Vilma Druliene: Neraugoties uz svārstībām piegādē un speciālistu trūkumu, farmācija spēj slāpēt inflāciju
Foto: Privātais arhīvs

Tieši farmācijas nozare zināmā mērā līdz šim ir palēninājusi kopējo inflācijas rādītāju kāpumu valstī, nozares stabilitāte ir būtisks veselības aprūpes pieejamības un drošības garants Latvijā. Pašlaik īpaši nozīmīgi ir aktualizēt jauno nozares speciālistu piesaisti, izglītošanu un kopīgi apzināties nozares lomu zāļu piegādes nodrošināšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pakalpojumi aptiekā ir tuvākais ceļš, lai iedzīvotājiem Latvijā būtu sasniedzami medicīnas pakalpojumi. Mēs uzņemamies lielu atbildību, veltām daudz resursu, lai izglītotu profesionāļus, rūpējamies par sabiedrības informētību un iedvesmojam, lai jaunās paaudzes pārstāvji izvēlētos farmaceita profesiju.

Tāpat kā citi saimnieciskās darbības sektori arī farmācijas nozare pašlaik saskaras ar enerģijas, transporta pakalpojumu, darbaspēka un citu resursu izmaksu pieaugumu. Kopējās inflācijas apstākļos, nepārliekot slogu uz klientu pleciem, lielu tās daļu sedz pati farmācijas nozare. Mēs uzņēmumā rūpīgi analizējam savas darbības efektivitāti, taču, apzinoties tās nozīmīgumu iedzīvotājiem, dažviet Latvijas reģionos pat zaudējumu gadījumā aptiekas joprojām ir atvērtas. Par farmaceitisko aprūpi reģionos zaudēt modrību mēs nedrīkstam. Iedzīvotājiem tas ir ļoti svarīgi, jo situācijās, kad ārstu-speciālistu pieejamība ierobežota, tieši farmaceits ir tuvu un viegli sasniedzams, lai vērstos pēc palīdzības ar jautājumiem par zālēm un dažādām veselības problēmām.

Nozarei ir vajadzīgi jaunie speciālisti

Lai Latvijā būtu pietiekams skaits aptieku un tās būtu viegli pieejamas ikvienam, nozīmīga problēma ir pastāvīgi nepietiekamais farmaceitu daudzums. Aptieku un farmācijas nozares profesionālās organizācijas un uzņēmēji jau ir lūguši Veselības ministriju piešķirt papildu vietas par valsts budžeta līdzekļiem Rīgas Stradiņa Universitātes Farmācijas fakultātes studiju programmai Farmācija līdzšinējo 26 vietā, palielinot vietu skatu līdz 52. Ir lielas cerības, ka farmaceita profesija kļūs arvien populārāka un cilvēki būs ieinteresēti studēt šajā jomā ar mērķi par veselīgāku Latviju nākotnē.

Mums ir svarīgi atrast dažādus veidus, lai mērķtiecīgi piesaistītu farmaceita profesijai gan jauniešus, gan jau pieredzējušos, kuri vēlas mainīt nodarbošanos. Klientam svarīgākais ir pakalpojuma kvalitāte, ko mēs sniedzam, tāpēc nākotnē vēl lielāka uzmanība mūsu uzņēmumā tiks pievērsta farmaceitu mūžizglītībai, lai klienti būtu apmierināti un viņu ceļš uz veselību būtu vieglāks.

Piegādes līmenis krities

Jau kopš Covid-19 pandēmijas sākuma aptieku produktu piegādes ķēdes ir traucētas, līdz ar kara uzliesmojumu Ukrainā piegādes līmenis ir dramatiski krities un problēmas joprojām ir samilzušas. Lai nodrošinātu kvalitatīvu farmaceitisko pakalpojumu, daudz strādajam un pakāpeniski atrodam analogus tirgū un ejam sarežģītus piegādes ceļus, rīkojoties atbildīgi un gādājot par zālēm visu Latvijas iedzīvotāju veselības vajadzību atrisināšanai. Viens no lielākajiem izaicinājumiem jau šobrīd un arī tuvākajā nākotnē ir zāļu pieejamība, īpaši no ražotājiem, kuri darbojas ārpus Latvijas. Latvijas farmācijas tirgus ir neliels, un konkurence – ļoti spēcīga. Pieci lieli aptieku uzņēmumi un daudzas neatkarīgas aptiekas ikdienā strādā, lai sagatavotu labākos cenu piedāvājumus un katram klientam sniegtu vislabāko farmaceitisko pakalpojumu. Mēs sagaidām, ka piegādes ķēdes posmi atjaunosies un visi iedzīvotājiem nepieciešamie medikamenti un citi aptiekas produkti būs pieejami.

Zāļu cenas slāpē inflāciju

Tieši farmācijas nozare zināmā mērā ir palēninājusi kopējo inflācijas rādītāju kāpumu: normatīvie akti ierobežo medikamentu cenu svārstības, un, arī pieaugot farmācijas uzņēmumu izdevumiem aptieku uzturēšanai, zāļu cenu pieaugums (aptuveni 6%) salīdzinājumā ar kopējo inflāciju (20%) ir bijis neliels, kas nozīmē, ka likuma ierobežotās cenas aptiekās inflāciju palīdz bremzēt. Īpaši svarīgi tas ir lielam aptieku pircēju segmentam – pensionāriem. Vienlaikus jāapzinās, ka medikamenti ir prioritāras nozīmes prece. Turklāt Covid-19 pandēmijas periodā cilvēki ir sākuši rūpēties par savu veselību vairāk, zāles un citus farmācijas produktus iepērk mērķtiecīgi, arī veidojot nelielus uzkrājumus gan cīņai ar vīrusu izplatību, gan veselības stiprināšanai un profilaksei.

Esmu pārliecināta, ka tas ir labākais ieguldījums, ko cilvēki var izdarīt – ieguldīt savā veselībā un dzīves kvalitātē. Pagaidām lielu izmaiņu nav, aptieku pieredze neliecina, ka sabiedrības pirktspēja būtu mazinājusies, tomēr turpinām meklēt veidus, kā atbalstīt mazāk aizsargātās grupas – iedzīvotājus senioru vecumā, cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un citus.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.