Foto: FIBA

Gatavošanās Latvijas vīriešu basketbola izlases dalībai olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā sākās uzreiz pēc tam, kad Latvijas valstsvienība nodrošināja vietu kvalifikācijas turnīrā, sarunā ar Latvijas Televīzijas raidījumu "Sporta studija" otrdien paziņoja Latvijas izlases galvenais treneris Luka Banki.

Jau ziņots, ka Latvijas basketbolisti par vietu 2024.gada Parīzes olimpiskajās spēlēs no 2. līdz 7.jūlijam cīnīsies Rīgā. Kopā ar Latviju Rīgā A apakšgrupā būs Gruzija un Filipīnas, bet B grupā spēlēs Brazīlija, Melnkalne un Kamerūna.

"Mēs gatavošanos kvalifikācijas turnīram sākām plānot uzreiz pēc tam, kad uzzinājām, ka varēsim tajā piedalīties. Jau esam sākuši strādāt," saka Banki.

Viņš stāsta, ka pirmā kopāsanākšana būs jau februārī, kad sāksies 2025.gada Eiropas čempionāta atlases turnīrs. Latvija kā viena no četrām Eiropas čempionāta rīkotājām finālturnīram ir kvalificējusies.

"Izmantosim šo septiņu dienu periodu, lai slīpētu savu spēli jau pirms kvalifikācijas. Tas nenozīmē, ka mēs būsim jau pilnībā gatavi, bet vismaz ieliksim pamatus sagatavošanās procesam vasarā," atklāj treneris.

"Ar spēlētājiem sāksim strādāt apmēram mēnesi pirms kvalifikācijas turnīra, taču komanda pilnībā tiks nokomplektēta tikai 18.jūnijā. Un pēdējās divas nedēļas sagatavošanās posmā būs izšķirošās," sarunā saka Banki.

Viņš bilst, ka ir izanalizējis visas Rīgas grupas komandas.

"Grupa ir tiešām sarežģīta. Tajā ir spēles ziņā dažādas komandas, bet mums ir jākoncentrējas uz katru nākamo spēli," atgādina treneris, piebilstot, ka visas 24 komandas centīsies īstenot savu sapni - spēlēt Parīzē.

Pirmā Latvijas komandas pretiniece 2.jūlijā būs Gruzija.

"Šobrīd ir grūti prognozēt, kā izvērtīsies spēle ar Gruziju, jo neviens nevar paredzēt, kāda būs komandas gatavība šajā sezonas posmā," norāda treneris, atgādinot, ka abās komandās spēlētāji būs aizvadījuši garu sezonu klubos, bet sagatavošanās posms būs īss.

Svarīgi būs, lai ikviens spēlētājs ir vesels un visi laukumā ejošie stingri pieturētos pie spēles plāna, kā arī lai komanda būtu vienota un saliedēta, svarīgo uzskaita Banki, piebilstot, ka ļoti nozīmīgs būs "sestā spēlētāja" - skatītāju atbalsts.

Tiekot līdz pēdējai spēlei cīņā par vietu Parīzes turnīrā, būs jāaizvada četras spēles sešās dienās.

"Tas nebūs viegli, jo šīs svarīgās spēles stresa apstākļos prasīs daudz fizisko, tehnisko un psiholoģisko resursu, taču es uzticos tam, ka komanda un ikviens spēlētājs varēs parādīt vislabāko sniegumu un izies laukumā vislabākajā formā," optimismu saglabā treneris.

Vispirms izlases aizvadīs divas spēles ar savas grupas komandām, Latvijai tiekoties ar Gruziju un Filipīnām un divām labākajām katras grupas vienībām iekļūstot pusfinālā. Pusfinālā tiks spēlēts ar kādu no otras grupas (Brazīlija, Melnkalne un Kamerūna) divām labākajām komandām.

Pusfināla spēļu uzvarētāji finālspēlē noskaidros ceļazīmes ieguvējus.

2.jūlijā turnīrā Rīgā Latvija tiksies ar Gruziju un Brazīlija ar Melnkalni, dienu vēlāk Latvija spēlēs ar Filipīnām un Melnkalne ar Kamerūnu, bet 4.jūlijā tiksies Filipīnas ar Gruziju un Kamerūna ar Brazīliju.

6.jūlijā norisināsies pusfināli, kuros grupās pirmo vietu ieņēmušās komandas tiksies ar otras grupas otro vietu īpašniecēm, bet 7.jūlijā - izšķirošā spēle par olimpisko ceļazīmi.

Četros kvalifikācijas turnīros kopā piedalīsies 24 komandas, pa sešām izlasēm katrā. Spēlēm kvalificēsies tikai četri turnīru uzvarētāji.

Pārējos trīs kvalifikācijas turnīrus uzņems Pireja Grieķijā, Valensija Spānijā un Sanhuana Puertoriko.

Valensijā A grupā spēlēs Spānija, Libāna un Angola, bet B grupā tiksies Polija, Somija un Bahamu salas.

Pirejā A grupā spēlēs Slovēnija, Jaunzēlande un Horvātija, bet B grupā spēlēs Grieķija, Dominikānas Republika un Ēģipte.

Sanhuanā A grupā spēlēs Lietuva, Meksika un Kotdivuāra, bet B grupā tiksies Puertoriko, Itālija un Bahreina.

Kvalifikācijas turnīri tiks aizvadīti no 2024.gada 2. līdz 7.jūlijam, bet vīriešu basketbola turnīrs Parīzes olimpiskajās spēlēs norisināsies no 27.jūlija līdz 10.augustam, grupu turnīrus aizvadot Lillē, bet izšķirošās cīņas - Parīzē.

Vietu olimpiskajā turnīrā jau ir nodrošinājusi rīkotājvalsts Francija, kā arī Vācija, Serbija, Kanāda, ASV, Austrālija, Japāna un Dienvidsudāna, kuras ceļazīmes ieguva Pasaules kausa izcīņā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!