Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Sports — tās ir kaislības, azarts, emocijas. Ne tikai līdzjutējiem, klātienē vai pie televizoru ekrāniem esošajiem, bet arī sportistiem. Nereti gadās arī tā, ka emocijas plūst pāri malām un kādā brīdī visefektīgākais situācijas atrisinājums "tvaika nolaišanai" šķiet dūru izvicināšana. Svaigākais atgadījums ir jauktās cīņas mākslas (MMA) mačs Lasvegasā starp Krievijas pārstāvi Habibu Nurmagomedovu un īru Konoru Makgregoru, kurā izplūcās daudzi.

Daži kautiņi ir sīki un ikdienišķi, kas ilgst dažas sekundes, bet citi paliek vēsturē un tiek piesaukti vēl pēc gadu desmitiem. Senāki notikumi palikuši mutvārdu un preses izdevumu vēsturē, bet pēc televīzijas un video ienākšanas sportā daudzi kautiņi ir iemūžināti arī "kustīgās bildēs" un joprojām apskatāmi internetā, neskaidrākos senākos vai asākos modernākos ierakstos.

Asākās domstarpības parasti izceļas komandu sporta veidos, kur laukumā tiekas divu komandu dažādi spēlētāji un nereti notiek provokācijas un izaicinājumi — hokejā, basketbolā, beisbolā. Nav dzirdēts, ka "izvillojušies" būtu volejbolisti, kas tiek turēti katrs savā laukuma pusē, vieglatlēti vai kērlingisti…

"Aukstais karš" hokeja laukumā

Foto: ITAR TASS/Scanpix/LETA

Viens no visu laiku slavenākajiem sporta kautiņiem pērn nosvinēja 30 gadu jubileju. 1987. gada pasaules junioru čempionāta finālspēlē, kurā tikās Kanādas un PSRS izlases, notika masu kautiņš, kas nesa diezgan pamatīgas sekas.

Kanādieši faktiski jau bija nodrošinājuši sev čempionu titulu, jo atradās vadībā ar 4:2. Vienā no spēles epizodēm sakāvās abu komandu spēlētāji un pēc brīža laukumā jau gāja vaļā masu kautiņš, tajā iesaistoties visiem hokejistiem, arī tiem, kas bija uz rezervistu soliņa. Mača arbitriem nekādi neizdevās atjaunot kārtību. Lai nomierinātu iekarsušos jauniešus, arēnā izslēdza gaismu, bet tas neko daudz nelīdzēja.

Starptautiskā Hokeja federācija (IIHF) diskvalificēja abas komandas, spēlētāji, kas piedalījās kautiņā, tika diskvalificēti uz 18 mēnešiem, treneri — uz trim gadiem.

"Trakums pilī"

Foto: PantherMedia/Scanpix

Vēl viens vēsturisks kautiņš notika Nacionālajā Basketbola asociācijā (NBA) 2004. gadā un ieguva apzīmējumu "Malice in the Palace" ("Ļaunprātība pilī").

Dūres izvicināja Detroitas "Pistons" un Indianas "Pacers" spēlētāji, iesaistoties skatītājiem, kas laukumā meta dažādus priekšmetus un dzērienu glāzes. "Tesiņu" iesāka Rons Ārtests no "Pacers" — viņš bija nemierā ar arbitru lēmumu un nogūlās uz tiesnešu galdiņa, bet tad kāds no skatītājiem Ārtestam iemeta ar glāzi un basketbolists "uzsprāga".

Sodi bija bargi — deviņi basketbolisti tika diskvalificēti kopumā uz 146 spēlēm bez algas izmaksāšanas. Sportisti līdz ar to nesaņēma 11 miljonus dolāru. Pieci spēlētāji tika tiesāti par uzbrukumu, bet pret pieciem līdzjutējiem tika ierosināta krimināllieta un piemērota mūža diskvalifikācija no "Pistons" spēlēm.

NHL un MMA krustojums

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

2004. gada 5. martā norisinājās viens no lielākajiem un skarbākajiem kautiņiem Nacionālajā Hokeja līgā (NHL), "klasika", starp Filadelfijas "Flyers" un Otavas "Senators".

Filadelfijas "Flyers" tolaik bija viena no kašķīgākajām komandām līgā, tās spēlētāji aizsvilās kā sausi salmi pie mazākās agresijas dzirksteles. Ar Otavas "Senators" filadelfiešiem bija nesaskaņas jau iepriekšējā mačā, bet 5. marta spēlē boksa bija vairāk nekā hokeja.

Mača beigās, kad rezultāts bija 5:2 "Flyers" labā, pie vārtiem sakāvās Donalds Brašers un Robs Rejs. Abus izšķīra un noraidīja. Kad Brašers slidoja uz ģērbtuvēm, "Senators" spēlētājs Tods Simpsons sakāroja viņu vēl pārmācīt un maisam gals bija vaļā. Kautiņā iesaistījās arī abu komandu vārtsargi — Patriks Lalimē pārslidoja pāri visam laukumam, lai krustotu cimdus ar "Flyers" kolēģi Robertu Ešu.

Kopumā tiesneši kaušļiem piešķīra 419 soda minūtes, kas joprojām ir NHL rekords.

Grāmatas vērts sitiens

Foto: Shutterstock

To pat īsti nevar nodēvēt par kautiņu, tas bija tikai viens sitiens, taču — leģendārs. 1977. gada 9. decembra NBA spēlē starp Losandželosas "Lakers" un Hjūstonas "Rockets" Kermits Vašingtons un Rūdijs Tomjanovičs. Karīms Abduls-Džabars un Kevins Kanerts joprojām strīdas, kurš aizsāka šo kautiņu, bet ASV žurnālists Džons Feinstīns sarakstīja veselu grāmatu par šo notikumu.

Vašigtons gāja pie Abdula-Džabara un pamanīja, ka viņam virsū skrien Tomjanovičs. "Lakers" spēlētājs nodomāja, ka pretinieks nāk kauties, Vašigtons viņu sagaidīja ar tādu sitienu sejā, ar kādu lepotos ikviens bokseris. Tribīnes sastinga, redzot, kā Tomjanovičs guļ uz grīdas asiņu peļķē. bet basketbolists brīnumainā kārtā piecēlās un pat gribēja atriebties Vašingtonam. Vēlāk Tomjanovičam konstatēja smadzeņu satricinājumu, lauztu degunu un žokli. Vašingtonam piesprieda uz to brīdi visgarāko diskvalifikāciju uz 60 dienām un 10 000 dolāru lielu soda naudu.

Kašķīgie jaunieši MHL

Foto: stock.xchng

Jauniešiem asinis ir vēl karstākas nekā pieaugušajiem sportistiem, tāpēc liela daļa no apjomīgākajiem kautiņiem fiksēti tieši junioru sacensībās.

Tepat Rīgā pērn notika kautiņš, kuram ir visas iespējas kļūt par leģendāru kaut vai Krievijas Jaunatnes hokeja līgas (MHL) mērogā. Togad Rīgā bāzējās Ķīnas kluba Pekinas "Kuņluņ Red Star" jauniešu komanda "Kuņluņ Red Star Junior". 2017. gada 28. oktobrī Ķīnas komanda tikās ar "Taifun" un sarīkoja masu kautiņu, pēc kura tiesneši piesprieda 252 soda minūtes.

Visā spēlē komandas kopumā nopelnīja iespaidīgas 304 soda minūtes, no kurām 252 soda minūtes tika piespriestas tieši pēc kautiņa. 171 soda minūti nopelnīja Pekinas komanda, bet 133 - "Taifun".

Ķiveri nost un pa seju


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Reizēm bez asumiem neiztiek arī motoru sportā, jo arī tur iemeslu strīdiem un domstarpībām ir gana. Kāds ne tā apdzina, kāds ne tur nobremzēja, kāds iztraucēja trajektorijā utt. Un arī šajā "nominācijā" uzvar Ziemeļamerika, jo NASCAR sacensībās gadījumi, kad piloti iet konkurentam sadot "pa muti" ir salīdzinoši daudz biežāk.

Viens no skaļākajiem skandāliem autosportā bija pērn, kad slavenais NASCAR pilots Kails Bušs gāja skaidrot attiecības ar Džoiju Logano pēc sacensībām Lasvegasā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!