Haralds Ludbāržs: No uzņēmēja par skroderi jeb valsts budžeta caurumu lāpīšana
Foto: Publicitātes foto

Uzsākot savu personīgo biznesu un izveidojot veiksmīgu uzņēmumu, nekad nebiju domājis, ka būs jāmaina profesija un jākļūst par "skroderi". Spiestā kārtā jālāpa valsts budžets, kļūstot par valsts kreditoru - lai Valsts ieņēmumu dienests (VID), sitot sev roku uz pleca, kārtējo reizi varētu ziņot par budžeta nodokļu ieņēmumu izpildi. Ja vien šai medaļai, ko VID braši sprauž sev pie krūtīm, nebūtu divas puses.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš šī gada sākuma, VID balstoties uz likumu un izmantojot savas spēka pozīcijas, ir aizturējis uzņēmuma "Bericom" pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu, sākotnēji pieprasot papildus dokumentus, veicot tematisko pārbaudi turpinot ar nodokļu auditu, kas nemitīgi tiek pagarināts, maksimāli novilcinot pārmaksātā PVN atmaksas termiņus, atkārtoti pieprasot vienu un to pašu informāciju, nemaz neiedziļinoties uzņēmuma sniegtajā informācijā.

Balstoties uz nepilnībām likumos, kas VID sniedz plašas pilnvaras un rīcības brīvību (atšķirībā no uzņēmuma, kas faktiski ir bezspēcīgs pret VID "vējdzirnavām", kas samaļ uzņēmumus), VID jau pusgadu vilcina pārmaksātā PVN atmaksu, aizturot uzņēmuma naudu, kas faktiski veido visus uzņēmuma apgrozāmos līdzekļus, tādējādi paralizējot uzņēmuma "Bericom" darbību.

100% pašu kapitāla vietējais uzņēmums "Bericom" nodarbojas ar datortehnikas un elektronisko preču tirdzniecību, tā apgrozījums gadā ir mērojams vairāku miljonu apmērā. Ik gadu uzņēmums godprātīgi, ievērojot termiņus, veicis visu nodokļu nomaksu, katru gadu nodokļos nomaksājot vairāk par simt tūkstošiem eiro, tādējādi būtiski papildinot valsts budžetu. Turklāt šādus nodokļu maksājumus faktiski spēj nodrošināt viena fiziska persona, kas veic saimniecisko darbību un maksā nodokļus Latvijā, attīstot 100% eksportu uz Eiropas Savienības (ES) valstīm.

Uz šo brīdi "Bericom" nav atgriezts pārmaksātais PVN vairāk kā 210 000 EUR apmērā par šī gada sešiem mēnešiem, kas veido būtisku daļu uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu. Uzņēmuma darbība šobrīd faktiski ir paralizēta, jau šī gada jūlijā uzņēmums vairs nav spējis nodrošināt nevienu preču piegādi līdzekļu trūkuma dēļ un, jo ilgāk VID vilcināsies ar lēmuma pieņemšanu par nodokļu audita rezultātiem un ilgāk aizturēs pārmaksātā PVN atmaksu, iespējams, "Bericom" darbību vairs nebūs iespējams atjaunot, jo uzņēmuma līdzšinējie sadarbības partneri būs jau atraduši jaunus piegādātājus.

"Bericom" šobrīd ir spiests atzīt, ka VID mērķtiecīgi grauj jebkādu iespēju turpināt uzņēmuma saimniecisko darbību un veikt nodokļu maksājumus valsts budžetā līdzšinējā apmērā.

Bezspēcībā pret VID birokrātiju un tuvu izmisumam, mēs esam vērsušies arī pie augstākajām valsts institūcijām - Ministru prezidenta, Ekonomikas, Finanšu ministrijas, taču bez rezultāta, jo arī viņi "noliec galvas" pašu izstrādātā likuma priekšā, kas VID sniedz pilnīgu rīcības patvaļu "spēlējoties" ar Latvijas valsts uzņēmumu likteņiem.

Līdz ar to man rodas jautājums, kādēļ publiskajā telpā nemitīgi tiek apgalvots, ka valsts dara visu iespējamo, lai veicinātu ekonomikas attīstību un uzņēmēju atbalstu, ja faktiski valsts iestādes rīkojas tieši pretēji – ilglaicīgi piesavinās uzņēmēju līdzekļus un grauj uzņēmumu iespēju veikt saimniecisko darbību un dot ekonomisko pienesumu valstij? Šāda nodokļu audita veikšanas novilcināšana gala rezultātā nes milzīgus zaudējumus ne vien uzņēmējiem, bet arī valstij, līdz ar to rodas jautājums, kam tas ir izdevīgi?

Cerība atjaunot darbību samazinās ar katru dienu – "Bericom" piegādātāji meklē jaunus pircējus, savukārt "Bericom" klienti meklē jaunus piegādātājus. Taču, arī tad, ja darbību izdotos atjaunot, saglabājoties esošajiem spēles noteikumiem, es saskatu draudus uzņēmuma tālākai darbībai Latvijā, jo šāda "agresija" no valsts iestāžu puses var atkārtoties.

Kamēr netiks veiktas izmaiņas likumos, strikti nosakot PVN pārmaksas izvērtēšanas termiņus un paredzot atmaksas kavējuma soda procentus, līdzīgi kā tas ir Igaunijā, kur nodokļu administrācijai ir pienākums strikti ievērot pārmaksātā PVN atmaksas termiņus un termiņa nepamatota pagarinājuma gadījumā nodokļu maksātājam ir tiesības saņemt atlīdzinājumu par līdzekļu aizturēšanu – kamēr Latvijā netiks veiktas izmaiņas likumos, Latvijas uzņēmumi nevarēs justies droši savā valstī – pat, ja ir godīgi nodokļu maksātāji.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form