Vai tu dzīvo svētvietas tuvumā? Palasi karti caur citu prizmu!
Foto: Shutterstock

Arvien populārāka kļūst atgriešanās pie senču dzīvesziņas, dabas cikliem un ritmiem, rituāliem, un tas ir visnotaļ apsveicami, tikai – vai zinām, kur savus rituālus veikt? Vai zinām vietas, kuras jau izsenis atzītas par enerģētiski spēcīgām? Un kā to vispār var zināt, ja rakstītu avotu par šo tēmu saglabājies pavisam maz?

Ir tāda zinātnes nozare toponīmika, kas pēta vietvārdus, to izcelsmi un izmaiņas cauri gadiem. Latvija šajā ziņā ir salīdzinoši pamatīgi izpētīta, piemēram, apkopotas ap 2456 Latvijā esošās dabiskās un mākslīgi veidotās ūdenstilpes.

Vietvārdu pētnieki zina teikt, ka šie nosaukumi nerodas nejauši – tiem ir visai logiski izskaidrojama izcelsme. Tiesa gan, daudzus senvārdus mēs vairs nelietojam, neatpazīstam un attiecīgi nezinām to nozīmi. Taču ir vēl gana daudz saprotamo, un daļa no tiem skaidri norāda uz īpašu vietu – upi, kalnu, strautu, ezeru utt. Skaidri – pie nosacījuma, ka atceries vēsturi, kurā kristietība šajās zemēs tika ienesta ar uguni, zobenu un plaši izvērstu melno PR kampaņu pret visu, kas senāk še ļaudīm bijis svēts.

Tas izskaidro to, kāpēc mēs atradīsim tikai dažas Svētupes vai Svētkalnus, Joprojām tiek lietoti un kartēs atzīmēti Sauleskalns, Māras Kambari, Saulītes kalns, Veļu kalns, Elku birzs, Māra, Elku kalns, Upurkalns, Elku kalns, Dižlāņu Elkas kalns, Krīvkalns, Upurala, Zilaiskalns, Māras pēda, Dieva kalns, Pērkoņu ezers, Ūsiņkalns, Pērkoņkalns, Rūsiņkalns, Pelnu kalns, Upurozols, Dēklainis, Nesaules kalns, Dievu kalns.

Lielos vilcienos ar to arī uzskaitījums beidzas. Toties nebeidzas īpašās vietas – pa pilnam ir Velnezeru un citu mitoloģisku nejauceņu vārdos pārdēvētu vietvārdu. Faktiski tas, ka tev tuvumā esošas vietas nosaukumā minēts kāds mošķis, jau ir diezgan drošs pierādījums, ka senatnē šī vieta skaitījusies īpaša, tikusi izmantota rituāliem vai dziedināšanai (neizslēdzot, ka dažas no minētajām vietām tiešām bijušas bīstamas un nezinātājam nedraudzīgas).

Visbagātīgākais šādu zīmīgu nosaukumu klāsts ir Vidzemē un Rīgas apkaimē – kopā vismaz 46 īpašas ūdenstilpes. Tikai pavisam drusciņ atpaliek Kurzeme (vismaz 22) un Latgale (vismaz 18), turklāt jāņem vērā, ka valodas īpatnību dēļ tieši Latgales toponīmus "izskaitļot" ir visgrūtāk. Savukārt Zemgalē saskaitījām 14 ūdenstilpes ar nosaukumu, kas norāda uz enerģētiski spēcīgu vietu.

Lai tu vieglāk varētu atrast savā apkārtnē esošo svētvietu, publicējam sarakstu, ko mums sagādāja toponīmijas speciāliste ar 50 gadu pieredzi Ruta Avotiņa. Iekavās minēts otrs nosaukums, jo mēdz būt, ka, piemēram, ezera vienā krastā to pierasts saukt tā, otrā – citādi, arī upes dažādos posmos mēdz dažādi dēvēt, nemaz nerunājot par izmaiņām vēstures gaitā.

Vidzeme

Ezeri Cēsu apkārtnē – Nelabais, Nesaules, Raganas, Rāmuļu, Svētezers (Kāpurkalna), Velna, Velnu, Velniņš (Mazais Velniņš). Bijušajā Cēsu rajonā ir arī Svētavots.
Alūksnes apkaimē – Nesaules, Laimiņu (Vilku), Velnača ezeri.
Madonas apkaimē – Nesaules, Asinsezers, Svētais, Svētezers (Dreimanis), Aburta dīķis.
Valkas apkaimē – Rūķis (Rūķezers) un Velna acs.
Limbažu apkaimē – Svētciema ezers un Svētezers.
Valmieras apkaimē – Saules ezers, Svētavots.

Rīga un rajons

Velna (Velnezers), Velna (Mazais Kangaru), Velnezers, Sudrabezers (Sidraba), Mārupes dīķis, Elkupīte, Jodupe, Asiņupe, Dzelzs Vārti (Svētavots), Eņģeļupe (Jencelis), Jāņakrusta strauts, Jumara (Ļaunā), Svētavots (Mīlestības avots), Gudrības avotiņš, Ķemeru Svētavots, Lorupes Svētavots, Svētavots, Vella grāvis, Veselības avots, Velniņupīte, Svētupe, Elles upe, Vilkate (Vilkata).

Kurzeme

Saldus apkaimē – Svētaiņu (Čunku) ezers.
Ventspils apkaimē – Svētes ūdenskrātuve, Velnezers.
Kuldīgas apkaimē – Sventiņš, Velnacis.
Tukuma apkaimē – Veļu, Līgas ezers, Diemests, Elkupīte, Leju Svētavots.
Vēl Kurzemē rodama Malduguņu upe, Ragana, Saules grāvis, Sauļupe, Sventāja, Svētavots, Svēte, Velna acs, Dzīvene (Dzīvenes strauts), Elku strauts (Elkerupe), Elles upe, Ellīte (Ellītes grāvis).

Latgale

Balvu apkaimē – Svētūnes (Svētaunes), Velna, Velnamārka (Grūžņu), Nāvītes, Vilkarūča ezers.
Rēzeknes apkaimē – Svātavots, Svetinke (Beloje), Velnēna (Velna), Lielais un mazais Svētiņu ezers.
Gulbenes apkaimē – Svētais dīķis un Velniņa ezers.
Krāslavas apkaimē – Velna (Čertoks) un Velna (Zosnas) ezers.
Ludzas apkaimē – Velna (Mazais) ezers, Asinsupīte, Raganiņa, Ellīte.

Zemgale

Dobeles apkaimē – Svētes (Svētezers, Ārišu) ezers.
Aizkraukles apkaimē – Spīganu ezers.
Bauskas apkaimē – Saules strauts (Vecsaule).
Jēkabpils apkaimē – Māriņezeres (Marinzejas).

Vēl Zemgalē ir Svētupe, Svētupīte, Svētaine, Saulītes grāvis, Svētaine, Svēte, Velna grāvis, Ellīte un Jodupe.

Source

Orākuls.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form