Rasma Kārkliņa: Taisnīga tiesa = savlaicīga tiesa
Foto: PantherMedia/Scanpix

Saeimā nupat norisinājās konference "Taisnīga tiesas ir savlaicīga tiesa: kā novērst tiesu sēžu atlikšanu". Konferences galvenais mērķis bija meklēt praktiskus risinājumus, lai novērstu tiesiskuma graušanu caur nesamērīgi gariem tiesu procesiem, kas rodas no tiesas sēžu atlikšanas procesa dalībnieku neierašanās rezultātā. Par konferences vadmotīvu tika izvēlēts Lielbritānijas politiķa Viljama Gladstona teiciens (1809-1898) "Justice delayed is justice denied", kuru var pārtulkot kā "Nokavēts tiesiskums ir neīstenots tiesiskums".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Konferencē Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa norādīja uz to, ka Saeima jau strādā pie apjomīgiem likumu grozījumiem, liels panākums ir uzlabojumi Kriminālprocesa likumā kurus Saeima trešajā lasījumā pieņēma 24. maija plenārsēdē. Tomēr vel daudz darāms tiesu darba efektivizācijai.

Kā norādīja deputāts Andrejs Judins un citi, nav pieņemams, ka tiesvedības ieilgst nesamērīgi ilgi, jo reāli tiek atliktas gandrīz puse no nozīmētām tiesu sēdēm. Konferences dalībnieki centās iezīmēt konkrētus risinājumus, kā novērst pārmērīgi biežo tiesu sēžu atlikšanu, un rezultāts bija labs. Konkrēti izskanēja:

1) Aicinājums tiesnešiem aktīvāk pielietot tās tiesiskās normas, kas šobrīd jau ir viņu rokās – soda naudas uzlikšana par necieņu pret tiesu (vienas tiesas sēdes atlikšana izmaksā ap 300 latu), drošības līdzekļa maiņa, ja apsūdzētais atkārtoti neattaisnoti neierodas uz sēdi, u.c.

2) Rudenī beidzot jāsāk darboties "Tiesu elektroniskam kalendāram", kas saskaņos tiesnešu, advokātu, un prokuroru laika plānus. Tas novērsīs to, ka tiesu sēdes atliek tāpēc, ka advokāts vai kāds cits ir aizņemts citā tiesu procesā, vai ir ieplānojis atvaļinājumu.

3) Efektīva tiesas pavēsts izsūtīšana – varētu izmantot īsziņas un e-pastus, nodrošinot, ka tiek saņemts apstiprinājums par pavēsts nosūtīšanu. Ja kāds prāvas dalībnieks neierodas neskatoties uz pavēsts saņemšanu, attiecīgās sēdes darbu turpina bez viņa.

4) Pusi no kriminālprocesu sēdēm kavē apsūdzēto neierašanās vai aizbildinājumi. Blakus efektīviem sodiem un piespiedu līdzekļiem derētu veicināt apsūdzēto motivāciju ierasties uz tiesu, proti, paredzēt iespēju, ka viņam piespriež maigāku sodu par labo attieksmi pret tiesas darbu.

5) Veidojas jauni veidi, kā efektīvāk dokumentēt, vai kāds tiesas sēdes dalībnieks nevar ierasties slimības dēļ.

Bija vēl citi ļoti konkrēti ierosinājumi, tai skaitā no investoru pārstāvjiem. Pārmērīgi biežā tiesu sēžu atlikšana nekavē tikai tiesiskumu un sabiedrības uzticību tiesu varai, tā arī kavē investoru ieguldījumus, kas Latvijai ir ļoti vajadzīgi. Tāpēc mudinājums visiem: nekavēsim tiesas!

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form