Pāvels Mariničs: Kā Jūs varat noskatīties, kā kaimiņos iznīcina demokrātiju un tiesiskumu?
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Es esmu baltkrievu opozicionārs, Mihaila Mariniča dēls, kuru 2004. gadā ieslodzīja cietumā par mēģinājumu izvirzīt savu kandidatūru prezidenta vēlēšanām. Mēs bijām cieši saistīti ar Latviju, kur mans tēvs ilgus gadus bija Baltkrievijas vēstnieks. Pašlaik man ir sāpīgi redzēt, ka Latvijā maz kam interesē mūsu valstī prezidenta vēlēšanu priekšvakarā notiekošais un pat masu represijas neizsauc nekādas emocijas. Mani šokē fakts, ka Latvijas – Eiropas Savienības valsts – vara, kā to ir atzinis pats diktators Aleksandrs Lukašenko, viņam pat palīdzēja politisko pretinieku novākšanā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aicinājums Latvijas valstij un sabiedrības pārstāvjiem paust principiālu nostāju par situāciju kaimiņvalstī Baltkrievijā

Baltkrieviju citur Eiropā un pasaulē daudzus gadus pamatoti uzskatīja par "Eiropas pēdējo diktatūru", kur prezidenta Aleksandra Lukašenko režīms turas pie varas ar represīvām metodēm, kontrolējot medijus, nepieļaujot viedokļu plurālismu, demokrātisku institūciju un brīvu sabiedrisko organizāciju darbību, veicot represijas pret politisko opozīciju.

Ikvienas "vēlēšanas" iezīmējās ar Lukašenko politisko konkurenti novākšanu no ceļa, vainojot viņus safabricētos kriminālos vai ekonomiskos noziegumos, kā arī izdzenājot mītiņus un aizturot to dalībniekus. Vairāki prezidenta amata kandidāti ir izcietuši gadiem ilgus cietumsodus.

EDSO kopš 1995. gada nav atzinusi par brīvām un taisnīgām nevienas Baltkrievijā notikušās vēlēšanas. Taču Lukašenko ar savām metodēm ir izdevies panākt, ka opozīcija ir novājināta un, zaudējot spēcīgus līderus, nespēj radīt viņam reālu konkurenci.

9. augustā paredzētās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas sākumā nāca ar cerību, ka beidzot izmaiņas tomēr varētu notikt. Lukašenko patiesā popularitāte ir ļoti zema, un beidzot viņam parādījās pretinieki, kuriem bija reālas perspektīvas iegūt vēlētāju balsu vairākumu.

Šādos apstākļos Lukašenko vienīgā iespēja, lai noturētos pie varas, bija veco, represīvo metožu pielietošana. Un ilgi nebija jāgaida - vispirms tika aizturēts prezidenta amata kandidāts Sergejs Tihanovskis. Lukašenko paziņoja, ka nepieļaus jaunu Maidanu un Tihanovska aizturēšana ir veikta pēc viņa personiska rīkojuma. Pēc tam, kā tas tradicionāli pieņemts pēdējos gados, noziegumā – korupcijā, kas it kā notikusi, iepriekš vadot banku "Belgazprombank", tika apsūdzēts arī Viktors Babariko. Baltkrievijas KGB viņu aizturēja, centrālā vēlēšanu komisija viņu un vēl citus kandidātus nereģistrēja tādā veidā izslēdza no vēlēšanu cīņas.

Diemžēl Baltkrievijas demokrātiskā kustība nesaņem noteiktu un skaidru atbalstu no citu Eiropas valstu valdībām un sabiedrības. Eiropas Savienība diplomātiski aicināja Baltkrievijas varasiestādes nekavējoties atbrīvot V.Babariko no pirmstiesas apcietinājuma un garantēt likuma varas ievērošanu. Taču visiem ir saprotams, ka Lukašenko šādi vārgi paziņojumi neuztrauc.

Baltkrievijas demokrāti vienmēr ir uzskatījuši ES un jo īpaši Latviju par saviem domubiedriem, kas izprot atbalsta viņu centienus padzīt diktatoru un izveidot demokrātisku un eiropeisku Baltkrieviju.

Diemžēl Latvijā situācija Baltkrievijā neinteresē valsts vadību, kas piever acis uz demokrātijas normu un cilvēktiesību pārkāpumiem, kas tur notiek. Iespējams, ka tādā veidā tiek cerēts piesaistīt Latvijas dzelzceļam un ostām baltkrievu uzņēmumu kravas. Ja tas ir tā, tad vienkārši ir skumji, cik viegli ir nodot brīvības un demokrātijas ideālus.

Diemžēl klusē arī Latvijas iedzīvotāji, ar kuriem kopā mēs kādreiz cīnījāmies un viens otru atbalstījām. Šķiet, ka tas, kas notiek tepat aiz robežas, neinteresē ne sabiedrību, ne medijus. Jūs dzīvojat labākā vai sliktākā, tomēr demokrātiskā valstī, un izskatās, ka Baltkrievijas tautas problēmām esat uzgriezuši muguru.

Toreiz Atmodas laikā jūs nesapratāt, kāpēc latviešu centieni tik maz interesē, piemēram, francūžus vai itāļus. Tagad pret baltkrieviem jūs izturaties tāpat kā toreiz labi paēdušie Rietumeiropas pilsoņi.

Mēs tomēr ceram, ka pašapmierinātība un jūsu lokālās problēmas vēl nav jūs pārņēmušas tik spēcīgi, lai aizmirstu par tautu, ar kuru kādreiz bija kopīgs liktenis un kopīga cīņa.

Mēs aicinām ikvienu labas gribas cilvēku Latvijā pieprasīt vēlēšanu demokrātisku un brīvu norisi Baltkrievijā, es aicinu Latvijas parlamentu un valdību skaidri un nepārprotami paust Latvijas pozīciju, kā arī rūpīgi izvērtēt ikvienu sadarbības gadījumu ar Baltkrieviju, kamēr tur tiek pārkāptas cilvēktiesības.

Mēs aicinām būt kopā, nevis norobežoties katram savā viensētā un tādā veidā gaidīt, līdz Lukašenko līdzīgi politiķi nonāks pie varas Latvijā un visiem kaimiņvalstīs tā liksies tikai jūsu problēma.

Mēs ceram, ka Latvijas sabiedrība aktīvi paudīs nostāju par notiekošo Baltkrievijā, pieprasot tur rīkot brīvas un godīgas vēlēšanas.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form