Roberts Kotrels, 'Rīgas Laiks': Par sarakstiem
Foto: Shutterstock

Lai atpazītu krēslu vai suni, mūsu smadzenes sadala objektus atsevišķās tiem piemītošās īpašībās un tad atkal saliek tās kopā. Vēl pavisam nesen nebija skaidrs, kādas ir šīs īpašības. Tagad Leipcigas Maksa Planka Kognitīvo zinātņu un neiroloģijas institūta zinātnieki tās identificējuši, un atklājies, ka gandrīz jebkura objekta atpazīšanai pietiek ar 49 īpašībām, rakstīts institūta ziņojumā presei.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Maksa Planka institūti nodarbojas ar nopietnu zinātni. Divi to direktori šogad saņēma Nobela prēmiju ķīmijā un fizikā (dalot balvu ar līdzautoriem). No šāda avota nācis apgalvojums, ka atklāti cilvēka uztveres pamatelementi, jāuztver ar visdziļāko nopietnību.

Un tomēr, vismaz pirmo reizi izlasot, šī tēze šķiet smieklīga, sākot jau ar pašu domu par 49 īpašībām. Reālajā dzīvē nekad nekas nav 49. Vienīgā vieta, kur mēs sagaidām ieraudzīt 49, ir reizināšanas tabula vai Londonas autobusa priekša maršrutā uz Šeperdsbušu.

49 īpašības ir pārāk daudz, lai kopā veidotu jebkādu fundamentālu kopu. Universs tīri labi iztiek ar trim pamatkrāsām, piecām pamatgaršām un pieciem Platona ķermeņiem. Dievs savā darbā dod priekšroku viencipara skaitļiem.

No otras puses, ja mēs izvēlamies darboties ar plašāku vērienu, sīkāku daļiņu līmenī, 49 šķiet absurdi mazs īpašību daudzums, lai spētu ietvert visas cilvēces uztveres pieredzējumu kopumu. Ja mūsu uztverei pieejamo universu tiešām būtu iespējams reducēt uz 49 mainīgajiem lielumiem, vai mēs jau pirms 50 gadiem nebūtu radījuši kabatas kalkulatorā sabāztu mākslīgo intelektu?

Planka institūta pētījuma metodoloģija lielākoties izpaužas kā no 1854 objektu lielas datubāzes izvēlētu attēlu demonstrēšana 5983 attālinātā darba platformas Amazon Mechanical Turk lietotājiem, kuriem lūgts uzskaitīt to pazīmes.

Vienā no šīm datubāzes satura izlasēm atrodami šādi objekti: bazuka, lacīte (zīdaiņa priekšautiņš), lauznis, drupača, flamingo, rokas bremze, līķrati, atslēgas caurums, palma, sīpolloks, guļammaiss, zirnekļa tīkls, skabarga, skavotājs, čemodāns, šļirce, tenisa bumbiņa, sieviete, skrūvgalds un vraks. Nu jau mēs palēnām sākam zaudēt pacietību. Objekti šķiet pilnīgi nejauši un viegli aizstājami. Kādas tad ir šīs "49 īpašības", kas definē mūsu uztverei pieejamo universu?

Maksa Planka institūta pētnieki uzskata, ka tās ir šādas:

gatavots no metāla / mākslīgs / ciets

saistīts ar ēdienu / ēšanu / virtuvi

saistīts ar dzīvniekiem / organisks

saistīts ar apģērbu / audumu / pārsegu

saistīts ar mēbelēm / mājsaimniecību / artefakts

saistīts ar augiem / zaļš

brīvdabas

saistīts ar transportu / motorizēts / dinamisks

saistīts ar koku / brūns

saistīts ar ķermeņa daļām

krāsains

vērtīgs / saistīts ar īpašiem gadījumiem

elektronisks / tehnoloģisks

saistīts ar sportu / aktīvu atpūtu

diskveidīgs / apaļš

saistīts ar rīkiem

daudzas sīkas lietas / vienkāršs raksts

saistīts ar papīru / plāns / plakans / saistīts ar tekstu

saistīts ar šķidrumu / saistīts ar dzērienu

garš / tievs

saistīts ar ūdeni / zils

pulverveidīgs / smalks zvīņu raksts

sarkans

sievišķīgs (stereotipiski) / dekoratīvs

saistīts ar tualeti / sanitārs

melns / cēls

ierocis / saistīts ar briesmām / vardarbība

saistīts ar mūzikas instrumentiem / saistīts ar troksni

saistīts ar debesīm / saistīts ar lidošanu / saistīts ar peldēšanu

sfērisks / eliptisks / noapaļots / apjomīgs

monotons

plakans / rakstains

balts

plāns / plakans

pretīgs / kukaiņi

saistīts ar stīgām

rokas / kājas / saistīts ar ādu

spīdīgs / caurspīdīgs

saistīts ar būvēšanu / saistīts ar fizisku darbu

saistīts ar uguni / saistīts ar karstumu

saistīts ar galvu / saistīts ar seju

saistīts ar baļķiem

saistīts ar ēšanu / uz kā likt lietas

saistīts ar tvertnēm / dobs

saistīts ar bērniem / saistīts ar rotaļlietām

saistīts ar medicīnu

ar režģiem

saistīts ar rokdarbiem

cilindrisks / konisks

Jā, tas ir absurds saraksts. Absurds mēģinājums uzšķērst un izanalizēt Visumu. Centieni apvienot vairākus "it kā" sinonīmus ir neveikli. Dažas īpašības savā starpā pārklājas. Dažas vairāk atgādina citu apakškopas. Ir pat tādas, kurās varētu būt kategoriālas kļūdas. Te nu uzskatāmi redzams, kāpēc zinātnieki lielākoties rīkojas prātīgi, izvēloties matemātikas valodu. Mēģinājumi izteikt domu normālā cilvēku valodā parāda, cik trūcīga ir viņu iztēle.

Bet tik un tā – kas par sarakstu!

Tas ir īsts sarakstu žanra šedevrs. Uzvedinošs, sirreāls, provokatīvs, mīklains. Man prātā nāk tikai viens vienīgs saraksts, kas spētu tam līdzināties, – fiktīvā dzīvnieku taksonomija, it kā patapināta no senas ķīniešu enciklopēdijas ar nosaukumu "Dievišķā cildeno zināšanu krātuve", uz ko stāstā "Džona Vilkinsa analītiskā valoda" atsaucas Borhess.

Borhesa taksonomija visus zemes virsū mītošos dzīvniekus iedala 14 grupās:

imperatoram piederošie

iebalzamētie

dresētie

piena sivēni

nāras

teiksmainie

klaiņojoši suņi

šajā klasifikācijā iekļautie

tie, kas trīc, it kā būtu traki

nesaskaitāmie

tie, kas uzzīmēti ar ļoti smalku kamieļa matu otiņu

un tā tālāk

tie, kas nupat saplēsuši vāzi

tie, kas iztālēm izskatās pēc mušām

Man labāk patīk Borhesa saraksts, vismaz pagaidām. Tas daudz labāk nekā Planka saraksts sasaucas ar to, kā strādā mans personīgais prāts. Man bieži gadījies sastapt lietas, kuras kaut kādā okultā aspektā atgādina "klaiņojošus suņus" vai "iztālēm izskatās pēc mušām", bet es nekad neesmu redzējis neko tādu, par ko pirmā doma būtu "tas ir ar režģiem" vai "tas saistīts ar baļķiem".

Es ierosinu atkārtot Maksa Planka institūta eksperimentu, iepriekš īpaši sagatavojot jaunu "mehānisko turku" grupu – liekot viņiem vispirms izlasīt Borhesa sarakstu un tikai tad ķerties pie savu bazuku, lacīšu un laužņu pazīmju uzskaitīšanas. Tā mēs varētu tuvoties abu sarakstu sakausējumam, kurā Planka "daudzās sīkās lietas / vienkāršais raksts" saplūst ar Borhesa "nesaskaitāmajiem".

Un pēc tam pētījumu atkārtojiet vēlreiz, šoreiz Ziemeļkorejā. Vai "imperatoram piederošās" lietas uzdrīkstēsies atklāt vēl kādas citas īpašības?

(Roberts Kotrels veido thebrowser.com tīmekļa vietni un informatīvo biļetenu, kas iesaka vērtīgu lasāmvielu, parasti sastopams Rīgā, veikalā Robert's Books robertsbooks.lv)

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Rīgas Laiks (žurnāls)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form