Šri Šri ir viens no šā brīža ietekmīgākajiem garīgajiem skolotājiem pasaulē. Viņa lielā vīzija ir pasaule bez vardarbības un stresa. "Art of living" (AOL) ašrams Indijā, Bengalūru, ir vieta, kurp saplūst daudzu sevis un patiesības meklētāju ceļi. Taču Guruji daudz laika pavada arī, braukājot pa pasauli un mācot cilvēkus meditēt, elpot, jogot un skatīties uz pasauli ar nevardarbīgām acīm – atgriezties pie savas cilvēcības. Daudzās pasaules valstīs viņš ir gaidīts viesis, kurš tiekas ar valstu vadītājiem, politiķiem un lēmumu pieņēmējiem. Viņš ierodas arī militāro konflikta zonās un samierina šķietami nesamierināmus ienaidniekus.

Maini sevi un pasauli

Šri Šri uzskata – pārmaiņām ir jānotiek visos līmeņos. Visupirms – individuālajā līmenī. Ja paši esam stresā, nemiera un naida pilni, nedzīvojam laimīgu dzīvi, tad arī nevaram neko dot vērtīgu sabiedrībai. Tāpēc Guruji māca – vajag vērsties pie sevis, lai spētu uztvert pasauli adekvāti. Nav nozīmes, kādai rasei, reliģijai, sabiedrības slānim tu piederi.

Lai iemācītos lietot savu elpu, nomierinātu prātu, AOL ir dažādas programmas, kur to visu māca – elpošanas tehnikas, meditāciju, jogu, tās ir arī programmas bērniem un jauniešiem, karsto punktu karavīriem ar posttraumatiskā stresa sindromu, cietumniekiem un cietumu darbiniekiem u. c.

Tālāk – lai iekustinātu pārmaiņas globālā mērogā, Šri Šri apceļo pasauli un tiekas ar valstu augstākajām amatpersonām, viņš ir gaidīts viesis Eiropas Parlamentā, ANO un citviet.

Pēc Šri Šri iniciatīvas pasaulē sākti visdažādākie sociālie projekti – no pavisam nelieliem, kad kopienas apvienojas kādas dabas teritorijas attīrīšanai, līdz milzīgiem projektiem, kuros iesaistīti miljoni cilvēku. Piemēram, pretkorupcijas projekts Indijā, kas jau ir mainījis korupcijas uztveri dažādos līmeņos. Tā ir iniciatīva, kurā cilvēki ir atteikušies risināt jautājumus, dodot kukuļus ierēdņiem. Gluži pretēji – viņi skaļi uzdod pretjautājumus: "Kāpēc jūs vēlaties no manis kukuli?", lūdzot atļauju pielīmēt uzlīmi uz ierēdņa galda "Es neņemu kukuļus".

Eiropā visaktīvākais sociālais projekts ir darbs cietumos. Piemēram, Lielbritānijā teju visos cietumos darbojas AOL programma "Prison Smart". Tā uzrāda fantastiskus rezultātus un reālas pārmaiņas cilvēku dzīvēs. Šāda cietumu programma darbojas 23 valstīs Eiropā, mums vistuvāk – Lietuvā.

Beļģijā īpašas programmas pielāgotas terorisma aktos cietušajiem, bet īpaša palīdzība tiek sniegta mātēm, kuru bērni ir iesaistījušies ISIS tīklā. Latvijā AOL darbojas četrpadsmit gadus, taču pagaidām tikai ar programmām individuālajam līmenim.

Nemiernieki noliek ieročus

Šri Šri ir fascinējoša personība, kuras klātbūtnē mēdz notikt grūti izskaidrojamas lietas. Varbūt tieši tāpēc viņš uzstājas kā vidutājs konflikta zonās, kur vardarbība cilvēku prātos ņēmusi virsroku.

Kā piemēru var minēt 52 gadus ilgušo konfliktu Kolumbijā starp vietējo valdību un komunistu teroristisko grupējumu Kolumbijas Revolucionārie bruņotie spēki (FARC). Pirms dažiem gadiem šis konflikts tika izbeigts, kad abas puses piekrita satikties ar Šri Šri. Tikšanās ilga trīs dienas Kubas teritorijā – pēc tam nemiernieki paziņoja, ka noliek ieročus un turpmāk izvēlas dzīvi pēc Mahatmas Gandija nevardarbības principiem. Kolumbijas prezidents pēc tam saņēma Nobela miera prēmiju, kaut reālais sarunu vedējs bija Šri Šri.

Skolotājam pēc tam tika vaicāts – kā tu to izdarīji? Guruji atbildēja: "Nav tik svarīgi – ko saka. Svarīgāk ir – kas saka un kā." Jo vārdi jau ir it kā sen dzirdēti un zināmi, taču Guruji klātbūtnē tie spēj beidzot tapt sadzirdēti.

Kas notiks Rīgā?

Interesenti ir aicināti nākt uz publisko tikšanos Lielajā ģildē 30. jūnijā pulksten 19.30, kur notiks pasākums ar nosaukumu "Meditācija – ceļš pie sevis".

Neviens nekad nezina, ko tieši Guruji grasās mums teikt. Zināms vien tas, ka parasti viņš mēdz ierasties tieši tajās valstīs, kur viņam tiešām ir jāierodas... Šri Šri visā pasaulē ir atradis ceļu uz skeptiski noskaņoto rietumnieka tipa prātu. Kā viņam tas izdodas? Atbilde varētu būt – ar viņa absolūto autentiskumu, dzīvesgudro spontanitāti, absolūto nesavtīgumu, kurā nav nekādas slēptās dienaskārtības, jo viss, ko viņš vēlas, ir – pasaule, brīva no stresa un vardarbības. Viņa milzīgās enerģijas laukā cilvēki kļūst dzirdīgāki.

1. jūlijā Jūrmalā Šri Šri vadīs ļoti spēcīgu vēdisko rituālu – homu, kam ir vismaz 10 000 gadu vēsture. Tas ir uguns rituāls, kura mērķis ir miers un labklājība gan individuāli tiem, kas ir klātesoši, gan valstij kopumā, kā arī dziedināšana. Tas būs autentisks, ārkārtīgi spēcīgs rituāls apgaismota skolotāja klātbūtnē – Latvijā tāda mēroga rituāls vēl nekad nav noticis. Šī vizīte noteikti būs pārmaiņas nesoša. Kādas – to mēs drīz uzzināsim!

***
Vairāk informācijas par Šri Šri Ravi Šankara vizīti, publisko uzstāšanos un rituālu homa: www.srisrilatvia.lv.