Pašreizējā situācijā, kad Krievija turpina karadarbību Ukrainā, Latvija nepiedalītos olimpiskajās spēlēs kopā ar agresorvalstīm Krieviju un Baltkrieviju, sarunā ar Latvijas Televīziju norādīja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Žoržs Tikmers.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pagājušajā nedēļā paziņoja, ka aicina pētīt veidus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties starptautisko sacensību apritē. Šo paziņojumu nosodīja ne tikai Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un citas amatpersonas, bet arī vairākas sporta federācijas.

"Latvijas pozīcija ir tāda - ja šīs spēles notiktu šobrīd un tajās būtu paredzēta gan Krievijas, gan Baltkrievijas sportistu dalība, domāju, ka Latvijas komanda uz šīm spēlēm nedotos. Ceram, ka karš noslēgsies, tajā uzvarēs Ukraina, būs pilnīgi jauna situācija un jauni spēles noteikumi. Arī Latvijas sportisti tādā gadījumā, protams, šādās olimpiskajās spēlēs varēs piedalīties," stāstīja Tikmers.

LOK plāno aicināt Latvijas sporta federācijas vērsties pie starptautiskajām federācijām, mudinot tās neatļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensībās. Āzijas Olimpiskā padome (OCA) ceturtdien paziņoja, ka Krievijas un Baltkrievijas sportisti drīkstēs piedalīties šī gada Āzijas spēlēs, taču pagaidām nav zināms, vai viņi varēs pildīt olimpisko spēļu kvalifikācijas kritērijus.

SOK ieskaitā, valdības nedrīkstētu izlemt, kuri sportisti var piedalīties sacensībās un kuri nē. Tāpat konsultāciju procesā nonākts pie secinājuma, ka nevienam sportistam nevajadzētu liegt piedalīties sacensībās, liegumu pamatojot tikai ar viņa pilsonību.

Kā priekšnoteikumus, lai sportisti varētu atgriezties sacensību apritē, SOK min, ka tie varētu startēt tikai kā neitrāli sportisti, nekādā veidā nepārstāvot savu valsti vai federāciju, līdzīgi kā tas ir profesionālajās sporta līgās Eiropā, ASV un Kanādā, kā arī atsevišķos individuālajos sporta veidos.

Tāpat sportisti sacensībās varētu piedalīties, ja pilnībā respektē Olimpisko hartu. Pirmkārt, tie var būt tikai sportisti, kas nav aktīvi atbalstījušu Krievijas karadarbību Ukrainā. Otrkārt, šiem sportistiem jāatbilst Pasaules antidopinga kodeksam un citiem antidopinga noteikumiem.

Gadījumā, ja sportisti neievērotu šos priekšnosacījumus, starptautiskajām federācijām un/vai sacensību rīkotājiem nekavējoties jāatstādina viņus no sacensībām, ziņojot par to SOK.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!