Latvijas futbola izlase trešdien savā pirmajā mačā 2013.gadā izbraukumā pārliecinoši ar rezultātu 0:3 (0:1) zaudēja Āzijas kontinenta spēcīgākajai valstsvienībai Japānai.

Japānas izlases labā divus vārtus guva Šindzi Okazaki, bet reizi izcēlās Keisuke Honda.

Spēles ievadā neapšaubāms teritoriālais pārsvars piederēja laukuma saimniekiem, kurus cīņā sauca pārpildītas stadiona tribīnes. Pirmajās 15 minūtēs bīstami pietuvoties Andra Vaņina sargātajiem vārtiem gan mājiniekiem izdevās tikai vienu riezi, kad kopējiem spēkiem bumba ļoti bīstamā situācijā tika izraidīta no soda laukuma. Otrā laukuma pusē Latvijas futbolistiem saspēle īsti nepadevās, viesiem tiekot vien līdz pāris iespēlēm soda laukumā. Pirmo sitienu pa Latvijas izlases vārtiem 19.minūtē veica Anglijas premjerlīgas komandas Mančestras "United" pussargs Šindzi Kagava, tomēr tas bija neprecīzs.

Mača turpinājumā notikumus laukumā joprojām kontrolēja Japānas izlase, aizvien regulārāk pietuvojoties viesu vārtiem. Vairāki sitieni no distances lidoja vārtiem garām, bet pēc Vācijas kluba "VfB Stuttgart" uzbrucēja Okazaki sitiena ar galvu spēlē iesaistījās arī Vaņins. Latvijas izlase tikmēr spēja noorganizēt pāris uzbrukumus pa laukuma malām, tiekot pie stūra sitieniem, kuru rezultātā briesmas vārtiem gan neradās. Cīņas 28.minūtē par atkārtotiem pārkāpumiem laukuma vidū ar dzelteno kartīti tika sodīts kapteinis Kaspars Gorkšs.

Puslaika beigu daļā Japānas izlase uzbrukumā izteikti sāka darboties uz aizmugures robežas, kas deva rezultātu 41.minūtē. Pēc ielaušanās soda laukumā izklupienā bumbu Vaņina vārtos pārvirzīja Okazaki - sākotnēji bumba atsitās pret tālo vārtu stabu, taču pēc tam šķērsoja vārtu līniju. Atlikušajā laikā pārsvars turpināja piederēt Japānas izlasei, tomēr nekas ievērības cienīgs nenotika.

Otro puslaiku Japānas izlase sāka nemainīgi aktīvi, kamēr Latvijas futbolisti nesekmīgi centās apdraudēt sāncenšu vārtus no tālās distances. Pirmajās piecās minūtēs mājiniekiem bija divas iespējas gūt vārtus, bet bīstamākajā epizodē uz maiņu nākušais Jasuhito Endo raidīja bumbu pa Latvijas vienības vārtu stabu. Mazliet vēlāk bīstamu sitienu no soda laukuma vidus izdarīja Aleksandra Cauņas kluba biedrs Krievijas komandā Maskavas CSKA Honda, taču ar to pārliecinoši tika galā Vaņins. Otrā laukuma galā neprecīzi pēc pagrieziena sita Edgars Gauračs.

Cerības uz panākumu šajā spēlē Latvijas izlase zaudēja vienas minūtes laikā pēc nospēlētas stundas atzīmes sasniegšanas, kad vispirms ar elegantu sitienu tālajā augšējā vārtu stūrī Vaņinu pārspēja Honda, bet uzreiz pēc tam savus otros vārtus mačā guva Okazaki. Pēc šī pavērsiena abu komandu treneri aktīvi sāka laist laukumā rezervistus, Latvijas izlasē pie šādas iespējas tiekot Jurijam Žigajevam un Artūram Zjuzinam.

Spēles beigu daļā kopējā aina uz laukuma nemainījās, mājiniekiem pārliecinoši kontrolējot cīņas gaitu. Vairākas reizes spēlē veiksmīgi iesaistījās Vaņins, bet teicamu iespēju gūt ceturtos vārtus neizmantoja uz maiņu nākušais Takaši Inui, raidot bumbu vien mazliet garām Latvijas vienības vārtu tīklam. Uz maiņu Latvijas izlases rindās devās Māris Verpakovskis un Vitālijs Maksimenko, kuram tā bija debija valstsvienības rindās.

Pēdējās minūtēs teju katrs Japānas izlases uzbrukums beidzās ar bumbas nogādāšanu pretinieku soda laukumā, bet vienā no epizodēm pēc Vaņina spēles bumbu no vārtu līnijas izsita Nauris Bulvītis. Pašās cīņas beigās iespēja debitēt izlasē tika dota arī Alanam Sineļņikovam.

Japānas izlase FIFA rangā pašlaik ieņem 21.vietu, bet Latvija atrodas 104.pozīcijā.

Iepriekšējo reizi abas izlases savā starpā tikās 2005.gada 8.oktobrī Rīgā, kad Latvijas valstsvienības ilggadējā aizsarga Mihaila Zemļinska atvadu spēlē tika nospēlēts neizšķirti 2:2. Toreiz Latvijas izlases rindās vārtus guva Vits Rimkus un Andrejs Rubins.

Latvijas izlasei šajā spēlē savainojuma dēļ nepalīdzēja Vācijas bundeslīgas komandu Hamburgas SV (HSV) pārstāvošais uzbrucējs Artjoms Rudņevs. Savukārt mājinieku vienības rindās iekļauti visi valsts spēcīgākie futbolisti.

Visus ar izbraukuma spēli saistītos izdevumus sedz Japānas puse. Par dalību mačā Latvijas puse saņems 50 000 dolāru (25 900 latu) naudas prēmiju, bet uzvaras gadījumā tiktu iegūti vēl papildu 10 000 dolāru (5180 latu).

Latvijas izlase 2014.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra G apakšgrupas kopvērtējumā ar trim punktiem četrās spēlēs ieņem piekto vietu, apsteidzot vien Lihtenšteinu. Nākamā spēle turnīrā Latvijas vienībai paredzēta marta beigās izbraukumā tieši pret Lihtenšteinu.

Latvijas izlases sastāvs: Andris Vaņins, Kaspars Gorkšs, Nauris Bulvītis, Deniss Ivanovs, Ritvars Rugins, Aleksandrs Cauņa (Alans Sineļņikovs, 88.min.), Aleksejs Višņakovs (Artūrs Zjuzins, 65.min.), Oļegs Laizāns (Jurijs Žigajevs, 65.min.), Aleksandrs Fertovs, Vladimirs Kamešs (Vitālijs Maksimenko, 73.min.), Edgars Gauračs (Māris Verpakovskis, 71.min.).

Japānas izlases sastāvs: Eidži Kavašima, Jasujuki Konno (Masahiko Inoha, 66.min.), Juto Nagatomo, Atsuto Učida (Hiroki Sakai, 62.min.), Maja Jošida, Makoto Hasebe, Hadzime Hosogai (Jasuhito Endo, 46.min.), Šindzi Okazaki (Juki Otsu, 81.min.), Keisuke Honda (Takaši Inui, 62.min.), Šindzi Kagava, Hiroši Kijotake (Rjoiči Maeda, 46.min.).