Valdis Vancovičs: 5G tehnoloģijas būs ko vērtas tikai tad, ja tās sekmēs sabiedrības labklājību
Foto: LETA

Telekomunikācijas nozares karstākais temats šobrīd ir 5G ieviešana. Par to tiek runāts, rādīti testi un darbināti dažādi prototipi, taču cik tālu esam ar 5G ieviešanu Latvijā? Vai mēs, visi iesaistītie – telekomunikāciju operatori, uzņēmēji, iekārtu ražotāji un valsts, esam tai gatavi?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Patiesi, nozarē šis temats tiek plaši apspriests! Interesi par to šogad un nākamgad turpinās uzkurināt miljonus un miljardus eiro lielās summas, ko operatori samaksājuši izsolēs par 5G tehnoloģijai paredzētā spektra lietošanas tiesībām. Tas vedina domāt, ka mēs redzēsim ne tikai pirmos 5G komerciālās ieviešanas soļus, kuri, piemēram, ASV operatora "Verizon" izpildījumā šobrīd nozīmē fiksētā interneta pieslēguma aizvietošanu ar 5G pieslēgumu, bet arī plašāku un daudzslāņaināku 5G izvēršanu.

Runājot par Latviju – kā allaž, līdz ar pirmajiem jaunas tehnoloģijas iedarbināšanas gadījumiem būs daudz mārketinga trokšņa. Taču, kritiski raugoties, 5G tehnoloģija mūsu sadzīvi varētu sākt mainīt ne ātrāk kā pēc diviem trīs gadiem, kad tā kļūs plašāk pieejama valsts teritorijā. Pirmie soļi tās ieviešanā nozīmēs iespēju saņemt ātrus mobilā mājas interneta pakalpojumus ierobežotā teritorijā, pilsētās, taču 5G patiesais potenciāls atklāsies vēlāk – sniedzot iespēju gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām optimizēt, automatizēt darbību, padarīt dzīvi ērtāku un izvairīties no liekas rutīnas. Šāda situācija gan, domāju, atrodas vismaz 5 gadu attālumā.

Lai 5G pilnībā funkcionētu un dotu patiesu pievienoto vērtību, gatavām ir jābūt visām iesaistītajām pusēm: telekomunikāciju operatoriem, tehnisko iekārtu un programmatūru ražotājiem, uzņēmumiem – klientiem, kā arī valstij. Proti, 5G nav tikai stāsts par interneta ātrumu, ko var nodrošināt operatori. Tas ir stāsts par to, kā un kam šo ātro internetu izmantot un vai būs iekārtas, kuras ar to darbināt, jo būtībā tehnoloģijas kļūst nozīmīgas tikai tad, ja tās ir vērtīgas klientam, nevis operatoram. 5G ļaus klientiem definēt saviem pieslēgumiem nozīmīgākos parametrus – tostarp garantētu minimālo ātrumu, pakešu aiztures laiku, maksimālo ātrumu un citus.

Šobrīd mobilo sakaru operatori, tostarp "Tele2", turpina attīstīt infrastruktūru – daļa mūsu bāzes staciju jau ir aprīkotas ar "Nokia 5G-Ready AirScale" aparatūru, un šobrīd testējam programmatūru, kas ļaus sasniegt ātrumu līdz pat 1 gigabitam sekundē (Gbps). Taču tā ir tikai neliela daļa no 5G idejas. Ir vajadzīgi arī uzņēmumi jeb biznesa klienti, kuriem ir iekārtas un biznesa risinājumi, kurus nepieciešams darbināt ar 5G. Klienti runās nevis par 5G, bet par darbības automatizāciju, mākslīgā intelekta pielietojumu, viedām ierīcēm un sensoriem, kas, saslēgti tīklā, nodrošinās ātrāku, ērtāku biznesa darbību.

Šobrīd pasaulē jau ir vairāki piemēri, kur lokāli tiek darbināts 5G tīkls, piemēram, Hamburgas osta, kur ar 5G palīdzību tiek risināti loģistikas jautājumi. Tāpat arī "Bosch" savā ražotnē atsevišķus robotus darbina ar 5G. Latvijā salīdzinoši lielo izmaksu dēļ automatizācijas eksperimenti ar 5G vēl šādā apjomā nenotiek, bet, domāju, tas ir tikai laika jautājums.

5G ieviešanai ir jāgatavojas arī valstij, gan nodrošinot radiofrekvenču resursu pieejamību, gan arī izstrādājot vairākus jaunus regulējumus, jo digitālā pasaule tieksies ārpus ierastajām robežām un skars jomas, par kurām līdz šim nedomājām šādās kategorijās. Tas attiecas gan uz infrastruktūras politiku, gan dažādiem normatīvajiem aktiem, kas regulē nozaru un sabiedrības savstarpējās attiecības. Piemēram, dronu izmantošana piegādes un loģistikas pakalpojumu sniegšanai – pasta nosūtīšanai, ēdiena piegādei u. tml. Tāpat ideja par transportlīdzekli bez vadītāja. Tas viss prasīs paplašināt juridisko regulējumu, jo būs mainījušies spēles noteikumi. Protams, tas nav tuvākā gada vai divu jautājums. Pirmie noteikti 5G ieviesīs uzņēmumi savu iekšējo procesu darbināšanai un efektivizēšanai, kā arī dažādu mobilo viedo ierīču ražotāji, kas piedāvās jaunākās paaudzes tehnoloģijas mājsaimniecībām.

Kā redzams, 5G stāsts būs daudz plašāks, nekā šobrīd šķiet. Tas sniegs ļoti daudz iespēju, bet visām iesaistītajām pusēm vēl ir ļoti daudz jāstrādā, lai spētu nodrošināt 5G sniegtās iespējas pilnībā. "Tele2" 5G tīklu plānojam iedarbināt nākamajā gadā, taču tas būs tikai pirmais solis, uz kā būvēt tālāk šo tehnoloģisko platformu. Ceram, ka 5G attīstība stimulēs darba produktivitāti, nodrošinot Latvijai labklājības pieaugumu ilgtermiņā. ASV šobrīd ir aprēķināts, ka 5G ieviešana tuvākajos gados var kalpot kā būtisks pagrieziena punkts, kas piesaistīs investīcijas vairāku simtu miljonu dolāru apmērā, kā arī būs "grūdiens" ekonomikas attīstībai, jo radīs jaunus uzņēmējdarbības virzienus un darbvietas. Daudzas pasaules valstis un uzņēmumi ir aktīvi iesaistījušies 5G attīstībā, un mums noteikti ir jābūt daļai no šī procesa, ja vēlamies nākotnē būt konkurētspējīgi.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form