Ķirurģiski pret lieko svaru
Foto: Publicitātes foto

"Aptaukošanos ne vienmēr izdodas novērst ar gribasspēku, fizisko aktivitāšu un diētu palīdzību. Cilvēki taču ir tik atšķirīgi," atzīst ķirurgs Igors Troickis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja svars jau pārkāpis aptaukošanās jeb adipozitātes robežu un, neskatoties uz stingrām diētām, fiziskajām aktivitātēm un citiem novājēšanas paņēmieniem, tikai palielinās, pieejama efektīva ķirurģiskās ārstēšanas metode – bariatrija. Tās mērķis ir samazināt apēstā daudzumu un novērst neizmantoto kaloriju uzkrāšanos, vienlaikus nodrošinot organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām. Tā uzlabo ārējo izskatu un pašsajūtu, bet – pats galvenais – pasargā no pārmērīgā svara radītajām veselības problēmām.

Nopietns drauds veselībai

Lai gan mēdz uzskatīt, ka aptaukošanās rada tikai kosmētisku defektu, plaša profila ķirurģiskās klīnikas "AIWA Clinic" ķirurgs Igors Troickis tam nepiekrīt, uzsverot, ka tā ir hroniska slimība, kuras dēļ attīstās virkne citu saslimšanu sirdī, asinsvados, aknās, locītavās, endokrīnajā un citās orgānu sistēmās, pieaug vēža risks. Pētījumi liecina, ka adipozitātes dēļ paredzamais dzīves ilgums vidēji samazinās par 5-10 gadiem. "Aptaukošanās traucē sirdsdarbībai, asinsritei, elpošanai, aknu darbībai, kā arī rada papildu slodzi mugurkaulam, locītavām, muskulatūrai. Statistika liecina, ka aptaukojušies cilvēki biežāk un agrāk saslimst ar miokarda infarktu un insultu, infekciju slimībām. Diabēts, paaugstināts asinsspiediens, augsts holesterīna līmenis, problēmas ar hormonālo līdzsvaru – tie ir tikai daži no aptaukošanās pavadoņiem," norāda ķirurgs.

  • Pēc Pasaules Veselības organizācijas prognozēm 2025. gadā 50% pasaules iedzīvotāju cietīs no aptaukošanās.
  • Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā no aptaukošanās cieš aptuveni 24% iedzīvotāju – 28% sieviešu un 19 % vīriešu.

Atkarībā no ķermeņa masas indeksa to iedala vairākās pakāpēs. Ķermeņa masas indekss 35 līdz 40 robežās liecina par otrās pakāpes aptaukošanos, bet no 40 jau par hronisku slimību. Tas ir brīdis, kad vajadzētu nopietni apsvērt iespēju veikt operāciju, it īpaši tad, ja ir arī paaugstināts asinsspiediens vai 2. tipa cukura diabēts.

Igors Troickis neslēpj, ka aptaukošanās ārstēšana ar ķirurģiskām metodēm pasaules attīstītajās valstīs ir ļoti populāra, it īpaši ASV, kur šo metodi izmanto jau trīsdesmit gadus. To arvien biežāk izvēlas arī Latvijas iedzīvotāji, kuru gadiem ilgā cīņa ar liekajiem kilogramiem cietuši neveiksmi. Oktobrī "AIWA Clinic" tiks veikta jau piecsimtā bariatriskā kuņģa operācija.

Bariatrisko operāciju mērķis ir panākt, lai pacients apēstu pēc iespējas mazāku daudzumu pārtikas, tajā pat laikā uzņemot visas nepieciešamās uzturvielas.

Pēc operācijas mainās barības apstrādes procesi, netiek uzņemtas liekas kalorijas, kuras varētu pārvērsies papildu svara kilogramos. Tieši otrādi, pateicoties bariatrijai, viena divu gadu laikā iespējams zaudēt līdz pat 80% no liekā svara. Pēc tam kļūst vieglāk kontrolējamas vai pat izzūd lielākā daļa ar aptaukošanos saistīto slimību, piemēram, 2. tipa cukura diabēts, hipertensija, miega apnoja, netiek pārslogotas un pārstāj sāpēt locītavas, kāpjot pa trepēm vairs nemoka aizdusa. Mainoties ārējam izskatam, uzlabojas garastāvoklis un aug pašapziņa, it īpaši tādēļ, ka liekais svars vairs netraucē nodoties vaļaspriekiem un fiziskajām aktivitātēm.

Saudzējoša operācija

Kuņģa samazināšanas operācijas tiek veiktas ar laparoskopiskām metodēm, tas nozīmē, ka tās ir mazinvazīvas un saudzējošas. Pacienta ādā tiek veikti vairāki nelieli griezumi, caur kuriem ķirurgs ievada vēdera dobumā nepieciešamo ķirurģisko un novērošanas tehniku. Pateicoties tam saīsinās pēcoperācijas periods un pacients var sākt staigāt jau tajā pašā dienā, neizjūtot pārāk lielu diskomfortu vai sāpes.

Divi biežākie bariatrisko operāciju veidi:

  • kuņģa apiešana jeb šuntēšana,
  • kuņģa samazināšana jeb vertikālā gastroplastika.

"Kuņģa apiešanas operācijas laikā no lielā kuņģa tiek izveidota maza kuņģa kabata, kuru savieno ar tievo zarnu aptuveni tās vidusdaļā. Līdz ar to lielākā daļa kuņģa un tievo zarnu vairs nepiedalās barības pārstrādes procesos. Lai aizpildītu mazo kuņģīti, nepieciešams daudz mazāks ēdiena daudzums, smadzenes daudz ātrāk saņem sāta sajūtas signālu un ilgāk to saglabā. Turklāt uzņemtā barība apiet daļu no tievās zarnas, tādēļ barības apstrādes process ir īsāks un organisms uzņem mazāk uzturvielu," stāsta Igors Troickis. Mūsdienās kuņģa šuntēšana ir atzīta par efektīvāko un ilgtermiņā labāko svara samazināšanas operāciju.

Kuņģa samazināšanas operācijas – vertikālās gastroplastikas – laikā ķirurgs izveido pacientam tievu, šauru kuņģi. Šādā kuņģī ēdiens ilgi neuzkavējas un ātrāk nokļūst zarnu traktā. Samazinās uzņemtā ēdiena daudzums, turklāt nemoka izteikta izsalkuma sajūta. Šī operācija ir tehniski vieglāk veicama un mazāk traumējoša, jo netiek mainīta zarnu forma. Visbiežāk to iesaka cilvēkiem, kuriem papildu liekajam svaram ir arī 2. tipa cukura diabēts.

"Jāsaprot, ka tās ir ārstnieciskas operācijas, kas maina atsevišķu ķermeņa orgānu anatomiju, tāpēc tās nedrīkst uzlūkot vienkāršoti. Var būt gadījumi, kad bariatrisko operāciju veikt nevar, jo, piemēram, pacients slimojis ar plaušu emboliju, cieš no specifiskiem endokrīnas sistēmas vai psihiskiem traucējumiem. Dažreiz pirms operācijas, nepieciešama papildu terapija, lai stabilizētu un uzlabotu veselības stāvokli. Kā pirms, tā arī pēc operācijas pacientam būs jāievēro noteikts režīms, rūpīgi jāseko ārsta ieteikumiem," atklāj Igors Troickis. Taču, ja pacients ir līdzestīgs un soli pa solim izpilda visus ārsta norādījumus, komplikāciju rašanās risks pēc bariatriskās operācijas ir minimāls, bet ieguvums – maksimāls. Protams, šajā periodā ir ieteicams psihoterapeita un uztura speciālista atbalsts. Aptaukošanās ārstēšana ir komandas darbs un "AIWA Clinic" piedāvā labu speciālistu atbalstu, atzīst dakteris Troickis.

"AIWA Clinic" ir Latvijā vienīgā privātā daudzprofila ķirurģijas klīnika, kura pacientiem piedāvā maksas un valsts apmaksātus diagnostikas, plaša spektra ķirurģijas, tajā skaitā plastikas ķirurģijas, pakalpojumus, augstvērtīgu medicīnisko aprūpi viesnīcas tipa palātās, kā arī medicīnisko rehabilitāciju pēc operācijas.

Klīnikā pieejama plaša spektra ķirurģiskā ārstēšana: vispārējā ķirurģija, oftalmoloģija, ginekoloģija, uroloģija, otorinolaringoloģija, proktoloģija, traumatoloģija un ortopēdija, neiroķirurģija, bariatriskā (kuņģa samazināšanas) un pēdas ķirurģija. Ir pieejama arī augsta līmeņa plastiskā ķirurģija un skaistumkopšanas procedūras.

Ķirurģiskās manipulācijas AIWA Clinic tiek veiktas atbilstoši Eiropas standartiem, garantējot augstu kvalitāti un labus rezultātus. Katram pacientam individuāli tiek piemeklēta viņa veselības stāvoklim piemērotākā ķirurģiskās ārstēšanas metode, ņemot vērā moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas veikt dažādas manipulācijas un operācijas gan ar endoskopijas un lāzera palīdzību, gan klasiskā veidā.

Pacienti var veikt arī profilaktiskās veselības pārbaudes. Piemēram, izmantojot ekspresdiagnostikas programmas "Check-up" un "Screening", 1- 3 dienu laikā vienuviet iespējams veikt tādus izmeklējumus, kā datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi, 3D ultrasonogrāfiju un doplerogrāfiju, digitālo rentgenogrāfiju, kā ar laboratoriskos izmeklējumus.

"AIWA Clinic" ir ērti nokļūt – tā atrodas Maskavas ielā 241. Ir bezmaksas autostāvvieta.

Pierakstīties uz konsultāciju var:
67799100, 20022581;
e-pastu: info@aiwaclinic.lv vai mājaslapā www.aiwaclinic.lv


Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form