Foto: AFP/Scanpix/LETA

Skeletonists Aleksandrs Tretjakovs, bobslejists Aleksandrs Zubkovs un citi Krievijas sportisti 2014.gada ziemas olimpisko spēļu laikā bijuši dalībnieki valsts atbalstītā dopinga programmā, laikrakstam "New York Times" atklāja bijušais Maskavas antidopinga laboratorijas vadītājs Grigorijs Rodčenkovs.

Abi sportisti Soču olimpiskajās spēlēs aiz muguras atstāja latviešus skeletonistu Martinu Dukuru un bobslejistu Oskaru Melbārdi.

Rodčenkovs stāsta, ka viņš esot izstrādājis dzērienam piejaucamu kokteili, kā sastāvā bijušas trīs aizliegtās vielas. Pagatavoto kokteili lietojuši daudzi Krievijas sportisti, tostarp 15 medaļu ieguvēji, kuru vidū ir arī Tretjakovs un Zubkovs.

Kā atklāj Rodčenkovs, speciālas operācijas laikā antidopinga laboratorijas darbinieki kopā ar izlūkdienestiem samainījuši urīna analīzes ar aizliegtajām vielām pret tādām, kas ņemtas dažus mēnešus pirms spēlēm. Spēļu laikā samainīti esot apmēram simts urīna paraugi.

Jau nedēļas sākumā bijušais Krievijas Antidopinga aģentūra (RUSADA) darbinieks Vitālijs Stepanovs atklāja, ka RUSADA un Krievijas Federālais drošības dienests (FSB) falsificējuši vismaz četru 2014.gada Soču olimpisko spēļu čempionu analīzes. Intervijā Stepanovs izteicās, ka viņam ir aptuveni 15 stundu ilgi sarunu ieraksti ar Rodčenkovu, kurā viņš atklāj, ka FSB pārstāvji Sočos kontrolējuši katru antidopinga soli.

Pēc tam Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) pārstāvji izteicās, ka par izskanējušajiem Stepanova izteikumiem tiks veikta padziļināta izmeklēšana.

Kā zināms, sistemātisko dopinga pārkāpumu dēļ Krievijas vieglatlēti šobrīd ir diskvalificēti no starptautiskām sacensībām un pastāv liela varbūtība, ka viņi nepiedalīsies šī gada Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Tieši Stepanova izteikumi Vācijas televīzijā kalpoja par iemeslu plašai izmeklēšanai, kas noveda pie Krievijas Vieglatlētikas federācijas diskvalifikācijas.

Jūnijā to, vai Krievijas vieglatlēti drīkstēs piedalīties olimpiskajās spēlēs, lems Starptautiskā Vieglatlētikas savienība (IAAF).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!