Foto: LETA

Ja NEPLP vadītāju Aināru Dimantu uztrauc jaunā sabiedriskā medija politizācija (izprotamas bažas), tad daudzus Latvijas Radio darbiniekus savukārt uztrauc NEPLP vadības izrādītā vienaldzība pret Latvijas Radio tālāko nākotni.

Prezentējot vakar valdībā apvienotā sab.medija koncepciju, A.Dimants teica, ka ir vairākas pozīcijas, kurās tiks ietaupīts. Viena no tām ir Latvijas Radio pārcelšanās izmaksas uz Zaķusalu un telpu renovācija un labiekārtošana. Šie izdevumi būšot jāsedz pašam medijam. Pat pēc pieticīgākajiem NEPLP aprēķiniem (kurus Radio atbildīgie cilvēki apšauba) šīs izmaksas būs 3 miljoni latu. Zinot esošo situāciju, kurā Radio tiek skaitīts katrs lats, kāpēc neviens pat nemēģina atbildēt, kur sabiedriskais medijs šo naudu dabūs? Nopelnīšot! – teica A.Dimants valdības sēdē. Kā? Pārdodot ziņas un visus pārējos raidījumus? Vai mana ironija ir nevietā? Kā tviterī izteikusies viena no NEPLP loceklēm Aija Dulevska, būsim modernās telpās, bet komercmedijs. Lai gan zinot, kādā stāvoklī ir Zaķusalas komplekss…

Otrs ietaupījums būšot atalgojuma atšķirības. Radio un TV atalgojums netiks izlīdzināts. Kā zināms, šis bija galvenais burkāns, ar kuru publiski tika kārdināti radio žurnālisti, zinot, kad radio darbinieku algas ir krietni zemākas par TV strādājošajiem. Veids, kā radio žurnālisti varēšot piepelnīties, būšot papildus strādāšana pārējās mediju platformās. Tātad tie korespondenti un žurnālisti, kuri jau tagad bieži strādā ar maksimāli pieļaujamo slodzi, varēšot vēl papildus pastrādāt TV vai interneta portālā.

Jāatzīst, A.Dimants nebija ne reizi nav atradis laiku, lai šādas izmaiņas jau sākotnēji šaubīgajā koncepcijā vismaz pateiktu pašiem Radio darbiniekiem. Publiski apelēt pie tā, ka tas viss ir tapis sadarbībā ar Latvijas Radio ekspertiem, rada neslēptu izbrīnu. Šīs bija tikai divas lietas, kuras A.Dimants vakar gandrīz vai minūtes laikā paspēja pateikt valdības sēdē. Varbūt vēl ir kādi pārsteigumi, par kuriem neko nezinām?

Man ir patiesas bažas, ka lielākā atšķirība starp darbu Latvijas Radio un vienotajā medijā būs tā, ka darba ikdiena būs pastāvīga braukāšana starp Vecrīgu un Zaķusalu. Jo saskaņā ar koncepciju (ja, protams, tas nav mainīts, ko mēs nezinām) tiešraides studija atradīsies Vecrīgā. Tas ir loģiski, jo Radio darba specifika ir darboties tiešraidē, un tiešraides studijai, kur pastāvīgi mainās uzaicinātie viesi, ir jābūt pilsētas centrā. Tāpēc ikdienā programmas vadītājs vispirms brauks uz Zaķusalu, tad, sagatavojis raidījumu, dosies uz Vecrīgu vadīt tiešraidi. Tad pēc Vecrīgas dosies atpakaļ uz Zaķusalu plānot nākamās dienas raidījumu. Un ja gadījumā būs divas tiešraides dienā, tad vēlāk atkal dosies atpakaļ uz Vecrīgu. Man gan ir bažas, ka pārvietošanās izmaksas jaunajā koncepcijā nav iekļautas.

Izsaku paldies tieslietu ministram Jānim Bordānam par to, ka viņš patiešām iedziļinājās jautājuma būtībā un neļāva koncepciju valdībā pieņemt bez nopietnākas apspriedes. Ļoti ceru, ka sabiedrisko mediju liktenis nebūs vienaldzīgs arī pārējiem politiķiem un tālākā apspriešana būs nopietnāka un izsvērtāka. Medijiem ir jāspēj mainīties, attīstīties un sekot līdzi mainīgajai pasaulei. Taču tas ir jādara gudri, nesagraujot un nenovājinot to, ko esam spējuši izdarīt līdz šim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!