Aigars Strupišs: Noslēpumainie ofšori un patiesie labuma guvēji
Foto: PantherMedia/Scanpix

Saeimas Tautsaimniecības komisijā jau vairāk nekā mēnesi ir iestrēdzis pretrunīgi vērtētais likumprojekts par grozījumiem Komerclikumā, kurš uzliktu pienākumu atklāt kapitālsabiedrību patiesos labuma guvējus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par likumprojektu iestājas praktiski tikai tā bīdītāji - Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests tā vadītāja V.Burkāna personā, tieslietu ministrs Štokenbergs (Vienotība), kā arī viņam pakļautais ministrijas aparāts, un bankas. Viņu galvenais publiski deklarētais arguments par labu likumprojektam ir zemais Latvijas reitings, ko devusi organizācija Moneyval[1] jautājumā par patieso labuma guvēju atklāšanu Latvijā. Pret likumprojektu vienotā frontē stāv visi vadošie komerctiesību speciālisti un komersanti, it īpaši ārvalstu investori, izņemot bankas.

Pat Saeimas juridiskā biroja eksperti neatbalsta šos grozījumus. Turklāt neviens no likumprojekta pretiniekiem neiebilst pret nepieciešamību atklāt patiesos labuma guvējus. Speciālistus un komersantus satrauc tikai veids, kādā to ir iecerēts panākt un sekas, ko tas varētu radīt. Vislielākās bažas rada tas, ka likumprojektu tā pašreizējā izskatā valdošā koalīcija gatavojas pieņemt pēdējā lasījumā jau 1.jūlijā.


[1] Moneyval - Ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas pretpasākumu un teorisma finansēšanas izvērtēšanas jautājumos, dibināta 1997.gadā ar mērķi nodrošināt tās dalībvalstu efektīvu cīņu pret naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu saskaņā ar starptautiskajiem standartiem, t.sk. FATF rekomendācijām. FATF 33.rekomendācija par patieso labuma guvēju atklāšanu arī ir strīdus jautājums šajā likumprojektā.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form