Egils Līcītis: Straujumai jāpiemēro Fīlmaņa brilles
Foto: Publicitātes foto

Cilvēki, kam dārga dzīvība, manta un viss, kas pašiem pieder, šonedēļ nodrebinājās, izlasot, ko teicis ģenerālprokurors Kalnmeiers. Un viņš teicis – Valsts policijas izmeklētāju sastāvs ir tik zemā līmenī, ka pirmstiesas izmeklēšanas process ir katastrofālā stāvoklī.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ģenerālprokurors piebilda, ka pat mobilizējot labākos spēkus svarīgākajās lietās - Zolitūdes traģēdijas vai Valsts prezidenta pils aizdegšanās apstākļu noskaidrošanā - kvalitāte nav labākajā stāvoklī. Kaut dramatiskie vārdi stipri vien disonēja ar atkārtoti ieceļamās premjerministres Straujumas nemitīgajiem  ornamentētajiem apgalvojumiem, cik svarīga un prioritāra valstī būs drošība vispārākajā pakāpē un plašākajā nozīmē, vadošie politiķi nenieka uzmanības Kalnmeiera brīdinājumiem par pseidodrošību un tuvo katastrofu nepievērsa.  

Troksni necēla, bet turpināja pļāpāt par būtisko - ka jāpalielina ministru algas, lai valdībā dabūtu strādāt "topmenedžerus", "vizionārus" un citus profesionāļus, acīmredzami atnācējus ne no šīs pasaules. Pa nakts tumsiņu iekšlietu ministra Riharda Kozlovska nabadzīgie pī-er kantoristi palaida par atbildi Kalnmeieram sacerētu referātu, ka izmeklētājiem zemas algas, ir 300 neaizpildītas vakances, nav  motivācijas, nav pietiekamas izglītības, noregulējumi gaidāmi ap 2016. gadu, sliktākajā gadījumā 2020. gadā - un pārējo bla, bla, bla, kas nosēdās starp informācijas kanālos maltiem putekļiem. 

Jādomā, ka sekos arī pāris avīžraksti un parunāšana radio "Krustpunktos" par to, kāpēc kriminālpolicija un citi dienesti ir tik noplicināti, ka drīzumā no noziedzniekiem spēs atsisties tikai ar dvieļiem, ar sekmēm izmeklēs nodarījumus, kur viens dzērājs nosit otru dzērāju ar tabureti un pats pakrīt turpat blakus siltiņš uz sašņorēšanu, bet tā arī neatradīs, kurš Saeimā datorus no prezidija galda nozaga. Bet tas tāpat paliks bez reakcijas (ja nu nenozags un neaizvedīs nezināmā virzienā Prezidija locekli), jo nav motivācijas, "zemas algas", paši ziniet tālāko tekstu atšūšanai. Nepacelsies neviena Kozlovskim adresēta balss - jedritvaikociņ, ko tad tu sēdi par ministru prioritārā resorā, ja proti tikai gausties, un nevari ne vella nokārtot!

Mierīgie iedzīvotāji atceras, cik plati izstiepa tīklus, lai noķertu kā lielākos dundurus, tā pat mazākās mušiņas, kas 2008. gada 13. janvārī iedrošinājās "pacelt akmeni" pret valsts likumīgās varas cietoksni Saeimas namu. Tad iedarbināja represīvo mašinēriju uz pilnu klapi, lai prasītu galīgo norēķinu gan no hulīšiem, kas uzlauza šņabja magazīnu, gan no protestantiem pret tālaika izkurtējušo režīmu. 

Vainīgos vāķīja pie visām alām, medīja ar publiskotiem foto, lūdza sazīmēt internetā. Darbojās operatīvās un speciālās grupas, mobilizēja gigantisku ātrās reaģēšanas un tālākās izmeklēšanas spēku, lai tak beigās izvilktu dienasgaismā 64 vai cik tur bosikus, kuri lidināja bruģakmeni "kalvīšu" valdībai, bet trāpīja paši sev. Cik smagi - to vēl šobaltdien izspriež taisnā tiesa, un šais jaukajos, televīzijai garšīgajos procesiņos ir tik aizņemta, ka tiesnešiem nav vaļas ne ar ko citu nodarboties, kā iesviest aiz restēm musinātājus uz valsts apvērsumu.

Taču lasīsim tālāk vēstis no vakardienas avīzēm. Imantā ir bailes un dusmas, ka mēnešiem ilgi klīst fotorobotā atmaskots, bet citādi nenotverams pedofils, kurš pastrādā varas darbus ar pusaugu meitenēm. Ja atmiņa neviļ, pēc pirmajiem noziegumiem policijas priekšnieki šo tipu raksturoja ka nošļukušu zeņķi, sīku knariņu, ar ko viņi drīz vien tiks galā. Nonācis tiktāl, ka šodien vietējie imantieši spiesti dibināt pašaizsardzības vienības, saviem spēkiem nopūlēties meklēt nelieti, bet policija noplāta rokas, ka neesot pat līdzekļu, lai pavairotu un izdalītu skrejlapas ar aizdomās turētā attēlu. Te viss atkal tiekot "mobilizēts", ar tautas palīdzību "zeņķi" tvarstīšot, kamēr savaņģošot.

Skaitām tālāk - izmeklēšana zem bargas ģenerālprokurora kritikas, četri izvarošanas gadījumi par neatklātu vainīgo, un citā kriminālhronikas sadaļā septiņi kriminālprocesi ar nelikumīgu balsu pirkšanu vēlēšanās, ko rosinājuši Drošības policijā. Ja "orgāniem" pirms vēlēšanām nebija ne jausmas par gatavotajiem partiju balsu iepirkumiem, tie neko nezināja par vēlēšanu eliksīru dzērušu vēlētāju pārvietošanu visā valsts teritorijā ar autobusiem 4. oktobrī, tad maz ticams, ka post factum kaut ko par balsu maluzvejniekiem uzodīs vēlāk. DP jau paziņojusi, ka balsu andele nenotika masveidā. Un protams - cilvēki sestdienā vienkārši devās ekskursijā pa iecirkņiem, atpūtniekiem samaksāja druscīt uzturnaudu, kas te būtu sodāms?

Te pēkšņi pārsteigums - ziņo, ka deputāts Judins esot satraucies, ka slikti sākusi strādāt Ekonomiskā policija. Jāpasaucot pirms atkal apstiprināšanas amatā ministru Kozlovski uz "Vienotības" valdi izrunāties, ko varētu uzlabot. Kāda muša politiķim iekodusi klusās, siltās Saeimas telpās! Jabadabadū, viņi noteikti pratīs izrunāties, ko varētu uzlabot, lai mahinatori un žuļiki galīgi nesāk pa galdiem dancot un pa galvu staigāt! Zināma lieta - "jāceļ Ekonomiskās policijas kapacitāte". Tikām bankas spiestas pirkt milzu reklāmas laukumus presē, lai caurām dienām ziņotu par krāpniekiem, kas drīkst nesodīti shēmot, ieraujot nāsīs izsniegtos kredītus, naudu neatdot. Lai bankas tērē piķi no pašu naudas pagrabiem, te nevienam ne silts, ne auksts, un kas tur ko raizēties, kāds oioioi notiek Latvijas tiesu sistēmā, kāpēc trūcīgie izmeklēšanas resursi būtu jānovirza tik tumšu un piņķerīgu lietu šķetināšanā.

Nu un pēdīgi liels sabiedrības satraukums ir par valsts iekšējo drošību. Uz mūsu robežām ir diezgan nemierīgi. Valsts iekšienē brīvi staigā Georga lentīšu plandītāji, kuriem ir masīva, neslēpta fobija pret Latvijas valstiskumu, un tikpat atklāti viņi organizējas krievu pasaules paplašināšanas idejas popularizācijai. Eksperti stāsta, ka Baltijas valstis varētu būt ietilpināmas Putina impērisko ambīciju laukumā. Jautājums - cik šiem draudiem spēj pretdarboties Iekšlietu ministrija un konkrēti, Drošības policija? Cik, piemēram, Krievijas algotos interneta troļļus viņi izcēluši no migām? Cik profilaktiski apturēti un optiskajā tēmeklī paturēti pret valsti noziedzīgi pasākumi un atsevišķi elementi, kuri tos īsteno?

Tā nu Latvijas drošības uzturētāji atbild ar knipjiem pret Krievijas propagandas zirga spērieniem, policisti iztiek, kā mācēdami, kamēr drošība visās jomās ir pasludināta par prioritāru. Protams, ka ierindas policisti, izmeklētāji pieticīgā apgādībā strādā, un paldies par to, bet nav ne miņas, ne ziņas, ka kāds grasās parādīt politisko gribu un deklaratīvo daiļrunību par drošības svaru pārvērst atbildīgos darbos. Iekšlietas ir nozare, ko kontrolē "Vienotība". "Politiskie" noteicēji ir iekšlietu ministrs Kozlovskis un Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas vadītājs Ainars Latkovskis. 

Arī nākamajā portfeļu sadalījumā premjeres kandidāte Straujuma, acīmredzot, policijas ministra postenī norīkos paipuiku Rihardu, lai viņš palēnām gādā formas, vāģus, materiāltehnisko bāzi, jaunu ūdens liešanas mašīnu, bišķīt lielākas algas policistiem. Kozlovski amatā nemaz nedrīkst mainīt, jo tikai viņš ar savu pieredzi Latvijai tik svarīgajā Eiroprezidentūrā spēs gādāt, lai atbraukušajiem eirokrātiem ne matiņš nenokrīt no galvas un lai 16. martā nacionālisti neārdās pie Brīvības pieminekļa.

Tas, ka ikdienā iekšlietu sistēma saskaņā ar ģenerālprokurora atzīšanos un citām liecībām vairs neturas nekādās eņģēs, nākošās valdības sastādītājiem neliekas analizējams apstāklis. Ministriem papriekš jāpaaugstina algas, citiem gan jau kādu smērvielu atradīs. "Iekšlietas" taču ir diezgan nomaļa ministrija, presē netiek pamatīgāk kritizēta kā citas, partneri netīko pievākt šo "lēņu muižu" no "Vienotības" rokām, drošības lietas valstī nav mazāk nolaistā stāvoklī kā citas - lāga tantei Straujumai būtu jāuzliek Fīlmaņa brilles, lai saredzētu, kāpēc kaut ko mainīt Kozlovska kantorī.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form