Interneta vidē aktīvākie 11.Saeimas deputāti ir Viļums, Judins un Naudiņš
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

11.Saeimas sasaukuma laikā interneta vidē aktīvākie un atsaucīgākie deputāti ir Juris Viļums (LRA/RP), Andrejs Judins (V) un Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK), liecina sabiedriskās politikas centra "Providus" sadarbībā ar "kandidatiuzdelnas.lv" izveidotais interneta vidē pašu atsaucīgāko un aktīvāko deputātu tops.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Visi trīs deputāti ieguva 14 punktus no 14 iespējamiem,  informēja "Providus" pētniece Iveta Kažoka.

Naudiņš pašlaik nav deputāts, jo savu mandātu nolicis, kamēr pilda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pienākumus.

  Deputātu atsaucīguma rādītāji ļāva apkopot arī 11.Saeimas vēlēšanu sarakstu vidējās aktivitātes rādītājus. Tie liecina, ka vidēji paši aktīvākie interneta komunikācijas lietotāji ir nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK deputāti, saņemot 9,9 punktus no 14. Viņiem seko deputāti, kas kandidēja no Reformu partijas saraksta ar 8,4 punktiem un "Vienotības" ar 7,4 punktiem.

  Lai gan vairāki apvienības "Saskaņas centra" deputāti ir atrodami "Top 20" - Valērijs Agešins, Boriss Cilevičs, Andrejs Elksniņš -, tomēr šī saraksta kopējie rādītāji ir zemāki nekā citām frakcijām. Jāņem vērā, ka daudzi šīs apvienībasdeputāti gandrīz neizmanto internetu komunikācijai ar vēlētājiem. SC vidēji saņēmusi 4,9 interneta atsaucīguma punktus un tikai par punkta desmitdaļu labāks rezultāts ir Zaļo un zemnieku savienībai, informē topa veidotāji.

  Vairāk nekā 30 topā iekļautie tautas priekšstāvji ieguvuši ļoti augstu punktu skaitu, taču viņiem uz papēžiem min desmit citi kolēģi. Tas liecina, ka 11.Saeimas sasaukuma laikā deputātiem komunikācija sociālajos tīklos un atbildēšana uz sabiedrības jautājumiem internetā vairs nav izņēmums, bet jau kļuvusi par normu.

  21.gadsimta deputātam jābūt sociālajos tīklos, tomēr daži deputāti interneta saziņu ignorē, liecina informācijas apkopojums. No šodienas sabiedrības par atklātību "Delna" veidotajā interneta vietnē "kandidatiuzdelnas.lv" ir pieejams 11.Saeimas atsaucīgāko deputātu tops. Saraksts veidots, apkopojot datus par deputātu internetā publicētajiem rakstiem, blogiem, aktivitāti sociālajos tīklos, publiskām atbildēm uz vēlētāju jautājumiem, kā arī dalību 11.Saeimas komisiju sēdēs.

  "Ideāls 21.gadsimta deputāts spēj atrast laiku ne tikai cītīgi piedalīties Saeimas darbā, bet arī nebaidās no tiešas komunikācijas ar vēlētāju vietnēs "twitter.com", "draugiem.lv" vai "facebook.com". Viņš atbild uz jautājumiem, raksta savu blogu vai nepieciešamības gadījumā arī izvērstus tekstus interneta portāliem," stāsta Kažoka.

  "Bija prieks uzzināt, ka Latvijā atsaucīgu un aktīvu politiķu ir daudz. Aptuveni 32 jaunākā Saeimas sasaukuma deputātus var uzskatīt par īpaši aktīviem interneta komunikācijā. Turklāt savā pētījumā aptvērām tikai to 11.Saeimas sasaukuma daļu, kuriem bija ilgstošs Saeimas deputāta mandāts. Starp bijušajiem ministriem un viņu īslaicīgiem aizvietotājiem var atrast vēl citus interneta komunikācijas entuziastus. Iespēju sazināties ar sabiedrību internetā pilnīgi ignorē mazāk nekā 10 deputāti."

  "Izšķiršanās par publisku komunikāciju sociālajos tīklos ir nopietna izvēle - mūsu dati liecina, ka deputāti šo izvēli uztver "visu vai neko" kategorijās jeb krīt galējībās," norāda Kažoka. "Vislabāk to raksturo attiecība 45:10:45. Aptuveni 45% aktīvi stāsta par politiku un savu ikdienu sociālajos tīklos plašākai sabiedrībai pieejamās lapās. Tāds pats deputātu īpatsvars sociālos tīklus kā komunikācijas līdzekli pagaidām ignorē. Pa vidu starp šīm grupām ir tikai 10%, kas, lai gan savā dzīvē ir publicējuši vairāk nekā vienu tvītu vai publiski redzamu sociālo tīklu ierakstu, tomēr caurmērā sociālos medijus izmanto reti. Latvijai specifiska tendence ir tā, ka latviešu valodā rakstošie deputātiiecienījuši "twitter.com", kamēr krievu valodā rakstošie deputāti biežāk sazinās "facebook.com"."

  Veidojot virtuāli atsaucīgāko deputātu topu, kā papildu kritērijs tika izmantota komunikācija rīkā "gudrasgalvas.lv", kur vēlētāji 10. un 11.Saeimas laikā varēja uzdot publiski redzamus jautājumus deputātiem. Vairāk nekā pusedeputātu šajā laika posmā uzrakstīja vismaz vienu atbildi uz saņemtajiem jautājumiem, 20% no visiem deputātiematbildēja uz teju vai visiem. Šo komunikācijas rīku uzturēja "Providus", un tas būs komunikācijai ar deputātiempieejams līdz vēlēšanām, bet pēc tam tiks arhivēts.

  Daži no tiem deputātiem, kas neatzīst publisku īsa formāta komunikāciju internetā, tomēr centās sabiedrību sasniegt arī elektroniskajā vidē, publicējot savus rakstus, blogus vai atskaites par darbu Saeimā. Arī šāda veida saziņa tika uzskaitīta pētījumā, papildus punktus dodot tiem deputātiem, pie kuru e-vidē publicētajiem rakstiem bija pievienotas atsauksmju vai jautājumu uzdošanas iespējas.

  "Providus" pētniece norāda, ka "17 deputāti izrādījās īpaši čakli blogotāji un plašāku rakstu rakstītāji, lai gan vairāk nekā puse deputātu kopš 2011.gada vēlēšanām publicējuši vismaz vienu interneta vidē brīvi pieejamu rakstu.Deputāti, kas raksta latviešu valodā, savus rakstus parasti publicē portāla "delfi.lv" versijās, "ir.lv" blogos, "la.lv" vai savās mājaslapās, kamēr deputāti, kas primāri sazinās krievu valodā, izmanto "rus.delfi.lv un "imhoclub.lv". Dažideputāti, lielākoties no SC savas pārdomas sabiedrībai vēlas un spēj piedāvāt gan latviski, gan krieviski".

  Lai pārliecinātos, ka deputāts, aktīvi sazinoties ar vēlētājiem internetā, nepiemirst par Saeimas darba mazāk aizraujošiem elementiem, atsaucīgāko deputātu topa veidotāji papildus punktus piešķīra par čakli apmeklētām Saeimas komisiju sēdēm. Šī kritērija nozīmība gan bija uz pusi mazāka nekā citiem kritērijiem, taču, ja šis kritērijs netiktu iekļauts, deputātu izkārtojums būtu atšķirīgs. Iegūtie dati liecina, ka Saeimas ikdienas darbs nav šķērslis aktīvai komunikācijai internetā.

  "Kandidatiuzdelnas.lv" ir bezpartejisks un alternatīvs informācijas avots vēlētājiem, žurnālistiem, studentiem un citiem interesentiem. Mājaslapa bija pieejama sabiedrībai jau pirms 10. un 11.Saeimas vēlēšanām, kā arī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām šī gada pavasarī. Uz apkopotās informācijas bāzes pēc 11.Saeimas vēlēšanām tika izveidots arī 11.Saeimas uzraudzības portāls "deputatiuzdelnas.lv".

  Projektu "kandidatiuzdelnas.lv" finansiāli atbalsta Atvērtās sabiedrības institūts sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības iniciatīvu Eiropai.

  Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

  Tags

  Saeimas vēlēšanas 2014
  Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
  Lasi vēl
   

  Comment Form