Foto: Publicitātes foto
Ceturtdien, 22. oktobrī, startēs Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) organizētā projekta "Sporto visa klase" otrā sezona, kurā iesaistīsies jaunas 43 3. klases no visas Latvijas, kas sportos katru mācību dienu.

Līdz otrās sezonas sākumu jaunumus par projektu "Sporto visa klase" varēs uzzināt arī portālā "Delfi" izveidotā speciālā sadaļā. Uzsākot otro sezonu, piedāvājam lasītājiem detalizēti iepazīties ar projektu un tā mērķiem.

Projekta "Sporto visa klase" nolikums

Projekts skolēniem "Sporto visa klase"
Organizē - Latvijas Olimpiskā komiteja

Šis ir viennozīmīgi vēsturisks valstiskas nozīmes projekts. Mēs ļoti labi apzinamies ieilgušo diskusiju par fiziskās aktivitātes nepietiekamību un nepieciešamību bērniem, mums ir redzama tendence statistiskajās izmaiņās bērnu daudzumā ar lieko svaru, nepareizu stāju, uzvedības problēmām, kā arī ieradumos, kur arvien lielāku nozīmi gūst laika pavadīšana pie monitoriem.

Ņemot vērā, ka fiziskās aktivitātes ne visiem bērniem ir pēcstundu nodarbošanās izvēle, tad šis projekts noteikti sniegs iespēju risināt iepriekš minēto problēmu. Turklāt projektā izvēlētās nodarbības noteikti ir unikālas ar savu pozitīvo iedarbību uz bērnu attīstību. Vingrošana ir lielisks līdzeklis bērna stājas veidošanai un muskulatūras nostiprināšanai, peldēšana norūda organismu, veicina imunitāti, attīsta elpošanas sistēmu, savukārt sporta spēles attīsta vispusīgu personību, nodrošinot gan fizisko īpašību attīstīšanu, tostarp veiklību, ātrumu, spēku u.c., kā arī attīsta sadarbības spējas ar citiem bērniem, lēmumu pieņemšanas spējas, kā arī veicina koncentrēšanās spējas un ne tikai. Turklāt jāuzsver, ka izstrādātie nodarbību plāni ir ne tikai lietderīgi, bet noteikti arī interesanti un sniegs bērniem daudz pozitīvu emociju.

Ticam, ka šis projekts kalpos par pamatu tam, lai izraisītu interesi ne tikai projektā iesaistītajās skolās un klasēs, bet ikvienā Latvijas skolā, ikvienā klasē. Tas apliecinās, ka papildus sporta stundas ir gan pieejamas, gan vitāli nepieciešamas veselu, izglītotu un attīstītu Latvijas bērnu nākotnes vārdā.

Projektā ir iesaistītas dažādas klases - gan sportiskākas, gan arī ne tik sportiskas. Svarīgi ir atcerēties, ka projekta ietvaros nenotiks cīņa starp klasēm un klašu skolēniem, bet cīņa notiks katram bērnam ar sevi!

INFORMĀCIJA PAR PROJEKTU "SPORTO VISA KLASE"

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) sešās Latvijas pilsētas skolās pagājušajā gadā (2014./2015.mācību gadā) uzsāka jaunu projektu "Sporto visa klase". Projekts paredz iesaistīto skolu 3.klašu skolniekiem katru nedēļu nodrošināt kvalitatīvu un metodiski atbilstošu trīs fakultatīvo sporta nodarbību sarīkošanu, papildus tām divām sporta stundām, kas ir paredzētas obligātajā izglītības programmā.

Projekta "Sporto visa klase" dalībnieki 2015./2016.mācību gadā ir 3. un 4.klašu skolēni no visas Latvijas. Projekta otrajā sezonā piedalīsies 43 3.klases un 6 4.klases, kas dalību projektā uzsāka 2014./2015.mācību gadā.

Projekta mērķauditorija ir bērni un jaunieši, kas piedalās un, kas vēlētos piedalīties šādā projektā, skolu pedagogi, pašvaldības darbinieki un, protams, visi bērnu vecāki, kam rūp savu atvašu veselība un fiziskā sagatavotība.

"Izsaku gandarījumu, ka projekts "Sporto visa klase" pēc pirmās sezonas ir radījis tik plašu interesi sabiedrībā", atzīst LOK prezidents Aldons Vrubļevskis. "Vēlamies aktualizēt jautājumu par mūsu bērnu veselību un fizisko sagatavotību. Projekta realizācija pierādīs, ka papildus sporta stundas nepalielina noslodzi, bet gan tas ir ieguldījums bērnu attīstībā un veselībā, kā arī uzlabo viņu spējas darīt ikdienas lietas. Projekts pierādīs savu lietderību un pēc mūsu piemēra, tas tiks izstrādāts un ieviests visas valsts teritorijā."

Projekta idejas autors, Olimpiskais vicečempions un LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers akcentē, ka projekts plānots četrus gadus un tajā brīvprātīgi iesaistīties ne mazāk kā 120 klases un 3000 bērnu. "Šis nav projekts Olimpiešu sagatavošanai, tas paredzēts bērnu veselības nostiprināšanai, viņu stājas uzlabošanai un motivācijas radīšanai nodarboties ar sportu. Mani, līdzīgi kā daudzus vecākus Latvijā, satrauc skolēnu veselības dati, kas pēdējos gados ir ar izteikti negatīvu tendenci. Īpašs stimuls uzsākt šo projektu bija formālā attieksme, gatavojot Sporta pamatnostādnes un neskaitāmie argumenti, kas neļāva skolās ieviest trešo sporta stundu jau šogad. Ceru, ka projekta laikā izdosies pārliecināt izglītības politikas veidotājus par sporta stundu skaita palielināšanu."

Veicot projekta pirmās sezonas dalībnieku atptauju, 92% skolēnu atzina, ka viņiem patīk piedalīties projektā "Sporto visa klase"; 91% vecāku ļoti pozitīvi novērtēja projektu; savukārt skolotāji projektu kā ļoti pozitīvi novērtēja 94%.

"Vēlamies, lai sabiedrībā rastos diskusija par nepieciešamību skolās ieviest papildus sporta stundas, kas daļēji jau ir piepildījies pēc pirmās projekta sezonas," turpina Tikmers. "Otrajā sezonā mēs vēlamies iet vēl tālāk un panākt, ka ar sabiedrības, skolu un pašvaldību atbalstu mēs spētu uzrunāt un pārliecināt lēmumu pieņēmējus, ka šis solis ir jāsper un tas nemaksā tik daudz, cik par to runā atbildīgās amatpersonas. Diskusijas un intereses rašanās apliecinās, ka papildus sporta stundas ir gan pieejamas, gan vitāli nepieciešamas veselu, izglītotu un attīstītu Latvijas bērnu nākotnes vārdā."

Projekta "Sporto visa klase" mērķi un uzdevumi ir uzlabot skolēnu vispārējo fizisko sagatavotību un stāju, nodrošināt nepieciešamās fiziskās slodzes apjomu skolniekiem un noteikt nepieciešamo finanšu resursu apjomu projekta īstenošanai vienai klasei mācību gada laikā. Iegūt objektīvus datus par iesaistīto skolnieku fizisko attīstību un veselību nolūkā izdarīt secinājumus par projekta lietderību, kā arī noskaidrot iesaistīto pašvaldību, sporta pedagogu, bērnu un viņu vecāku viedokli par projektu un tā norises veidu un formu.

Nodarbības projekta ietvaros notiks saskaņā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) izstrādātu metodisko materiālu. Projekts "Sporto visa klase" paredz 3 fakultatīvās sporta nodarbības nedēļā, papildus tām dienām, kad notiek 2 noteiktās obigātās sporta stundas. Viena papildus nodarbību būs peldēšanā, otra būs sporta spēles un aktivitātes svaigā gaisā, savukārt trešā nodarbība būs vispārējā fiziskā sagatavotība un vingrošana.

Projekta pirmais posms tika aizvadīts jau iepriekšējā mācību gadā un tajā piedalījās 164 3.klašu skolēni no Daugavpils, Jelgavas, Liepājas, Rīgas, Valmieras un Ventspils. Šīs klases turpinās dalību projektā kā 4.klases.

Savukārt projekta "Sporto visa klase" otrajā sezonā iesaistīsies jaunas 43 3.klases no visas Latvijas, kas kopumā pulcēs 1000 bērnu. Projekta klases ir sadalītas sešos reģionos pa 7-8 klasēm. Katrā reģionā, projekta gaitā, tiks rīkotas draudzības sacensības un tiks vērtētas arī skolēnu sekmes. Labākai klasei no katra reģiona būs jāpiedalās fināla sacensībās, kas maija mēnesī notiks Rīgā.

Projekta "Sporto visa klase" finansēšanā netiek izmantoti valsts sporta budžeta līdzekļi.

ORGANIZĀCIJU PĒTĪJUMI:

Sporta medicīnas valsts aģentūra

2010. gadā, apsekojot vispārizglītojošo skolu skolēnus, tai skaitā skolēnus, kuri nodarbojas ar sportu, Sporta medicīnas valsts aģentūra novēroja, ka tikai 3 % skolēnu ir pareiza stāja.

97 % ir balsta un kustību sistēmas traucējumi: 72,2 % - asimetriska stāja; 11,4 % - apaļa mugura; 6,7 % - apaļi ieliekta mugura; 1,2 % - skolioze, kā arī citas balsta un kustību sistēmas novirzes.

Pasaules veselības organizācija

Pasaules Veselības organizācija iesaka intensīvām fiziskām aktivitātēm katru dienu veltīt ne mazāk kā 30 minūtes.

Veselības inspekcija

Pareizi organizētas, regulāras fiziskās aktivitātes bērniem un pusaudžiem:

  • Uzlabo organisma pretestības spējas infekcijām;
  • Stimulē augšanu un attīstību;
  • Uzlabo atsevišķu orgānu un orgānu sistēmu darbību;
  • Pilnveido termoregulācijas mehānismu, norūda organismu;
  • Attīsta fiziskās darbaspējas;
  • Veicina intelektuālo attīstību;
  • Pilnevido sociālās prasmes.

Slimību profilakses un kontroles centrs

Pēc pētījuma datiem, 2012.gadā katram ceturtajam (24%) pirmklasniekam ir lieka ķermeņa masa vai aptaukošanās.

Salīdzinot ar 2008.gada datiem, normālas ķermeņa masas īpatsvars pirmklasniekiem samazinājies, bet aptaukošanās īpatsvars pieaudzis gan zēniem, gan meitenēm.

Pētījuma kompānijas "TNS Latvia" 2014.gada februārī veiktais pētījums

Motivācijas trūkums vai neuzņēmība ir uzskatāma par galveno šķērsli, kas jauniešus kavē sportot vai veikt fiziskās aktivitātes.

Katrs piektais (21%) jaunietis vecumā no 13 līdz 25 gadiem atzīst, ka neseko līdzi informācijai par iespējām sportot.

64% bērnu un jauniešu brīvo laiku pavada pie datora, savukārt pie TV - 40%.

16% bērnu un jauniešu ar fiziskām aktivitātēm nenodarbojas vai nodarbojas ļoti reti.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!