Vineta Čukste-Jurjeva: Jebkurš Ušakova lēmums tiks pārsūdzēts
Foto: LETA

Pagājušajā nedēļā skandālos ierautā Rīgas domes vadība nāca klajā ar skaļu paziņojumu, ka izdarīs kaut ko tādu, kas beidzot patiks arī iedzīvotājiem, ne tikai domes vadībai pietuvinātām personām. Proti, slēgs visas spēļu zāles pilsētā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šķiet, ka pie paziņojuma tapšanas neviens jurists klāt nav stāvējis un par iespējamām sekām nav brīdinājis. Tomēr negatīvas sekas ir paredzamas – gan juridiskas, gan finansiālas.

Azartspēļu un izložu likums, kas šo jautājumu regulē, skaidri pasaka, kur nedrīkst organizēt azartspēles – valsts iestādēs, baznīcās un kulta celtnēs, ārstniecības un izglītības iestāžu ēkās, dienesta viesnīcās un vēl sešās vietās, kā arī to tuvumā. Protams, ja domei izdosies atrast šādas vietas, tad tur bez ierunām spēļu vietas ir jāslēdz.

Tāpat likuma 42. panta 3. daļa paredz, ka pašvaldības dome var neatļaut azartspēļu organizēšanu konkrētā vietā, ja tas rada būtisku valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interešu aizskārumu. Piebildīšu, ka interešu aizskārums ir jāpierāda un nepietiek tikai ar vispārīgiem apgalvojumiem, ka viss ir slikti vai kādam kas nepatīk.

Rīgas mērs Nils Ušakovs nesen publiski izteicās, ka jebkurš vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra lēmums, kas acīmredzot skars viņa atcelšanu no amata vai saistītu tēmu, tikšot pārsūdzēts tiesā.

Taču vēl drošāk var prognozēt, ka arī katrs Nila Ušakova lēmums par azartspēlēm tiks pārsūdzēts. Administratīvā procesa likuma 85. pantā ir skaidri pateikts, kādos gadījumos var notikt tiesiska administratīvā akta atcelšana, un uzņēmējiem ir likumīgs pamats vērsties tiesā.

Uzņēmēji, uzsākot biznesu un ieguldot līdzekļus, tiesiski paļāvās uz Rīgas domes izsniegtām atļaujām. Pašvaldība apliecināja, ka viss atbilst likumam. Lai tagad pašvaldība atsauktu pašas izdotu licenci, jābūt ļoti stipriem argumentiem par to, ka laika gaitā kaut kas ir mainījies, – piemēram, varbūt blakus spēļu zālei uzbūvēta baznīca. Vai Rīgas domei ir zināmas tādas vietas?

Ko gaidāmie tiesas procesi nozīmē rīdziniekiem? Vismaz perspektīvu, ka no pilsētas budžeta nāksies apmaksāt tiesas procesus. Pārsūdzības acīmredzot tiks iesniegtas par katru zāli, skatītas vismaz divās instancēs. Tas nebūs lēti. Tāpat var nākties kompensēt zaudējumus, tajā skaitā telpu īpašniekiem, kurās atrodas spēļu vietas.

Protams, aicinājums atturēties no bezjēdzīgas budžeta naudas tērēšanas laikam jau nav arguments politiķiem, zinot viņu nevērību pret naudas ceļiem "Rīgas Satiksmē". Viņus arī diezin vai uztrauc, ka tajā hipotētiskajā gadījumā, ja azartspēles Rīgā patiešām tiek aizliegtas, samazināsies ieņēmumi budžetā, bet zāļu apmeklētāji lielākoties pāries spēlēt interneta vietnēs, kas nodokļus maksā jau gluži citu valstu budžetos.

Taču varbūt nepatīkamā perspektīva varētu vismaz ieinteresēt tos politiskos spēkus, kas reāli gatavojas pārņemt varu galvaspilsētā. Izskatās, ka Ušakova laiks iet uz beigām, nāks jauni deputāti un jauns mērs, kam tad arī nāksies nomaksāt Ušakova "vekseļus".

Nav svarīgi, vai pašreizējais mērs ir rīkojies, veicot PR akciju, lobējot ārzemju biznesmeņus, cīnoties pret politiskajiem konkurentiem vai vienkārši atriebjoties. Kā vienmēr jāmaksā būs no pilsētas budžeta.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Nils Ušakovs Rīgas dome
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form