Foto: Zigismunds Zālmanis (NIKON)
Latvijas sportā bieži vien pietrūkt speciālistu, kuri varētu darboties ar vietējiem sportistiem, tāpēc nākas meklēt palīdzību aiz robežām. Tāpat mēdz būt gadījumi, kad ārzemju treneri ir finansiāli izdevīgāki. Lai vai kā, viņi veic savus pienākumus un iesaistās Latvijas sportistu attīstībā.

Pasaules rekorda īpašnieks šķēpmešanā junioriem Zigismunds Sirmais un Eiropas U-23 čempione Līna Mūze ir izvēlējušies turpināt karjeru, trenējoties pie somu trenera Kimmo Kinnunena, kurš ir 1991. gada pasaules čempions šajā sporta veidā. Somu speciālists kļuvis par nesenāko ārvalstu speciālistu, kurš strādā ar latviešiem.

Piedāvājam sarakstu arī ar citiem Latvijas sportistiem un komandām, kurus trenē ārzemju speciālisti.

Soms Latvijas florbolā


Foto: F64

Somu treneris Īro Parviainens ir ne tikai atbildīgs par valsts vīriešu izlasi, bet arī U-19 jauniešiem. Parviainena vadībā Latvijas vīriešu florbola izlase aizvadītajā pasaules čempionātā izcīnīja piekto vietu, kas bija atkārtots labākais sasniegums.

Treneris 2013. gadā izturēja Latvijas Florbola savienības konkursu un noslēdza jaunu līgumu uz 2+2 gadiem.

Ar ‘skeletona karaļiem’ strādā vācietis


Foto: Reuters/Scanpix

Lai gan galvenās lomas Latvijas skeletonā aizpilda Dukuru ģimene, lieliskie rezultāti nav sasniegti bez palīdzības no ārzemēm. Latvijas skeletona treneru korpusu pārstāv arī vāciešu speciālists Matiass Bīdermans.

Bīdermans ar mūsu skeletonistiem ir strādājis jau no 2008. gada un tādējādi ir bijis starp cilvēkiem, kuri Latvijai ir palīdzējuši izcīnīt divas olimpiskās sudraba medaļas. Par sadarbību ar vācieti pēc šīs sezonas skaidrība gan nav.

Skandalozais gruzīns un citi ārzemnieki Latvijas klubu futbolā


Foto: F64

Latvijas futbola zīmolu "Skonto" jau divas sezonas vada gruzīnu treneris Tamazs Pertija, kuram gan Latvija ir kļuvusi par otru dzimteni un šeit viņam ir ģimene, kurā aug trīs bērni.

Pertija uz Latviju pārcēlās vēl kā futbolists un pēc tam sāka trenera karjeru. Savulaik viņu diskvalificēja uz mūžu, bet vēlāk tika reabilitēts. "Skonto" viņš pārņēma 2012.gada nogalē, viņa vadībā komanda divas sezonas pēc kārtas izcīnījusi sudraba medaļas Latvijas futbola virslīgā.

Pērnajā sezonā Latvijas futbolā bija vēl vairāki ārzemju speciālisti. Pastarīti "FC Jūrmalu" pēdējos mēnešus trenēja bijušais "Manchester United" publikas mīlulis, slavenais Andrejs Kančeļskis, Daugavpils "Daugava" vadīja Ivans Tabanovs, kuru oktobrī aizturēja spēļu sarunāšanas skandāla ietvaros, bet "BFC Daugavpils" galvenais treneri ir arī ilglaicīgi Latvijā dzīvojošais Kirils Kurbatovs.

Latvijas vīriešu regbija izlase krievu speciālista pakļautībā


Foto: Zigismunds Zālmanis (NIKON)

Izlases regbistus jau vairāk nekā divus gadus vada treneris no Krievijas - Sergejs Lisko. Lisko ir trešais valstsvienības galvenais treneris pēc Ulda Bautra un Vladimira Ņikonova.Izlase pašlaik ieņem otro vietu savā grupā Eiropas Nāciju kausa 2B divīzijā. Regbistiem nākamā spēle būs jāaizvada 25. aprīlī pret grupas līderiem lietuviešiem.

Latvijas vīriešu beisbola izlase ar amerikāņu latvieti


Foto: PantherMedia/Scanpix

  

Šo Eiropā eksotisko sporta veidu Latvijā palīdz attīstīt latviešu izcelsmes amerikānis Kristaps Aldins. Aldins jau vairākus gadus šajā arodā ir strādājis ASV universitātēs un kopš 2011. gada vada arī Latvijas nacionālo izlasi.

Treneris 2014. gadā pieņēma Latvijas dubultpilsonību, bet mūsu izlase, izcīnot divas uzvaras, Eiropas čempionāta C divīzijā ieņēma sesto vietu astoņu komandu konkurencē. Aldinam šis bija otrais čempionāts kā komandas trenerim un abas reizes par viņa asistentu arī strādāja amerikāņu speciālists.

Sportisti, kuriem nav izvēles


Foto: AFP/Scanpix

Tenisistam Ernestam Gulbim un ātrslidotājam Haraldam Silovam jau ilgu laiku ir jātrenējas pie ārzemju speciālistiem, jo Latvijā viņu izvēlētājiem sporta veidiem nav augsta līmeņa treneru.

Latvijas labākais ātrslidotājs Haralds Silovs pārstāv Nīderlandes "Stressless" komandu. Šajā komandā Silovu trenē nīderlandietis Rutgers Tijsens. Pirms Soču Olimpiādes Silovam nebija noteikta trenera. Atgādinām, ka viņš savulaik kļuva par pirmo olimpieti, kurš vienā dienā ir startējis divos dažādos sporta veidos (šorttrekā un ātrslidošanā).

Latviešu tenisa zvaigzne Gulbis pie latviešu trenera nav trenējies jau kopš 12 gadu vecuma, kad iestājās Nikija Piliča tenisa akadēmijā. Šobrīd Gulbi trenē austriešu speciālists Ginters Bresniks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!