Projektu atbalsta Singapūras Satīns

9 reizes, kad Satīns dziesmās pieminējis latviešu slavenības


Reps ir mūzikas žanrs, kurā izpildītāji var sveikā tikt cauri ar lietām, kas citos žanros nebūtu iedomājamas bez skandāla vai negatīvas publicitātes no medijiem. 


Visi ir pieraduši pie necenzētām lirikām šo mūziķu darbos un uztver to kā normu, taču ja līdzīgu liriku stilu piekoptu Dons vai Intars Busulis, šos izpildītājus ātri pāršalktu negatīvu komentāru jūra, nemaz nerunājot par sašutušām mātēm, kurām tas viss ir jāklausās. 


Tiesa, necenzētas lirikas nav vienīgais, ar ko šie mūziķi var tikt cauri, jo reps ir žanrs kurā jāizceļas ar asprātību, zināšanām par popkultūru un un viens no efektīvākajiem veidiem, lai to izdarītu, ir slavenību pieminēšana lirikās. Konteksts mēdz būt atšķirīgs un parasti slavenība tiek izmantota kā daļa no tēlaina izteksmes līdzekļa (metaforas vai salīdzinājuma). 


Šajā rakstā aplūkosim 9 reizes, kad Satīns ir pieminējis
latviešu slavenības savās lirikās.

foto: LETA

Neguļu uz lauriem
kā Reinika bijušais

Mūziķis šajā dziesmā izmanto Laura vārdu, lai klausītājam nodotu vēstījumu, ka nedzīvo uz veciem lauriem, bet gan intensīvi strādā pie materiāla, kas notur mūziķa aktualitāti un popularitāti klausītāju vidū. “Negulēt uz lauriem” - nekavēties pagātnē. Mūziķis izmantojis arī baumas par Laura seksuālo orientāciju, lai izspēlētu asprātīgu salīdzīnājumu, kas kļuvis par vienu no ikoniskākajām Satīna rindām vienā no viņu ikoniskākajām dziesmām.

SUSHI TAKEOUT dziesmā "Cykable"

foto: LETA

Mēs breinstormojam,
kā dabūt Kaupera naudu

Brainstorm  - process, kurā cilvēku grupa intensīvi ģenerē idejas un apmainās domām par jebkuru breinstorma procesu. Populārākā latviešu grupa Prāta Vētra angļu valodā un angliski runājošai auditorijai arī zināma kā BrainStorm. Reperis tādā veidā paziņo, ka ar pārējiem biedriem intensīvi ģenerē idejas, lai saņemtu tādu pašu naudu kā Renārs Kaupers, kurš zināms kā viens no turīgākajiem Latvijas mūziķiem.


Lielais Launags dziesmā "Hallo"

foto: LETA

Bet, bet, kur tavs Račs?

Tuvojoties festivālu sezonai, nevar nepieminēt vienu no Satīna populārākajām sezonālajām dziesmām “Festivālētāji” par Tambura Pesto piedzīvojumiem “Positivus”. “Bet Bet” ir populāra latviešu grupa, kuras sastāvā ir arī mūzikas ierakstu magnāts un producents Guntars Račs. Lirikās Tambura asprātīgi izmanto Guntara uzvārdu, lai paspilgtinātu metaforas pirmo daļu, jautājot meitenei par to, ko viņa dara Positivus.


Tambura Pesto, Festivālētāji

foto: LETA

Saņem pīlādžogas
spērienu no Kiopa

Mūziķis lirikās uzsver cita latviešu mūziķa Sanda Kiopa visu laiku populārāko izpildījumu par slaveno “pīlādžogas spērienu”. Repera apziedātā mamasita būs nikna par lirikās apspēlēto notikumu, kā rezultātā liriku varonis cietīs no Sanda Kiopa cienīga pīlādžogas spēriena. 
SUSHI TAKEOUT, dziesmā "Bajo la piedra"

foto: LETA

Neesmu Mielavs,
bet tu saviļņoji mani

Ainars Mielavs ir leģendārs latviešu mūziķis ar neskaitāmiem hitiem, kas dzīvos vēl paaudžu paaudzēm - viens no tiem ir “Tu saviļņoji mani”. Reperis savas lirikas pabeidz ar frāzi, kurā viņš paziņo, ka noteikti nav Ainars Mielavs, taču saprot par ko Ainars Mielavs savā slavenajā dziesmā runāja, jo dāma viņu varēja saviļņot neko pat nedarot. Dāma, kurai ir tuvu 40 gadiem, kamēr Salvadoram ir 25.

Salvadors daLean dziesmā "30+"

foto: EPA/Scanpix/LETA

Tu mačbumba,
es tavs Ernests Gulbis

Vienā no agrīnajiem Satīna darbiem, reperis izmanto meitenes pielīdzināšanu vissvarīgākajai tenisa daļai - mačbumbai. Viņš meiteni vērtē kā ļoti augstu, svarīgu un nozīmīgu, kuru var uzvarēt un izcīnīt tikai slavenais latviešu tenisists Ernests Gulbis. Viņš būs šīs Tinder dāmas tenisists, gatavs ar meiteni izcīnīt visas uzvaras. Tambura Pesto, Tinder ku*es

foto: LETA

Jo mums ir tas, kas Gustavo dziesmā sekoja pēc vārda “stabs”

Kad Arstarulsmirus plašākai publikai vēl bija zināms kā Gustavo, viena no viņa populārākajām radio dziesmām bija “Plus/Mīnuss”. Tās piedziedājumā bija sekojoša daļa: “Stabs, stabs, koks, koks”. Koks ir arī zināms kā slenga termins un atvasinājums no vārda “kokaīns”, taču reperis ļoti viltīgā un asprātīgā veidā ir atteicies no šī substances pieminēšanas, izmantojot vien analoģiju uz cita mūziķa darbu.


Tambura Pesto, Ko tu dari klubā?! G-MIX

foto: LETA

Es jūtos it kā būtu šovbiznesa Lembergs

Viena no Satīna skandalozākajām dziesmām un videoklipiem, jo puiši dziesmas piedziedājumā savu vietu Latvijas šovbiznesā pielīdzināja smagos noziegumos apzūdzētajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam. Salvadors pavēsta ka identificējas ar viņa magnāta statusu, taču šovbiznesa vidē. Par dziesmu uzzināja arī pats Aivars Lembergs, kurš puišus kritizēja un izteica vēlmi, ka viņš daudz labprātāk dod priekšroku baletam, tāpēc mūziķi izveidoja īpašu videoklipu skandalozajai dziesmai, kurā baletu dejoja populārā YouTubere Evelīna Pārkera.
  
Salvadors daLean, Lemberghini

foto: LETA

Slazdu Helmanis, ie*is trīs nepalecoties

Bezrūpīgu dzīvesveidu slavinošajā dziesmā "Athodu Tutorial" pieminēts leģendārais basketbolists Uvis Helmanis, kurš aizvadījis teju 200 spēles Latvijas izlasē. Helmaņa firmas zīme bija trīspunktu metieni - viņš tos izpildīja ne tikai ar izcilu precizitāti, bet arī neatraujot kājas no zemes. Tieši tādēļ Nokio salīdzina sevi ar izcilo basketbolistu, jo arī viņš spēj ballītes laikā "iemest" vismaz trīs reizes.


Nokio Katana, Athodu Tutorial