieki pārāk par to nebēdāja un sev atvēlētajās 45 minūtēs nospēlēja sīvas enerģijas piesātinātu paraugkoncertu, kas ļauj to nodēvēt par vienu no spilgtākajiem pašmāju grupu priekšnesumiem “Positivus” vēsturē. Kā apliecinādams smago vēstījumu, kaut kur tālumā ducināja pērkons. Jāpiebilst, ka arī festivāla jubilejas gadā “Skyforger” uzstāšanās ir iekļauta programmā. Meklējiet “Palladium” skatuvi sestdienā, 16. jūlijā, īsi pirms pusnakts. 

Foto: F64

7 “Jauna mēness” trešās atvadas un “Zodiaka” atgriešanās

“Positivus” festivāls jau kopš pirmajiem pastāvēšanas gadiem ir sevi pozicionējis kā jauno, daudzsološo mūzikas spīdekļu atklājējs, tomēr ik reizi festivāla programmā ir iekļauta kāda uzstāšanās ar vēsturisku vērtību un ir arī pagodinājums organizatoriem.  “K Remonts”, “Dzeltenie pastnieki”, “Aurora”, “HMP?” – latviešu mūzikas vēsturē nozīmīgas grupas par savu atkalsatikšanās vietu ar klausītājiem ir izvēlējušās tieši “Positivus”. Īpaši jāizceļ 2013. gads, kad uz festivāla divām lielākajām skatuvēm uzstājās gan ilgu laiku kopā nespēlējusī grupa “Jauns mēness”, gan astoņdesmito gadu dižpārdokļa “Disco Alliance” autors Jānis Lūsēns un grupa “Zodiaks”. 

Grupa “Jauns mēness” togad jau ziemā bija sarīkojusi divus atvadu koncertus, bet publikas pieprasījums un sajūsma bija tik liela, bet “Palladium” koncertzāles ietilpība tik maza, ka tika izziņotas vēl trešās atvadas – uz “Positivus” lielās skatuves. Tas bija sausas jūlija dienas novakars un publika kūla putekļus. Tieši to vieglā migliņa virs skatītāju galvām ikvienā “Youtube” atrodamajā amatiervideo un Dziesmu svētku cienīgs tūkstošbalsu koris pie lielākajiem hitiem ir apliecinājums – atvadas ir bijušas grandiozas. 

Savukārt astoņdesmito gadu latviešu elektroniskās un disko mūzikas leģenda, grupa “Zodiaks” nebija koncertējusi kopš deviņdesmito gadu sākuma, izņemot 2005. gadu, kad “Hansa disko naktī” izskanēja grupas pirmo albumu "Disco Alliance" un "Music In Universe" programma. Nav nekāds noslēpums, ka tieši “Zodiaka” vārda parādīšanās “Positivus” programmā daļai apmeklētāju lika izšķirties par labu festivāla apmeklējumam.

""Positivus" ir īstā vieta, kur brīvā dabā skanēt šādai mūzikai," tā toreiz sacīja komponists Jānis Lūsēns. Viņš īpaši festivālam bija sapulcējis jaunu mūziķu komandu, bet pie pārpildītās “Nordea” skatuves bija pulcējušies gan ar “Disko aliansi” uzaugušie, gan tikai leģendas dzirdējušie. 

8 Koncertflīģelis kāpās un konjaks uz tā – Vladislavs Nastavševs

Jau iemantojis Latvijas teātra jaunā ģēnija slavu un saņēmis vairākas balvas, 2014. gada rudenī režisors Vladislavs Nastavševs publiku pārsteidza arī kā talantīgs komponists un mūziķis ar saviem autorkoncertiem Jaunajā Rīgas teātrī. Taču viņa parādīšanās “Positivus” programmā uz “Dabas skatuves” kļuva par līdzvērtīgu notikumu galveno mākslinieku izziņošanai.

Vladislavs Nastavševs. Foto: LETA

Konjaka glāze uz flīģeļa, falseta dziedājums un skumji teksti – festivālā izskanējušais koncerts ārēji līdzinājās saviem priekšgājējiem uz JRT skatuves vai citur. Tomēr festivāla publikas atvērtība, paša mākslinieka spēja pēkšņi jokot un koķetēt ar publiku koncertu veidoja neierastu – grotesku, tāpēc jo vairāk izgaismojot smeldzi, kas rodama mākslinieka daiļradē. Nebūt ne tik bieži festivālos ir dzirdama kamermūzika, ne tik bieži tiek spēlēts flīģelis, taču vēl retāk var dzirdēt kā nokrīt adata – tieši tik klusa un koncentrēta bija publika.

9 Mazā uzvara – “Da Gamba” ar kori un orķestri

Par visu laiku festivāla programmai kontrastējošāko priekšnesumu 2015. gada “Positivus” parūpējās grupa “DaGamba”, pierādot akadēmiskās mūzikas spēku, enerģiju un absolūto piemērotību brīvdabas festivālam. Starp citu, šis ir arī priekšnesums ar visu laiku lielāko cilvēku skaitu uz  “Positivus” galvenās skatuves – vienlaikus uzstājās vairāk nekā 100 mūziķu.

“Tendence iekļaut akadēmisko mūziku programmā jau ir parādījusies pasaules festivālos, arī publika to sāk vēlēties. Glastonberijas festivālā, Lielbritānijā, kur ar grupu spēlējām pagājušajā gadā, jau šāda prakse tiek piekopta,” stāsta viens no “DaGamba” dalībniekiem Valters Pūce. “Prieks, ka “Positivus” iet laikam līdzi un piekrita šim koncertam, ko noorganizēt nebija nemaz tik viegli – uz skatuves vienlaikus atradās ap 100 cilvēku – gan orķestris “Sinfonietta Rīga”, gan koris “Juventus””.

“Tas man bija ļoti īpašs brīdis. Uz skatuves orķestrī atradās daudz manu draugu vēl no skolas laika. Tā bija kā maza akadēmisko mūziķu uzvara – atrasties uz šīs lielās rokfestivāla skatuves,” atceras Valters Pūce. 

10 No debijas līdz lielajai skatuvei – “Carnival Youth”

2013. gada “Positivus” uz “I Love You” skatuves savu pirmo koncertu plašākai publikai sniedza grupa “Carnival Youth”. Šobrīd daudzsološā četrotne jau sevi pierādījusi starptautiski, izdevusi divus albumus un saņēmusi ne vienu vien balvu. 2016. gadā "Carnival Youth" spēlē jau uz festivāla galvenās skatuves.